Žurnāls: Kāpēc igauņiem izdodas "Rail Baltica" būvēt lētāk?

  • Ir redakcija
  • 21.11.2024.
Pērnavas stacijas vizualizācija

Pērnavas stacijas vizualizācija

Rail Baltica pirmās fāzes izmaksas Igaunijā ir tikai 3,1 miljards eiro, kamēr Latvijā — 5,4 miljardi. Kāpēc igauņiem izdodas gadsimta projektu izbūvēt ievērojami lētāk, lai gan sliežu ceļš ir tikai par 50 kilometriem īsāks, Ir devās noskaidrot uz Tallinu.

Igauņi būvē savu galveno staciju Tallinas nomalē, tomēr viņi nodrošinājuši būvniecībai nepieciešamos aptuveni 200 miljonus eiro un gatavojas darbus pabeigt līdz 2028. gadam. Tikmēr Rīgas centrālās stacijas projektam vajag 566 miljonus eiro, no kuriem pieejami tikai 307, un tāpēc galvaspilsētas centrā stāv milzīgs būvlaukums bez skaidra plāna, kā to pabeigt. Turklāt Rīgas iekļaušana sliežu maršrutā nu kļuvusi tik dārga, ka valdības koalīcija joprojām nav vienojusies, vai to vispār izdarīs līdz 2030. gadam.

Stacijas ēku par 2,6 miljoniem eiro projektējis starptautiski godalgotais Zahas Hadidas arhitektu birojs Londonā, kas ir slavens ar savu futūristisko stilu. Stacija patiesi ir netipiska — slienas pāri sliedēm un autoceļam kā izlocīta josta.

Lielākā kļūda, ko līdz šim Baltijas valstis projektā pieļāvušas, ir tieši kavēšanās ar lēmumu pieņemšanu visos pārvaldības līmeņos. Ja projekts nebūtu gadiem aizkavēts, «tas būtu bijis tik daudz lētāk», saka Igaunijas nacionālā ieviesēja Rail Baltic Estonia vadītājs Anvars Salomets.

Vairāk lasiet žurnālā Ir šeit.

Līdzīgi raksti

Žurnāla «Domuzīme» Dzejas balva piešķirta Ostupam

Literatūras, publicistikas un vēstures žurnāla "Domuzīme" Dzejas balva par labāko latviešu oriģināldzejas krājumu piešķirta Artim Ostupam par dzejas grāmatu "Patiesība".

LŽA «Izcilības balvu 2025» saņem Ir žurnāliste Ilze Šķietniece

Ģertrūdes ielas teātrī 5. septembra vakarā pasniegtas prestižās ikgadējās Latvijas Žurnālistu asociācijas (LŽA) Izcilības balvas. Godalgoto kolēģu vidū arī Ir žurnāliste Ilze Šķietniece.

Aktuāli Domuzīme

Žurnāla Domuzīme Dzejas balvai nominēti pieci krājumi

Pirmdien, 8. septembrī, literatūras, publicistikas un vēstures žurnāls Domuzīme piekto reizi pasniegs gada balvu par labāko latviešu oriģināldzejas krājumu. Vērtēti tika 24 balvai iesūtītie krājumi, kas laisti klajā no 2024. gada septembra līdz 2025. gada augustam.

Žurnālistu asociācijas «Izcilības balvai 2025» nominēti četri Ir žurnālisti

Žūrija ir izvirzījusi nominantus deviņās kategorijās Latvijas Žurnālistu asociācijas (LŽA) Izcilības balvai par sniegumu 2025.gadā, viņu vidū ir arī četri Ir žurnālisti: Baiba Litvina, Ilze Šķietniece, Agnese Meiere un Ieva Jakone.

Jaunākajā žurnālā