1 no 2 miljoniem

Jaunākie raksti

«Akmens laikmetā tekstila nozarē galvenais materiāls bija liepu lūki, tos izmantoja tikpat plaši un dažādiem mērķiem kā mūsdienās poliesteru,» stāsta neolīta pinumu meistare un Latvijas Arheokluba dalībniece Līva Kaprāle
«Braucot sabiedriskajā transportā, bieži saprotu, ko cilvēki runā, jo viņi pusi teikuma pasaka angliski. Kad es to pasaku no skatuves, latvieši nereti nāk klāt un saka, ka esmu licis aizdomāties,» saka velsietis Džošua.
Foto no personīgā arhīva

Džošua Pērkinss, britu komiķis Latvijā

Džošua Pērkinss (30) ir Rīgā dzīvojošs britu komiķis, kurš piedalās arī komēdiju šovā Latvijas grābeklis un ir vienīgais dalībnieks, kurš uzstājas angļu valodā. Jokojot viņš visbiežāk runā par savu ārzemnieka pieredzi Latvijā un mūsu kultūras īpatnībām, kas viņu izbrīna. Šie joki patīk gan latviešiem, gan šeit dzīvojošajiem ārzemniekiem. Noder arī Igaunijā un Lietuvā, kurp viņš mēdz doties viesizrādēs. Latvijā Džošua nokļuvis pirms trīsarpus gadiem nejaušības pēc. Pandēmijas laikā meklēja angļu valodas skolotāja darbu, citur robežas bijušas slēgtas, bet šeit pavērusies iespēja atbraukt.

Mārtiņš Galenieks, speciāli Ir
Dzintars Krūmiņš strādājis latviešu animācijā 35 gadus, studijā Dauka bijis daudzu leģendāru latviešu multfilmu līdzautors: Fantodroms, Ness un Nesija, Kaķīša dzirnavas, Neparastie rīdzinieki.
Foto — Ieva Salmane

Dzintars Krūmiņš, Ginta Zilbaloža skolotājs

Nākamajā dienā pēc Straumes panākumiem Oskaru pasniegšanas ceremonijā sociālos tīklus aplidoja intervija ar Ginta Zilbaloža skolotāju, Jaņa Rozentāla mākslas vidusskolas pasniedzēju Dzintaru Krūmiņu, kurš caur prieka asarām teica: «Es tūlīt atkal apraudāšos... Tā skolotājam ir lielākā laime — redzēt, ka tavs skolnieks dabū Oskaru!» Kad Straumes komandu sveicām pie Brīvības pieminekļa, Dzintars vairs neraudāja un sacīja stipru runu, kurā pateicās arī Latvijas sabiedrībai, jo nodokļu maksātāju nauda ir tā, kas ļauj pastāvēt valsts subsidētām mākslas un mūzikas skolām — mūsu talantu un ģēniju kalvēm.

Lai darinātu seno Durbes un Piltenes kokļu kopijas, bija nepieciešami resni ozola zari. Piemērotu koku atrašanā tika iesaistīta sabiedrība. Piltenes kokle darināta no kāda dižozola zara, kas sen nokritis Talsu pusē, stāsta kokļu meistars Rihards Valters. Foto no personīgā arhīva
Kārlis Ādamsons aktīvi trenējās Rīgas maratonam, līdz izveidoja skriešanas klubu. «Tad es skrēju tikai sestdienās un pēc tam apēdu kruasānu ar kafiju.» Tomēr maratonu pieveica. «Protams, kruasāni nepalīdzēja sagatavoties maratonam, bet draugi, ar kuriem kopā es to noskrēju, gan.»
Foto no personīgā arhīva

Kārlis Ādamsons, Riga Run Club izveidotājs

Pērn 21 gadu vecais Kārlis nolēma noskriet maratonu. «Skriešana nekad īsti nav patikusi, bet zināju, ka man ir laba izturība,» viņš saka. Agrāk profesionālā līmenī nodarbojās ar peldēšanu — bijis pieckārtējs Latvijas čempions.

«Aicinām iesūtīt ideju kādam vai vairākiem šiem puspabeigtajiem Rail Baltica objektiem, piedāvāt funkciju vai veidu, kā šo vietu varētu izmantot. Jāiesūta attēls kvadrāta formā un īss apraksts,» paskaidro Kārlis. To var izdarīt līdz 30. janvārim.
Foto no personīgā arhīva

Kārlis Jaunromāns, ReRail Riga akcijas organizētājs

Kad valdība rudens izskaņā konceptuāli vienojās Rail Baltica dzelzceļa trases būvniecības pirmajā kārtā neiekļaut Rīgu, arhitektam Kārlim un pārējai Tandeems komandai sadarbībā ar mākslinieciskās izpētes grupu BalticLines radās ideja par konkursu. Mērķis — atrast alternatīvu pielietojumu Rīgā izbūvētajai infrastruktūrai. Par konkursa norises vietu izvēlēta pirms trim gadiem digitālajā vidē izveidotā platforma Tandeems. Lai arī sākotnēji uzsvaru likuši uz dizaina un arhitektūras ideju konkursu rīkošanu, nu platformu izmanto arī iedzīvotāju iesaistes pasākumiem un dažādu veidu akcijām, starp kurām arī ReRail Riga.