Dzīve demokrātijā • IR.lv

Dzīve demokrātijā 8

Ieva Morica. Foto - Juris Ross
Ieva Morica

Pēdējie trīs gadi ne vienam vien cilvēkam ir radījuši domu – apturiet šo vilcienu, es gribu izkāpt! Pandēmija, Krievijas karš pret Ukrainu, klimata pārmaiņas un to ietekme uz mūsu dzīvesveidu, tehnoloģiskās izmaiņas un digitalizācija – izaicinājumi kļūst arvien sarežģītāki. Problēmas mainās, tās ir grūti aptvert un nosaukt vārdos, kur nu vēl atrisināt.

Neskaidrību cilvēku prātiem ir ārkārtīgi grūti izturēt. Neziņa un sarežģītība kāpina spriedzi un polarizāciju sabiedrībā. Jo lielāks mulsums un neskaidrība, jo vairāk gribas atrast ātrus un vieglus risinājumus. Vēlme vienkāršot, salikt lietas pa plauktiņiem ir ļoti cilvēcīga un saprotama. Taču jau pagājušajā gadsimtā amerikāņu žurnālists Henrijs Luiss Menkens teica: “Katrai sarežģītai problēmai ir atbilde, kas ir skaidra, vienkārša un nepareiza.”

Lai arī kā to negribētos atzīt, nosacītā stabilitāte, kādā esam dzīvojuši pēdējās desmitgadēs, ir zudusi, un mums jāpieņem, ka atgriešanās iepriekšējā “normalitātē” nebūs iespējama. Tagadnes un nākotnes  jautājumi, kas cilvēkiem jārisina, ir lieli, mainīgi, sarežģīti un neparedzami.

Kā Sarunu festivāla LAMPA pārstāve esmu daudz domājusi, kāda nozīme šajā kontekstā ir tam, par ko mēs, festivāla veidotāji, iestājamies – demokrātijas un demokrātiskas sarunu kultūras veicināšanai.

Mums ir jāpieņem, ka dzīvot demokrātijā ir nepārprotami grūti. Informatīvā telpa čum un mudž no daudziem dažādiem pretrunīgiem viedokļiem un idejām, kā rezultātā dienas beigās jūtamies noguruši no šīs viedokļu daudzveidības. Sadzīvot ar viedokļiem un uzskatiem, kas mēdz nepatikt, kaitināt vai pat šķist nepieņemami, vispār liekas “neiespējamā misija”. Taču te nav runa par to, ka demokrātijā viss ir pieļaujams. Naida runa, agresija, aicinājumi uz vardarbību nav viedoklis, bet gan sodāma rīcība.

Taču demokrātija nav iespējama bez sarunām, diskusijām un šīs viedokļu daudzveidības. Alternatīva dzīvei demokrātijā vienmēr būs dzīve tirānijā, pie kā mēs diez vai vēlamies atgriezties. Mums visiem ir jāapzinās, ka, lai cik demokrātija būtu sarežģīta un reizēm nogurdinoša, tā tomēr ir labākā apdrošināšana pret tirāniju.

Šajā kontekstā sarunām ir ārkārtīgi svarīga loma. Atklāta saruna un brīva domu apmaiņa ir iespējama tikai demokrātiskā sabiedrībā. Savukārt saruna ir labākais ceļš uz pasaules izzināšanu, plašāku izpratni un dažādu interešu salāgošanu. Informācija, ko gūstam sarunājoties, var nostiprināt pārliecību par savu viedokli vai, tieši pretēji, – mainīt mūsu sākotnējos priekšstatus.

Reizēm saruna aizved strupceļā, izvēršas ne tā, kā cerēts. Taču saruna nav cīņa, kurā uzvarētājs pārliecina zaudētāju. Īstā uzvara ir saruna, kas vairo sarunbiedru zināšanas, paplašina redzesloku un liek aizdomāties par iepriekš nezināmiem aspektiem. Sarunas iedvesmo, dziedē un galu galā veido demokrātisku valsti.

Demokrātijas kultūras pamatā ir demokrātiska sarunu kultūra – prasmju kopums, kas mums kā sabiedrībai ir jākopj. Ja demokrātijas pretstats ir diktatūra, tad sarunām tā ir vardarbība – emocionāla, psiholoģiska vai pat fiziska. Sarunas turpināšana pat šķietami sarežģītos apstākļos ļauj mums saglabāt cilvēciskumu savā starpā un novērst iespējamu eskalāciju. Pat ja nepiekrītam sarunu biedra teiktajam, varam censties sarunāties cieņpilni, apzinoties, ka viedokļi mēdz būt dažādi. Klausīšanās un iedziļināšanās sarunu biedra teiktajā ir tikpat būtiska kā runāšana. Dūru vai varas pozīcijas valodas vietā centīsimies izmantot pārdomātus argumentus, un, ja kritizējam, tad ierosinām savus priekšlikumus. Argumentu cīņas vietā varam censties būt atvērti sarunai, jaunām idejām un iespējām.

Attīstot savas sarunāšanās prasmes ikdienā, mēs vienlaikus balsojam par dzīvi demokrātijā.

 

Autore ir sarunu festivāla LAMPA direktore

Komentāri (8)

lindab456 14.06.2022. 17.59

Nepiekrītu! Neskatoties uz uz uzskatu atšķirību, arī mums šī saruna, savstarpējā komunikācija, domu apmaiņa ir notikusi. Tas ir labāk nekā klusēt vai ignorēt. Ļauj mazināt pārpratumus un, ja ne citādi, tad iepazīt cilvēcisko pusi.

0
0
Atbildēt

1

  lindab456 > lindab456 14.06.2022. 18.02

  P.s. Šī bija domāta kā atbilde kolpanta komentāram.

  0
  0
  Atbildēt

  1

  kolpants > lindab456 16.06.2022. 18.58

  Ну это недолго осталось. Что там Пабрик сказал- нулевая толерантность к путинистам. А путинист сейчас любой, кто смеет подвергнуть критике единственно правильное мнение. Хотя вот если посмотреть как тут один персонаж резвится при полной поддержке редакции;), то можно подумать, что своеобразная демократия в Латвии есть. Нужно просто понимать, в каких высказываниях. Ну как в анекдоте, когда Брежнев ответил президенту США, у нас тоже демократия. Выйди на улицу, кричи “долой президента” и тебе ничего не будет

  0
  0
  Atbildēt

  0

kolpants 14.06.2022. 16.25

Taču demokrātija nav iespējama bez sarunām, diskusijām un šīs viedokļu daudzveidības

Ох как мне нравится современная демократия последних лет! Пока идут общие слова, у нас свобода слова. Но как какое конкретное дело, так сразу “для защиты той самой демократии этого надо закрыть, посадить, ограничить, потому что ..”
В результате закрыли даже канал “Охота и рыбалка”, на котором, сколько я его смотрел (каюсь, не каждый день и не по 5 часов), даже в качестве рыболовов политиков не видел. Зато видел сюжеты из Латвии с местным чемпионом мира по рыбной ловле или сюжеты с Эстонии, куда приезжали рыбаки из России. И передачи были очень корректными, никакой политики типа “тут нет русских рыбаков, их тут ущемляют”.

0
0
Atbildēt

1

  QAnon > kolpants 14.06.2022. 19.15

  Man nepatika dzīve PSRS, bet man nebija iespēju evakuēties. Nevienu krievu ar varu nespiež mocīties nīstā Latvijā, kur dzīvo nīstie latvieši, tā kā 30 miljoni āra ateju, palmu tauki barībā un Āfrikas līmeņa medicīna, laipni aicina un būs gan ohota gan jebalka un iespēja aizbraukt nomēslot ukraiņu zemi.

  0
  0
  Atbildēt

  0

lindab456 14.06.2022. 14.05

“Sarunas turpināšana pat šķietami sarežģītos apstākļos ļauj mums saglabāt cilvēciskumu savā starpā…”
Cik precīzi – savilkts vienā veselumā sarunāšanās un cilvēciskums, sarunāšanās kā priekšnosacījums vai ceļš uz cilvēciskumu.
Viss ļaunums, destruktīvai dzimst aiz robežas, kur pārtraucam sarunāties, ieklausīties, sadzirdēt, kur pazūd empātija, nav savas attieksmes, valda vienaldziba, kur pasaule ir sadalīta, sašaurināta līdz savam ego un pārējais. Kamēr ir sarunāšanās, tikmēr pastāv cerība.

0
0
Atbildēt

1

  kolpants > lindab456 14.06.2022. 16.26

  valda vienaldziba
  Это не равнодушие, а равномнение. Смеешь думать не так, как государство сказало-мы тебя запомним! Это не я сказал, это Борданс сказал.

  0
  0
  Atbildēt

  1

  QAnon > kolpants 14.06.2022. 18.58

  Bordāns, viens no neliešiem, kam pateicoties Latvijā tika atstāti galēji reakcionāri – krievu militāristi, kurš tā vietā, lai veicinātu repatriāciju, apdāvināja Latvijā ievazātos krievus ar dzīvokļiem, pieņēma PL “0” variantu, kā rezultātā katrs nelegālis var dabūt civilizētas valsts pasi. Jums tādu Bordānu uz rokām vajadzētu nēsāt, bet krievi jau vienmēr ir bijušas nepateicīgas cūkas.https://www.youtube.com/watch?v=-FozUDazgJw&t=3s Ja nebūtu bijis ASV, vācieši būtu atrisinājuši krievu problēmu abos krievu sarīkotos pasaules karos un talibi būtu izgriezuši krievus Centrālāzijā, Kaukāzā un Pievolgā.

  0
  0
  Atbildēt

  0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu