
Tā pirms 10 gadiem Lielajā talkā Jūrmalas domes deputāti un darbinieki iestādīja 350 m garu kārklu joslu Kaugurciema kāpu zonā, lai mazinātu krasta eroziju un stiprinātu kāpas. Foto - LETA
Ir lietas, par kuru klātbūtni nedomājam. Vienkārši paļaujamies uz to esību. Saule uzlec. Pirmdienās jāceļas. Apkārtējās vides stāvoklis un dabas resursi daudziem ikdienas ritumā ir neapsvērta pašsaprotamība. Ir labi aizdomāties, kas galvo par to kvalitāti un turpināšanos. Kas garantē vides un dabas aizsardzību?
Iespējams, prātā nāk publiski biežāk minētas normas vai procesi, piemēram, ietekmes uz vidi novērtējums (IVN). Iztēlē kā stiprā klints IVN un citi likumi aizsargā dabu no ļaundariem. Kuram šo kalnu izdevies godprātīgi un cieņpilni pielabināt, tam tiek ļauts veikt iecerētās darbības. Ir pieredzēts, ka IVN esamība tiek uztverta kā visu vides grēku atlaišanas garants. Tā gan nav. IVN mērķis ir atrast alternatīvu ar mazāku iespējamo kaitējumu. Jāsaka, ievērot likumā paredzēto ir tikai normāli. Tas neliedz raudzīties tālāk un izprast vides aizsardzības likumu būtību.