
«Zaļais» betons, 3D dizains, izolācijas materiāli no skaidām un ražošanas atkritumu otrā dzīve. Kādus inovatīvus risinājumus šodien īsteno Latvijas būvniecības uzņēmumi
Būvniecības nozarē notiek revolūcija — lielā mērā par to jāpateicas inovācijām, kas uzlabo būvdarbu efektivitāti un kvalitāti. Jaunas tehnoloģijas top ne tikai stingro zaļā kursa prasību, bet arī aizvien pieaugošās konkurences dēļ. Tajā pašā laikā tieši zaļais kurss ir tas, kas sākotnēji uzlicis augstu latiņu inovatīvām ambīcijām. Ilgtspējīga būvniecība ir nozares tendence gan Eiropā, gan Latvijā.
Tikai pirmajā acu uzmetienā var šķist, ka jautājums par ilgtspējīgām inovācijām būvniecības nozarē ir vienkārši atbildams, saka Māris Šinka, Rīgas Tehniskās universitātes Būvniecības un mašīnzinību fakultātes Ilgtspējīgo būvmateriālu un inženiersistēmu institūta vadošais pētnieks. Taču tā nebūt nav. «Ir uzņēmumi, un tādu ir daudz, kas ievieš tehnoloģijas, ar kurām samazināt emisijas, piemēram, ēku būvniecībā vai jaunu būvmateriālu izstrādē. Taču neaizmirsīsim, ka ir arī inovācijas, kas palīdz uzņemt un akumulēt CO2 emisijas, tā ir atsevišķa kategorija. Un ir arī jautājums par savākto emisiju pārstrādi, ar ko mēs tuvojamies aprites ekonomikai, kad faktiski nav atkritumu, bet ir nepārtraukts ražošanas cikls,» saka Šinka. «Zaļās» iniciatīvas ir ļoti daudzveidīgas, un nākotnē varētu pat veicināt jaunu tautsaimniecības nozaru rašanos.