Citu variantu nav! • IR.lv

Citu variantu nav!

Tie, kas ir apguvuši mākslīgā intelekta rīkus, nevienu minūti to nenožēlo, apgalvo elektrokartingu ražotājs Artis Daugins. Foto no uzņēmuma arhīva
Ilze Šķietniece

Uzņēmumi, kas vēl neizmanto mākslīgā intelekta piedāvātās iespējas, efektivitātē atpaliek no tiem, kuri to jau dara 

Ja mākslīgais intelekts būtu dzīvnieks, tas būtu savvaļas zirgs, kas steidzas pa bezgalīgi plašiem digitālajiem laukiem. Ar šādiem vārdiem tērzēšanas robots ChatGPT piedāvā sākt rakstu par mākslīgo intelektu, kad vairākus tā piedāvātos variantus esmu noraidījusi un lūgusi tekstu sacerēt mazliet liriskāk. ChatGPT ir mākslīgā intelekta rīks, viens no patlaban populārākajiem pasaulē. 

Latvijā pagaidām mākslīgā intelekta risinājumus izmanto mazāk nekā, piemēram, Igaunijā un Somijā, pārsvarā — valsts iestādes un lielās kompānijas. «Taču, lai mūsdienās uzņēmums būtu konkurētspējīgs, tam jāizmanto mākslīgais intelekts. Citu variantu nav!» pārliecināts ir Rīgas Tehniskās universitātes docents un mākslīgā intelekta pētnieks Ēvalds Urtāns. Māk­slīgā intelekta rīki ļauj ietaupīt ne tikai laiku un cilvēkresursus, bet ilgtermiņā — arī naudu. 

Agrāk likās, ka modernās tehnoloģijas palīdz procesiem notikt ātrāk, taču ar mākslīgā intelekta palīdzību tie notiek vēl vairākas reizes ātrāk. Lai to nodemonstrētu, Urtāns atver vietni Chat.openai.com un ieraksta vaicājumu Eiropas Savienības projekta nodevuma teksta sagatavošanai. Acumirklī ekrānā sāk ģenerēties teikumu virknes. 

Tikpat noderīgs ir ChatPDF, kurā iespējams «iemest» dokumentu PDF formātā un pieprasīt atlasīt konkrētu informāciju. Tas notiek pāris sekunžu laikā! Risinājums CLIP ar 80% precizitāti klasificē attēlus, par kuriem tam nekad iepriekš nav bijis informācijas. Labs palīgs programmēšanā ir GitHub Copilot. Savukārt rīku Perplexity.ai var izmantot Google meklētāja vietā. Un ir vēl simtiem citu mākslīgā intelekta rīku, kas darbu padara efektīvāku. Ar to palīdzību līdz 2035. gadam darba ražīgums varētu pieaugt par 11—17%, rāda Eiropas Parlamenta domnīcas 2020. gada aplēses. 

Lai lasītu šo rakstu tālāk, lūdzam autorizēties ar savu epastu vai sociālā tīkla kontu:


Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties mūsu lasītāju pulkam. Abonējot digitālo žurnālu, saņemsi piekļuvi rakstiem nekavējoties.

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu