Žurnāla rubrika: Svarīgi

Radars pasaulē

Nedēļas notikumi pasaulē

Vācijas ekonomika Angelas Merkeles valdīšanas gados

Priekšvēlēšanu laikā liekas, ka Vācijā ar ekonomisko izaugsmi viss ir kārtībā – tā pārliecinoši pieaug (2016. gadā par 1,9%), bezdarba līmenis ir zemākais kopš 1991. gada, valsts iztiek bez jauniem parādiem, un kasi pilda nodokļi. Vāciešus pēdējos trijos gados iepriecināja arī darba algu pieaugums par aptuveni 2%. Tomēr Vācijā joprojām ir daudz slikti apmaksātu līgumdarbinieku, bet 6,2 miljoni cilvēku valstī saņem dažādus pabalstus.

Eiropas Savienība (ES) atgūstas pēc krīzes pirms 10 gadiem. «Burās pūš vējš», ikgadējā runā par stāvokli ES teica Eiropas Komisijas vadītājs Žans Klods Junkers. Nākamā gada prioritātes būs starptautiskā tirdzniecība, cīņa ar klimata pārmaiņām un migrācija. Nepieciešams izveidot jaunu kiberdrošības aģentūru un padziļināt sadarbību aizsardzībā. Sevišķu uzmanību Junkers pievērsīs Igaunijai, Latvijai, Lietuvai un Rumānijai, jo šīs valstis 2018. gadā atzīmēs savu simtgadi.

Eiropas Komisija atļāva DNB un Nordea Bank apvienot darbību Baltijā un neizvirzīja nosacījumus kopuzņēmuma Luminor Bank izveidei. Komisija secināja, ka apvienošanās neradīs bažas par konkurenci.

Pirmdien atlika ceturto Brexit sarunu raundu starp Lielbritāniju un ES. Pirms tam politiķiem būs jāatrisina vairāki jautājumi, viens no tiem par Lielbritānijas maksātajām ES pilsoņu pensijām.

Pagājušajā piektdienā Londonas metro uzsprāga paštaisīts spridzeklis, cieta vismaz 30 cilvēku. Policija notikušo klasificēja kā teroraktu. Par spridzināšanu metro policija aizturēja divus cilvēkus. Atbildību par sprādzienu uzņēmās teroristu grupējums Islāma valsts.

Nīderlande pirmoreiz izmantoja jauno likumu un atņēma pilsonību četrām personām par iesaistīšanos teroristu grupējumos. Viņiem ir arī Marokas pilsonība. Turpmāk viņiem būs liegts iebraukt Nīderlandē vai kādā citā Šengenas zonas valstī.

Vācija uz pieciem gadiem nodos Lietuvas rīcībā šogad Berlīnes arhīvā atrasto 1918. gada 16. februārī pieņemto Lietuvas Neatkarības akta oriģinālu. Pušu vienošanās paredz dokumenta glabāšanu Lietuvā pagarināt katru gadu, bet ne ilgāk kā uz pieciem gadiem.

ASV Tieslietu ministrija pieprasīja Kremļa raidorganizācijai Russia Today reģistrēties kā ārvalstu aģentam, jo to uzskata par Maskavas propagandas instrumentu. ASV valdība apkaro Krievijas mediju izplatītās viltus ziņas, turklāt notiek izmeklēšana par Krievijas iejaukšanos ASV prezidenta vēlēšanu procesā. 

Militāro mācību Zapad 2017 laikā Krievijas kaujas helikopters nejauši raidījis raķeti uz skatītājiem poligonā pie Sanktpēterburgas, smagi ievainoti divi cilvēki. Helikopteri Ka-52 veikuši kārtējo uzdevumu, kad bojājuma dēļ nejauši izšautas raķetes «gaiss-zeme».

Pazuduši miljoniem dolāru Sīrijas bēgļu bērnu izglītības nodrošināšanai, paziņoja cilvēktiesību organizācija Human Rights Watch. Finansējuma trūkuma dēļ pusmiljons sīriešu bēgļu bērnu, kas patvērušies Libānā, Turcijā un Jordānijā, pagājušajā mācību gadā neapmeklēja skolu.

Irākas Kurdistānai vajadzētu atteikties no nodoma rīkot referendumu par reģiona neatkarību, jo tas novērsīs uzmanību no cīņas pret teroristu grupējumu Islāma valsts, paziņoja ANO ģenerālsekretārs Antoniu Guterrešs. Ikviens strīds starp centrālo valdību Bagdādē un Irākas Kurdistānu ir risināms ar dialoga un «konstruktīvu kompromisu» palīdzību. Irākas Kurdistānas parlaments apstiprināja reģiona neatkarības referenduma rīkošanu 25. septembrī.

Slovēnijas valstsvienība pirmoreiz kļuva par Eiropas čempioni basketbolā, svētdien ar rezultātu 93:85 tā pārspēja Serbiju. Čempionāta vērtīgākais spēlētājs ir Slovēnijas izlases līderis Gorans Dragičs, Latvijas basketbolists Kristaps Porziņģis atzīts par čempionāta trešo rezultatīvāko spēlētāju un labāko bloķētāju.

Radars Latvijā

Nedēļas notikumi Latvijā


Šonedēļ Saeimā iesniedza pilsoņu iniciatīvu
likvidēt iespēju deputātiem atturēties Saeimas balsojumos. Patlaban Kārtības rullis ļauj viņiem ne tikai balsot «par» vai «pret» lēmumiem, bet arī «atturas». Daudzos pasaules parlamentos deputātiem nav iespēju izlikties, ka atturas, bet faktiski balsot pret. Šo iniciatīvu vietnē Manabalss.lv kopš 2016. gada 2. februāra atbalstījis 11 261 cilvēks.

Vairākums no Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas deputātiem uzskatīja, ka Inguna Sudraba (NSL) nav pārkāpusi deputāta ētiku, kļūdama par oligarhu lietas parlamentārās izmeklēšanas komisijas vadītāju. Komisijā ar iesniegumu vērsās pieci Vienotības Saeimas frakcijas deputāti, prasot vērtēt Sudrabas atrašanos šajā amatā, jo Sudraba minēta oligarhu sarunās saistībā ar «iespējamu trešās valsts prettiesisku ietekmi uz Latvijas politisko procesu».

Valdība pagājušajā nedēļā pabeidza darbu pie nākamā gada valsts budžeta izdevumu un ieņēmumu daļas. Ministrijām jāsagatavo valsts budžetu pavadošie 25 likumprojekti. Tos valdībā plānots apstiprināt 2. oktobrī, budžeta projektu kopumā – 11. oktobrī.

Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) vērtējumā Latvijai ir cerīga iekšzemes kopprodukta izaugsme, taču zema tautsaimniecības produktivitāte un augsts nabadzības līmenis. OECD atzinīgi novērtēja plānoto nodokļu reformu, tomēr atzīmēja, ka arī pēc tās Latvijā saglabāsies augsts nodokļu slogs cilvēkiem ar zemiem ienākumiem. OECD ieteica tērēt vairāk uz valsts parāda rēķina, kas Latvijai ir septītais zemākais 34 valstu vidū.

Jūrmalas dome nolēma iemainīt Saskaņai pietuvinātajam uzņēmējam Ērikam Teilānam zemi Jaundubultos pret vērtīgu pašvaldības zemi Dzintaros. Par darījumu pagājušajā ceturtdienā nobalsoja dome. Teilāns pašvaldībai atdeva pamestu teritoriju netālu no kapsētas Jaundubultos, bet no pilsētas pretī saņēma priežu mežu Dzintaros ar labu infrastruktūru.

KNAB sācis divas krimināllietas par kukuļņemšanu Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā. Viena persona ir aizturēta, kopumā trīs personas atzītas par aizdomās turētajām. Šī nav pirmā reize, kad KNAB pievērsis uzmanību Austrumu slimnīcai. Šogad aprīlī tiesā nonāca krimināllieta par kukuļņemšanu, kurā iesaistīti seši darbinieki.

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs 50 000 eiro soda naudu par negodīgu komercpraksi uzlika AS Pilsētas zemes dienests. Uzņēmums nepamatoti centās piedzīt parādus par zemes nomas maksu no Rīgas daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem. Firma vismaz 3000 iedzīvotājiem no 47 dzīvojamajām mājām sniedza maldinošu informāciju par zemes nomas parādiem.

Ciklona Tomass atnestais spēcīgais lietus pirmdien pārplūdināja Rīgas ielas. Galvaspilsētā lietusūdens daudzums sasniedza 50 milimetru jeb 65% no mēneša normas. Visvairāk nokrišņu bija Tukuma un arī Jūrmalas apkaimē – vairāk nekā 60 milimetru, kā arī Alūksnē. Plūdu maksimums upēs bija otrdien, Amatā pie Melturiem ūdens līmenis bija pakāpies līdz 1,67 metru atzīmei – krietni augstāk nekā pavasarī. Septembrim neraksturīgi augsts ūdens līmenis šonedēļ ir arī citās laivošanai piemērotās upēs.

Kriminālprocesā par piesavināšanos un dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu Eko-nomisko noziegumu apkarošanas pārvalde aizturēja maksātnespējas administratoru Valdi Levkānu. Levkāns kā maksātnespējas administrators darbojas FK Skonto maksātnespējas procesā.

Lielbritānijā aizdomās par desmit cilvēku pakļaušanu verdzībai aizturēti seši Latvijas valstspiederīgie. Anglijas Īstmidlendsas reģionā paverdzinātie bijuši Latvijas pilsoņi.

Dārgākās darba stundas

Šogad 2. ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo laikposmu pērn darbaspēka izmaksas stundā pieauga par 77 centiem jeb 10,6%, sasniedzot 8,07 eiro, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Nozares ar augstākajām darba stundas izmaksām (eiro)
Finanses un apdrošināšana 17,78
Informācijas un komunikācijas pakalpojumi 12,53
Enerģētika 11,90
Valsts pārvalde 10,12
Ieguves rūpniecība 8,46

Nozares ar zemākajām darbaspēka izmaksām stundā (eiro)
Izmitināšana un ēdināšana 5,46
Citi pakalpojumi 5,76
Nekustamie īpašumi 6,55
Māksla, izklaide un atpūta 6,78
Administratīvie un apkalpojošie dienesti 6,88

Nedēļas citāts


Uguns un asaras

Pēdējās nedēļās pasaulē strauji iekvēlojies vēl viens karstais punkts – rohindžu minoritātes vajāšana Mjanmā. ANO augstais cilvēktiesību komisārs paziņojis – tas izskatās pēc «uzdevuma, kas būtu paņemts no mācību grāmatas par etnisko tīrīšanu». Tiek lēsts, ka, bēgot no armijas, bēgļu gaitās devušies vismaz 400 000 cilvēku. Kādi ir šī konflikta cēloņi? Atbildes uz pieciem būtiskiem jautājumiem


1. Kas ir rohindži?

Rohindži ir musulmaņu etniskā grupa, kas seko sunnītu islāma novirzienam un paaudzēm ilgi dzīvo Rakhainā, kas ir viens no nabadzīgākajiem Mjanmas štatiem. (Pēc IKP uz vienu iedzīvotāju, Mjanma ar 1260 dolāriem pērn pasaulē ierindojas 151. vietā pasaulē, pēc Starptautiskā Valūtas fonda datiem. Salīdzinājumam – Latvijā šis rādītājs bija 14 060 ASV dolāru uz iedzīvotāju.) 

Pirms bēgļu krīzes sākšanās tur dzīvoja aptuveni miljons rohindžu, taču viņi bija minoritāte arī konkrētajā štatā. Šai etniskajai grupai ir sava valoda un kultūras paražas. Daži pētnieki uzskata, ka grupas saknes meklējamas 15. gadsimtā. Apzīmējums «rohindži» esot atvasinājums no vārda «Arakana», kas ir agrākais Rakhainas štata nosaukums. Taču Mjanmas valdība pret šādu skaidrojumu iebilst.

Mjanmas valdība neatzīst rohindžus par saviem pilsoņiem, uzskatot viņus par imigrantiem no Bangladešas, kuri Rakhainā ieradās britu impērijas valdīšanas laikā.

Tautas skaitīšanā, kas 2014. gadā tika veikta pēc 30 gadu pārtraukuma, rohindži netika iekļauti. Amatpersonas ieteica viņiem reģistrēties kā bengāļiem, tādā veidā norādot uz savu izcelsmi no Bangladešas. Šādas valdības politikas dēļ rohindži ir kļuvuši par vienu no lielākajām bezpavalstnieku grupām pasaulē.

Lielākā daļa rohindžu līdz šim mitinājušies apstākļos, kurus drīzāk var pielīdzināt bēgļu nometnēm. Un vardarbība pret šo minoritāti ir daļa no «ilgstošas ļaunprātības, sistemātiskas diskriminācijas, kā arī izslēgšanas un marginalizācijas politikas», kas turpinās jau desmitgadēm ilgi, norādījusi ANO Cilvēktiesību aģentūra.

2. Diskriminējoši likumi

Pēc 1962. gadā Mjanmā notikušā militārā apvērsuma tika pieņemti vairāki diskriminējoši likumi, ievērojami ierobežojot rohindžu tiesības. Piemēram, 1982. gada likums noteic, ka neviens rohindžs nevar pretendēt uz Mjanmas pilsonību atšķirībā no citām 135 šajā zemē dzīvojošajām etniskajām grupām. Līdz ar to rohindžiem ir ierobežota pieeja veselības aprūpei un skolām, kā arī noteikti pārvietošanās aizliegumi valsts iekšienē. Vietējā Rakhainas štata valdība noteica, ka rohindžu ģimenēs nedrīkst būt vairāk par diviem bērniem un aizliedza laulības ar citu reliģiju pārstāvjiem.

3. Vardarbības viļņi

Saspīlējums Rakhainas štatā piedzīvots arī agrākajās desmitgadēs, liekot tūkstošiem bēgļu meklēt pagaidu pa­tvērumu Bangladešā un Pakistānā. 

2012. gada maijā tika reģistrēts kādas budistu sievietes izvarošanas un nogalināšanas gadījums. Tas izraisīja atriebības vilni pret musulmaņiem. Vardarbība vērsās plašumā, tāpēc pie nekārtību apspiešanas ķērās armija.

2013. gada oktobrī tūkstošiem budistu vīriešu sarīkoja saskaņotus uzbrukumus musulmaņu ciemiem visā Rakhainas teritorijā. Cilvēktiesību organizācijas norāda, ka gan 2012., gan 2013. gada uzbrukumi klasificējami kā etniskā tīrīšana un noziegumi pret cilvēci. Organizācija Human Rights Watch savā 2013. gada ziņojumā paziņoja, ka vardarbība Rakhainā ir «labi koordinēta kampaņa, lai no šī štata ar spēku izspiestu visus musulmaņus».

Tajā pašā laikā prominenti politiķi citās valstīs atturējās no Mjanmas kritizēšanas.

Lai pretotos vardarbībai, rohindži sāka veidot pašaizsardzības vienības. Viņu lielākais prettrieciens tika piedzīvots pērn oktobrī, uzbrūkot trim robežkontroles posteņiem. Atbildību uzņēmās nemiernieku grupa, kas sevi dēvē par Arakanas rohindžu pestīšanas armiju.

Nākamajos četros mēnešos Mjanmas bruņotie spēki veica plašu nemiernieku apspiešanas operāciju, no mājām padzenot aptuveni 90 000 rohindžu. Tika ziņots arī par simtiem nogalināto, kā arī sieviešu un meiteņu izvarošanas gadījumiem.

4. Kā sākās pēdējā asinsizliešana?

25. augustā Arakanas rohindžu pestīšanas armija sarīkoja jaunu uzbrukumu, iebrūkot vienā armijas bāzē un vairākos policijas posteņos. Drošības spēki atbildēja ar visas etniskās grupas sodīšanu, dedzinot viņu ciemus, šaujot uz bēgošajiem civiliedzīvotājiem no helikopteriem un izvarojot sievietes. Tagad tiek lēsts, ka bēgļu gaitās devušies vismaz 400 000 rohindžu, tas ir, gandrīz puse no visa rohindžu lēstā skaita (kā minēts, oficiāla statistika neeksistē).

Militāro operāciju dēļ mājas bijuši spiesti pamest arī aptuveni 12 000 Rakhainā dzīvojošo budistu. Valdība ir apturējusi jebkādu humānās palīdzības sniegšanu trūcīgajam štatam.

Mjanmas valdība uzstāj, ka īsteno pretterorisma operāciju.

5. Ko dara Auna Sana?

Vairāku ietekmīgu musulmaņu valstu līderi, ieskaitot Indonēziju, Malaiziju, Pakistānu un Turciju, pauduši bažas par vardarbību. Divi Nobela miera prēmija laureāti – Malāla Jūsafzaja no Pakistānas un arhibīskaps Dezmonds Tutu no Dienvidāfrikas – lūguši, lai pie asinsizliešanas apturēšanas aktīvi ķeras Auna Sana Su Či, bijusī disidente, kura pati 1991. gadā saņēma Miera prēmiju. Pēc daļējas militārās huntas demontāžas 2011. gadā un jaunām vēlēšanām Aunas Sanas partija ieguva vairākumu. Viņas oficiālie amati tagad ir ārlietu ministre un Mjanmas valsts padomniece (faktiskā valdības vadītāja), kurai gan nav pilnvaru kontrolēt armiju.

Tomēr Auna Sana atturas publiski paust savu nostāju. Tikai pēc tālruņa sarunas ar Turcijas prezidentu Redžepu Tajipu Erdoganu viņas birojs atreferēja, ka 72 gadus vecā politiķe sūdzējusies «par milzīgu dezinformācijas aisbergu, kas apzināti radīts, lai savā starpā sanaidotu dažādas sabiedrības grupas un popularizētu teroristu intereses». Dažas dienas vēlāk viņa paziņoja, ka atceļ savu braucienu uz ikgadējo ANO Ģenerālās asamblejas pulcēšanos, kas 19. septembrī sākās Ņujorkā.

Analītiķi uzskata, ka vardarbības nosodīšana būtu Aunai Sanai politiski bīstams solis, ņemot vērā gan joprojām pastāvošo armijas ietekmi valstī, gan arī valsts iedzīvotāju vairākuma – budistu – nepatiku pret rohindžiem.

Tajā pašā laikā kritiķi mudina «uz morālu pienākumu» iestāties pret etnisko tīrīšanu. Daži pat aicina atņemt Aunai Sanai Miera prēmijas laureātes titulu.

«Pats būdams budists un Nobela [Miera prēmijas] laureāts, es vēlreiz aicinu jūs un jūsu kolēģus atrast ilgstošu un humānu risinājumu šai mokošajai problēmai,» 11. septembrī nosūtītā vēstulē Aunai Sanai rakstīja Tibetas budistu garīgais līderis dalailama.

Savukārt arhibīskaps Desmondu Tutu izteicis: «Ja politiskā cena par jūsu nokļūšanu augstākajā amatā ir jūsu klusēšana, cena noteikti ir pārāk augsta.»

Vai roboti atnesīs 1500 eiro algas?

2030. gadā gandrīz puse cilvēku Latvijā būs vecāki par 50 gadiem un strādājošo skaits samazinājies par 20%. Kur ņemt trūkstošās darbarokas? Imigrācijas pretinieku galvenā cerība ir robotizācija un darba ražīguma celšana. Tas svarīgi ne tikai augsto tehnoloģiju nozarēs, bet pat kotlešu cepšanā

Salikuši čemodānā miltus, cukuru, biezpienu, garšvielas un maizi, pieci populārā ēdināšanas uzņēmuma Lido darbinieki iekāpa lidmašīnā uz Hannoveri. Nolaižoties viņus gaidīja auto, lai vestu uz galamērķi – nelielu pilsētu Lejassaksijā. Pa ceļam piestāja kādā veikaliņā nopirkt iepriekš sarunātu labas kvalitātes gaļu. Brauciens bija izplānots līdz pēdējam sīkumam. Komanda nedrīkstēja pieļaut kļūdas, jo tas uzņēmumam maksātu vairākus simtus tūkstošu eiro.

Turpmākās dienas vairāki valdes locekļi un pārtikas tehnologi ar atvestajiem produktiem izmēģināja vācu ģimenes uzņēmumā ražotas rūpnieciskās superpannas, kuru cena sniedzas līdz pat pusmiljonam eiro. Pēc savas receptes Lido komanda cepa plānās pankūkas, biezpiena plācenīšus un kotletes. Garšoja, vai pankūkas pietiekami staipīgas un kotletes sulīgas.

Galvenais brauciena mērķis bija pārliecināties, vai rūpnieciskajā pannā ceptais ēdiens joprojām saglabā savu īpašo «Lido mājas ēdiena garšu», atceras ražošanas daļas vadītājs Harijs Sproģis. Savukārt galvenais pannas iegādes iemesls bija fakts, ka tajā stundas laikā var izcept 1200 biezpiena plācenīšu, kamēr Lido darbinieki ar rokām spēj sagatavot 500 dienā.

Jaunajā pannā ceptās kotletes garšoja tikpat labi, tāpēc uzņēmuma vadība nolēma pannu pirkt. Ekonomikā šādu rīcību – mazāk cilvēku darba, zemākas izmaksas, vairāk produkcijas – sauc par produktivitātes celšanu. Produktivitāte rāda, cik stipra ir valsts ekonomika. Latvijā tā ir zema. Pārtulkojot statistikas datus ikdienišķā piemērā – Vācijā strādnieks stundā izcep 106 plācenīšus, vidējais eiropietis 100, bet Latvijā – tikai 66.

Bizness to var atļauties, jo ilgu laiku cilvēki bijuši gatavi strādāt par zemu algu. Taču līdz ar iestāšanos Eiropas Savienībā aptuveni 250 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju ir aizbraukuši labākas dzīves meklējumos, bet palikušie prasa maksāt vairāk. Uzņēmēji arī maksā, jo nav citas izejas. Pēdējos piecos gados Latvijā ir viens no lielākajiem vidējās algas kāpumiem ES (no 684 līdz 927 eiro mēnesī). Taču produktivitātes pieaugums ir daudz lēnāks.

Kad Lido iegādāsies superpannu, uzņēmums 500 plācenīšu vietā varēs dienā saražot ap 8000. To izdarīs divi cilvēki, nevis seši kā šobrīd. Taču četrus pārpalikušos neatlaidīs, jo Lido darbinieku trūkst.

Un trūks vēl vairāk, jo ES statistikas aģentūras prognozes un Rīgas Ekonomikas augstskolas pasniedzējas Zanes Vārpiņas aprēķini rāda, ka 2030. gadā Latvijā būs par 20% mazāk strādājošo, gandrīz puse (46%) iedzīvotāju būs vecāki par 50 gadiem, bet katrs ceturtais – pensionārs. Atgūstot Latvijas neatkarību 1990. gadā, vienam pensionāram pensiju pelnīja seši strādājošie, šobrīd to dara trīs, bet 2030. gadā – vairs tikai divi strādājošie.

Pelna uz algu rēķina

Domājot par rūkošo cilvēku skaitu un gaidāmo darbaspēka bedri, Ekonomikas ministrija (EM) izstrādājusi divus Latvijas attīstības scenārijus – labo un slikto.

Labais paredz strauju izaugsmi, ceļot produktivitāti jeb robotizējoties un tā rezultātā atbrīvotos cilvēkresursus pārkvalificējot. Ja tā notiks, pēc EM aplēsēm, nākamajos gados IKP pieaugums būs aptuveni 5% gadā, un 2030. gadā Latvijā dzīvos gandrīz tikpat cilvēku kā tagad – 1,92 miljoni. Ja uzrāviena nebūs un ekonomika augs tikai par 2-3% gadā, tad īstenosies sliktais scenārijs un 2030. gadā mūsu būs tikai 1,64 miljoni.

«Tas sasniegums nav pašmērķīgs, tas ir – būt vai nebūt valsts eksistencei,» saka ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (Vienotība). «Kad atguvām neatkarību, Latvijā bija 2,6 miljoni iedzīvotāju. Šobrīd esam zem divu miljonu robežas.»

Kā uzņēmēju nespējas mainīties galvenos iemeslus Ašeradens min motivācijas un zināšanu trūkumu. Līdz šim uzņēmēji varēja pietiekami nopelnīt, maksājot mazas algas. Salīdzinājumam viņš min Vāciju, kur vidēji piecos gados darbinieks saražo produktu 67 tūkstošu eiro vērtībā, kamēr Latvijā – 26 tūkstošu. Savukārt peļņas daļa ir lielāka Latvijas uzņēmējam: 53% no saražotās pievienotās vērtības, kamēr Vācijā – 44%.

«Tas nozīmē, ka Vācijas uzņēmējs ir gatavs ieguldīt savā darbiniekā un inovācijās,» secina ministrs. «Latvijas uzņēmējs, maksājot ļoti mazu algu, spēj ģenerēt daudz lielāku peļņu. Un tā vietā, lai ieguldītu attīstībā, viņš vēršas pie valdības un saka: lūdzu, samaziniet nodokļus, jo man tas darbinieks sāk palikt par dārgu. Vai – lūdzu, atvediet man vēl diezgan daudz lētu darbinieku, kuri ir ar mieru šo te turpināt.»

Vēl viena Latvijas sāpe ir zemais preču un pakalpojumu eksports. Nopelnītais no eksporta Igaunijā un Lietuvā veido vidēji 80% no abu valstu IKP, savukārt Latvijā – 60%, rāda EM dati. Tikai maza daļiņa no tā ir augsto tehnoloģiju produktu eksports (3,9% no IKP), kas ir divreiz mazāk nekā Igaunijā (8,7%) un gandrīz tikpat daudz kā Lietuvā. Latvijas uzņēmēji vismazāk tērē naudu pētniecībai un attīstībai, salīdzinot ar kaimiņvalstīm.

«Latvijas uzņēmējiem trūkst zināšanu, kā nokļūt globālajā tirgū – svešvalodas, digitālās tehnoloģijas,» skaidro EM eksperts Jānis Salmiņš. «Tik mazas valstis kā mēs var vienīgi eksportēt. Divu miljonu tirgus ir kā maza piepilsēta.»

Caur krīzi – pie superpannas

Lido vadību mainīties piespieda apstākļi. Vairāk nekā 20 gadus to faktiski vienpersoniski vadīja harismātiskais uzņēmējs Gunārs Ķirsons – bijušais bārmenis bez augstākās izglītības, kurš visu par biznesu iemācījies pats.

Krīzes gados Lido parādu nasta bankām – nepilni 33 miljoni eiro – izrādījās par smagu un uzņēmums gandrīz bankrotēja. «Valsts [treknajos gados] teica: ņem naudu, cik tev vajag. Un es ņēmu, biju duraks. Vajadzēja atstāt spilventiņu,» intervijā Re:Baltica atzīst Ķirsons.

Lielākais aizdevējs DNB banka kā padomdevēju viņam ieteica pieredzējušu finanšu konsultanti Valēriju Lieģi. «Es redzēju, ka šī dāma ir biznesa lēdija. Es šodien tāpat esmu saimnieks un diktēju visus noteikumus, bet es ieklausos,» stāsta Ķirsons.

Izanalizējot tobrīd visu astoņu Lido bistro darbību, ātri kļuva redzamas vājās vietas. Katrs bistro strādāja pats par sevi: algoja darbiniekus, rīkoja reklāmas kampaņas, iepirka izejvielas, visu ražoja uz vietas. Pat gatavoja atšķirīgus ēdienus. Galvenais birojs daļēji atbildēja tikai par bistro grāmatvedību un kvalitātes kontroli.

«Plāns bija – mums ir jāsaraujas un jāuzlabo efektivitāte, lai varam apmaksāt visus parādus,» atceras Valērija Lieģe. Lido izvirzīja vairākus mērķus.

Pirmais: izveidot centralizētu ēdienkarti. «Tas bija sarežģīts pirmais solis, jo katram bistro vadītājam likās, ka pie viņa klients nāk tikai viņa kotletes dēļ, kurai virsū ir ananass. Ja tagad virsū būs apelsīns, noteikti atbaidīs visus cilvēkus,» ar smaidu atceras Lieģe. Otrais – centralizēti iepirkumi. Trešais – viena ražotne, kur jau piecos no rīta izgatavo pusfabrikātus (kotlešu masu, pankūkas) un izvadā uz visiem bistro. Jaunievedumi ļāva vieglāk kontrolēt produktu kvalitāti, ātri atvērt bistro jaunā vietā un samazināt darbinieku skaitu.

Optimizācijas rezultātā Lido atlaida no darba piekto daļu jeb 20% cilvēku. Auga apgrozījums, arī tīrā peļņa, kas ļāva samaksāt daļu parādu un domāt par paplašināšanos. 

2014. gadā Lido atvēra trīs jaunus bistro Rīgā. Divus gadus vēlāk – pirmo bistro ārpus Baltijas, Vācijā (tādēļ pērn radušies 1,2 miljonu eiro zaudējumi investīciju dēļ).

Bistro Berlīnē ir Lido mēģinājums startēt Rietumeiropas tirgū. Vāciju izvēlējušies, jo ēdienkarte likusies līdzīga. Latvijas ES prezidentūras laikā Berlīnē pārtikas izstādē pēc Lido ceptajiem kartupeļiem un desām stāvējusi rinda. Tās slavējusi pat Vācijas premjerministre Angela Merkele, stāsta Lieģe.

«Bet tas ir sarežģīts tirgus, tagad ir smagi,» viņa turpina. Lieģe secina, ka vajadzējis piesaistīt kādu lielu vietējo partneri un labāk izpētīt klientūru, jo Berlīnē dzīvo daudz iebraucēju. Lieģe, kas tagad ir arī Lido padomes locekle un mazākumakcionāre, domā, ka vēl gadu varēs atļauties eksperimentēt Vācijas tirgū. Šajā laikā jāuzlabo rezultāti un jāsāk pelnīt.

Pats Ķirsons gan ir apņēmības pilns noturēties ilgāk. Var just, ka papildu motivācija Vācijas tirgus iekarošanai ir arī jaunākā meita, kas tur dzīvo ar mammu. «Vācijas tirgus ir ļoti liels un nežēlīgs, neviens negrib mūs, bet visi labprāt runā. Izdosies – paldies Dievam; neizdosies…  Tāpat kā sportā,» viņš saka, dzerot kafiju intervijas laikā savā lielākajā bistro Krasta ielā Rīgā. «Iekarot tirgu ir sports.»

Investīcijas Berlīnes bistro uz laiku iesaldējušas Lido plānus par superpannas iegādi, taču šajā virzienā uzņēmums turpina iet. Lido ražošanas daļas vadītājs Harijs Sproģis stāsta, ka agrāk soļanku vārījuši piecos 20 litru katlos. Nesen Zviedrijā nopirkuši katlu, kas ļauj visu apjomu izvārīt vienā reizē. Katls automātiski regulē temperatūru, pats atdzesē zupu. Ieguldījums uzņēmumam atmaksājās gada laikā, jo nepieciešams mazāk cilvēka darba stundu.

Tas nenotiek uz algu rēķina. Ķirsons stāsta, ka vidējā alga uzņēmumā ir 700-800 eiro uz rokas un ir samaksāti visi nodokļi! «90% [sabiedriskajā ēdināšanā] nemaksā nodokļus.»

Pavāru algas, piemēram, šogad esot augušas par 20%, bet viņu tāpat trūkst. Maksāt vairāk Lido nevarot atļauties, jo algu fonds ir 30% no apgrozījuma – tāda esot Eiropas prakse, saka Lieģe. «Šobrīd paceļam algas, bet vienīgie, kas nepelna, ir īpašnieki.»

Lido vēlamais risinājums ir lēta darbaspēka ievešana, kas atspoguļo nākamo lielo Latvijas politisko dilemmu. Ekonomikas ministrija, kas atbild par Latvijas darbaspēka tirgu, ir kategoriski pret šādu risinājumu, jo tad uzņēmējiem nebūs motivācijas mainīties.

Ķirsons stāsta, ka viņa mērķis ir maksāt vidējo algu 1200 eiro mēnesī – kā šāda līmeņa darbiniekiem līdzīgā uzņēmumā Vācijā. Viņš nevar pateikt, kad tas varētu notikt.

Ministrs Ašeradens lēš, ka vidējā alga 1000 eiro pirms nodokļiem Latvijā būs 2018. gadā, bet vēl 3-5 gadu laikā tā sasniegs 1500 eiro. Viņaprāt, tikai tā var ieinteresēt aizbraukušos latviešus atgriezties. Pagaidām statistika cerības neapliecina, taču ļauj izvairīties no sāpīgām debatēm par to, kā atrisināt darbaroku trūkumu.

Kur ņemt cilvēkus?

Lai piepildītos labais Latvijas ekonomiskās attīstības scenārijs ar straujo izaugsmi, jau līdz 2022. gadam darba tirgū vajadzēs papildus vairāk nekā 35 000 strādājošo. Pēc lieluma tā būtu vēl viena Ventspils.

EM domā, ka trūkstošos darbiniekus atradīs, pārkvalificējot esošos (12,5 tūkstošus) un motivējot aizbraukušos atgriezties (23 tūkstošus).

Tomēr, ja šie risinājumi neīstenojas, Latvijai nav daudz variantu, kur ņemt trūkstošās darbarokas. Dzemdēt nepieciešamo skaitu vairs nav iespējams (atlicis par maz laika un sieviešu reproduktīvā vecumā), tātad atliek ievest darbiniekus no citām valstīm.

Informācijas tehnoloģiju uzņēmums Accenture to jau dara. Katrs piektais darbinieks ir ārzemnieks, kopumā pārstāvot 27 valstis, to skaitā Lietuvu, Kanādu, Argentīnu, Spāniju, Baltkrieviju un Ukrainu. Visvairāk esot no tuvējām kaimiņvalstīm (izņemot Igauniju, kur algas ir lielākas). Savukārt darbinieki no Marokas un Ēģiptes Latviju izvēlas kā ieejas punktu Eiropā.

Accenture Latvijas mērogam ir ļoti liels IT uzņēmums, tajā strādā ap 1250 cilvēku, un nākamajos gados tas plāno paplašināties līdz 2000. Cīņā par darbiniekiem kompānija izmanto vietējās un starptautiskās aģentūras, rīko intensīvas mācības studentiem un pieaugušajiem ar citu izglītību.

Accenture darbinieku nacionālais sastāvs ir līdzīgs arī valstī kopumā iebraukušo ārzemnieku sastāvam, rāda Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes dati. 2016. gadā visvairāk darba atļauju Latvijā izsniegtas Ukrainas, Baltkrievijas un Krievijas pilsoņiem.

Viesstrādnieku skaits piecos gados ir dubultojies, un pērn izsniegtas 6007 darba atļaujas. Pieprasītākā profesija ir tālbraucēji šoferi – gandrīz puse no visiem viesstrādniekiem. Seko IT, ēdināšanas pakalpojumi (visvairāk no Indijas) un celtniecība. 

Lai atvieglotu augsti kvalificētu viesstrādnieku ievešanu, EM izveidojusi sarakstu ar profesijām, kurās varēs ievest strādniekus, ja neviens Latvijas iedzīvotājs nav pieteicies divu nedēļu laikā (šobrīd termiņš ir mēnesis).

Saraksta apstiprināšana valdībā ievilkusies, jo Satiksmes ministrija prasa iekļaut sarakstā arī tālbraucējus – šoferus, kurus Latvijā par 700 eiro vidējo algu grūti atrast. EM ir kategoriski pret, jo «tad viss ir kaķim zem astes». «Uzņēmumiem nav motivācijas domāt par inovācijām. Tādēļ apzināti likām sarakstā augstas kvalifikācijas profesijas, kas dotu pārmaiņas,» skaidro EM pārstāvis Salmiņš.

Tāpēc tuvākajās nedēļās tā būs valdības politiska izšķiršanās – ar atvieglojumiem Latvijā ievedam tikai «gudrās» profesijas vai arī lēto darbaspēku.

Tikmēr Accenture šogad rīkoja darbinieku meklēšanas kampaņu Latvijas reģionos, kā galveno trumpi piedāvājot iespēju strādāt no mājām. Pieteicās vairāk nekā 100 cilvēku. Kompānijas vadītājs Maksims Jegorovs par rezultātu ir optimistisks, jo interesi izrādījušas arī vairākas pašvaldības. Valka bez maksas piedāvājusi telpas, kur vajadzības gadījumā sasaukt mājās strādājošos darbiniekus. Madona regulāri izrādot interesi un vietējās skolās pastiprināti pievēršot uzmanību matemātikai un informātikai.

«Reģioni ir ļoti aktīvi. Tur nav tāda politiskā uzslāņojuma kā lielajās pilsētās, tādēļ lietām pieiet pragmatiski. Esmu ļoti priecīgs par to, ko redzu,» stāsta Jegorovs. Viņš cer, ja arvien vairāk cilvēku nākotnē izvēlēsies mācīties IT, tad darbinieku trūkums būs atrisināma problēma – vismaz viņa nozarē un uzņēmumā.

Tāds optimisms gan nevalda Ekonomikas ministrijas prognozēs. Latvijas attīstībai nepieciešamas būtiskas izmaiņas izglītībā un biznesa vidē – šobrīd izglītības sistēma «ražo» pārāk daudz lēta darbaspēka, pēc kā nākotnē pieprasījums samazināsies, prognozē EM. Pēc vidusskolas beigšanas mācības neturpina gandrīz trešā daļa. Salīdzinot ar citām ES valstīm, mazāk pieaugušo meklē iespējas pārkvalificēties, lai atbilstu darba tirgus prasībām. Tie ir potenciālie bezdarbnieki.

«Vidējās izglītības līmenis dramatiski krītas. Vēl traģiskāka situācija ir augstskolām. Ekonomika prasa pilnīgi citus speciālistus, bet Latvijas izglītības sistēma ar atsevišķiem izņēmumiem atsakās mainīties,» stāsta Ašeradens.

EM prognozes rāda, ka Latvijā jau pēc četriem gadiem – 2021. gadā – būs ap 10 000 lieku humanitāro un sociālo zinātņu speciālistu. Toties trūks ap 16 000 speciālistu ar augstāko izglītību matemātikas un inženierzinātnēs, bet vēl 30 000 – darbinieku ar arodizglītību.

Accenture viesstrādnieki


Rūta Krasauskaite (28), Personāldaļas speciāliste, Lietuva
Rūtu uz Latviju atveda mīlestība. Darbu Accenture atrada jau pirms pārcelšanās uz Rīgu. Jau apguvusi latviešu valodas pamatlīmeni un turpina mācīties padziļināti, jo valodas prasmi uzskata par cieņas izrādīšanu. Novērojusi, ka latvieši salīdzinājumā ar lietuviešiem izvairās no riska un mazāk cīnās par savām tiesībām. Jaunieši nerunā par politiku vai biznesu, nav mītiņu vai streiku. Dažreiz liekas, ka gribēt vairāk un cīnīties par to Latvijā ir grēks.


Andress J. Perezs (32), Projektu vadības nodaļas vadītājs, Argentīna
Accenture Argentīnas filiālē Andress strādā  kopš 2009. gada. Nesen izlēma iegūt pieredzi citās valstīs, aizsūtīja CV vairākām filiālēm un saņēma labāko piedāvājumu no Latvijas. Patīk, ka Latvijā viss notiek, kā plānots, piemēram, sabiedriskais transports ierodas laikus. Vienlaikus Rīga šķiet kā pīļu dīķis – uz ielas vienmēr gadās sastapt kādu paziņu, lai gan viņš šeit dzīvo tikai dažus mēnešus. Šobrīd plāns ir palikt vismaz divus gadus, tad domāt tālāk.


Jevhens Drebuss (36), Biznesa un integrācijas arhitektūras vadītājs, Ukraina
Latvijā dzīvo jau sešarpus gadus, jo patīk Accenture darba vide. Atšķirībā no Ukrainas, kur lietu kārtību būtiski ietekmē politiskie sakari, Latvijā esot vieglāk sasniegt klientus. Uz Latviju pārcēlās, jo iepriekšējai darbavietai nomainījās īpašnieki un uzņēmumu iesaldēja, bet ar Accenture viņš bija sadarbojies jau iepriekš. Šogad Jevhens sāka mācīties latviešu valodu, lai iegūtu pilsonību, bet saprata, ka slodze ir pārāk liela, lai apvienotu ar darbu. 


Svati Kristīna Roka (26), SAP biznesa analītiķe, Indija
Pirms divarpus gadiem ieradās studēt datorzinātnes RTU maģistrantūrā. Par Latviju uzzināja aģentūrā Indijā. Piesaistīja RTU kursu piedāvājums, zemās dzīvošanas izmaksas un latviešu dzīvesstils, ko viņa raksturo kā mierīgu, atvērtu un, kas svarīgi, bez pārapdzīvotības. Maģistra grāds jau ir kabatā, šobrīd plāno turpināt studijas doktorantūrā. Lai arī studiju un darba vidē viss notiek angliski, Svati Accenture kursos mācās latviešu valodu.




Kādi vēl ir draudi un risinājumi? Turpmākajās nedēļās vairāk par demogrāfijas prognozēm  uzziniet Re:Baltica un TV3 ziņās!

Foto — Reinis Hofmanis, Lote Lārmane

Liels izaicinājums

Izraēlas Kneseta spīkers Jūlijs Joels  Ēdelšteins par mūsu valstu attiecībām, Krievijas iesaistīšanos Sīrijas konfliktā un neonacistu kustībām

Latviju nesen apmeklēja Izraēlas parlamenta Kneseta spīkers Jūlijs Joels Ēdelšteins, kura izpratne par mūsu reģionu nav tikai teorētiska – viņš dzimis Ukrainā un 80. gados cietis no čekas represijām. Kopš izbraukšanas uz Izraēlu kļuvis par vienu no valsts ievērojamākajiem politiķiem un vairākkārt bijis gan valdības ministrs, gan Kneseta spīkers. Izmantojām intervijas iespēju, lai apspriestu gan politiķa disidentisko pagātni, gan šā brīža starptautisko situāciju.

Vai šī jums ir pirmā reize Latvijā?
Nē, esmu te bijis daudzas reizes. Jocīgā kārtā, lai gan tas nebija tik jocīgi, biju šeit neilgi pirms mana aresta 1984. gadā.

Kāpēc padomju vara vērsās pret jums?
Es piedzimu vietā ar līdzīgu likteni kā šai zemei – Čerņivcos Rietumukrainā, kas arī bija iekļauta Molotova-Ribentropa darījumā. Tiesa, uzaugu un dzīvoju citur – Maskavā un Krievijas vidienē. Kaut kādā brīdī iesaistījos ebreju aktivitātēs, lai gan mani neaudzināja kā ebreju. Sāku pats mācīties ivritu, kad man bija astoņpadsmit gadu.

Kāpēc?
Vectēva dēļ. Kad viņam bija pāri septiņdesmit, viņš nolēma mācīties ivritu, lai gan tam nebija nekāda praktiska iemesla – viņš neplānoja pārcelties uz Izraēlu, nebija ticīgs. Kad viņš nomira, es mantoju viņa grāmatas. Kā cieņas apliecinājumu vectēvam arī sāku mācīties ivritu, un tad ar to aizrāvos. Sāku pasniegt ivritu pagrīdes kursos. Pieteicos uz izbraukšanas vīzu. Motivācija bija tikai un vienīgi mans pretpadomju noskaņojums, tajā brīdī man nebija lielas intereses par Izraēlu. Pēc strīda ar pasniedzēju par komunistiskās partijas vēsturi un Staļina lomu man pateica, ka es nevarēšu turpināt studēt universitātē. Es aizgāju mājās un teicu – viss, es nevaru šajā valstī palikt. Man bija divdesmit gadu.

Kur jūs studējāt?
Kostromā. Es naivi centos iekļūt Maskavas svešvalodu institūtā, bet viņi uzreiz paskaidroja, ka manas «sliktās redzes» dēļ es nevarēšot veltīt studijām tik daudz laika, cik nepieciešams. Nezinu, kā varēju būt tik naivs, bet es atbildēju – par ko jūs runājat? Es taču pat nenēsāju brilles! Tā nonācu pedagoģiskajā institūtā, kur mans tēvs vadīja svešvalodu fakultāti. 1979. gadā pieteicos uz izbraukšanas vīzu, un man atteica. Tad sāku mācīt ivritu Maskavā. Tas turpinājās vairākus gadus līdz brīdim, kad valsts vadītāji mira cits pēc cita, VDK bija pie varas, un viņi gribēja pierādīt, kam te ir teikšana. 1984. gadā arestēja virkni ivrita valodas skolotāju.

Ap to pašu laiku arestēja arī vairākus latviešu disidentus.
Jā, viņiem bija jādemonstrē sava vara. Mani apsūdzēja nelikumīgā narkotiku glabāšanā. Pēc tam nometnēs visi policijas virsnieki smējās. «Līdz šim šķita, ka VDK kaut ko pieprot,» viņi teica. «Es būtu varējis tev iesmērēt narkotikas tā, lai visi apkārtējie būtu pārliecināti, ka tās tiešām ir tavas, bet viņi to izdarīja tik neprasmīgi!» Es par to padomāju un sapratu – VDK nemaz slikti nestrādāja. Viņi parādīja, ka nav likuma, nav iespējas pretoties. Viņi var ienākt tavā dzīvoklī ēdienreizes laikā, parādīt narkotikas un paziņot – es tās tikko izņēmu no tavas kabatas. Tas bija psiholoģisks uzbrukums.

Mani notiesāja uz trim gadiem, kurus pavadīju dažādos PSRS nostūros – Mongolijā, Burjatijā. Mani atbrīvoja četrus mēnešus pirms termiņa beigām. Tehniski es nebiju pēdējais [par vēlmi emigrēt uz Izraēlu notiesātais] «Ciānas cietumnieks», kas tika atbrīvots, bet pēdējais bija kaut kāda VDK kļūda – viņš tika aizturēts jau pēc tam, kad Gorbačovs nāca pie varas, un drīz arī atbrīvots.

Pēc atbrīvošanas aizceļoju uz Izraēlu, kur iesaistījos ar jauniem imigrantiem saistītās aktivitātēs. Beigās iesaistījos politikā, jo gribējās tiešām kaut ko ietekmēt. Kāpēc lai man būtu jāiet citus lobēt? Lai viņi nāk un lobē mani. (Smejas.)

Kā vērtējat Latvijas un Izraēlas attiecības?
Ļoti pozitīvi. Bet tas ir liels izaicinājums. Ja attiecības ir sliktas, neviens neko negaida. Ja tādā gadījumā es spēju nedaudz izlīdzināt attiecības, tad visi saka – vizīte bija laba. Te ir lielas gaidas. No vienas puses, attiecības ir brīnišķīgas, no otras – ir vēl liels potenciāls tirdzniecībā, kultūras apmaiņā, tūrismā. Ir arī iespējas uzlabot parlamentu sadarbību – kiberdrošības, vides un politiskā procesa atklātības jomā.

Ko tieši var darīt kiberdrošības jautājumos?
Parlamentārā pārraudzība šajos jautājumos ir ļoti svarīga. Citi var mācīties no mūsu kļūdām, no mūsu labākās prakses, un mēs arī esam ļoti ieinteresēti apgūt jaunas zināšanas, jo visi esam pakļauti uzbrukumiem.

Vai Izraēla bieži ir pakļauta kiberuzbrukumiem?
Jā. Pēdējo reizi mēs laikam ar to tikām tīri labi galā. Kāda hakeru grupa pasludināja «anarhijas dienu» un centās uzbrukt valsts iestādēm. Tas neizdevās.

Vai Izraēlā arī parādās viltus ziņas un citas sabiedriskās domas ietekmēšanas operācijas?
Mēs neesam sevišķi draudzīgā apkaimē, un vismaz dažās mūsu reģiona valstīs ir ļoti labi izglītoti cilvēki, kuri zina, ko viņi dara. Izraēla ir lieliska valsts, bet, ja pasaulē notiktu valstu popularitātes konkurss, nezinu, vai mēs iegūtu pirmo vietu. Tāpēc mums noteikti ar to jātiek galā.

Jūs daudz esat strādājis ar diasporas jautājumiem. Kā vērtējat ebreju kopienas stāvokli Latvijā?
Īsā atbilde – pozitīvi. Pavisam godīgi un atklāti – ļoti nozīmīga izmaiņa valstī notika tad, kad valsts vadītāji sāka citādi runāt par holokaustu, atklāti un, manuprāt, pamatoti pieminēt, ka bija vairāki latvieši, kas tajā laikā bija aktīvi ebreju kopienas iznīcināšanā. Bez šaubām, uzsverot arī to latviešu lomu, kas ebrejus glāba. Tā ir vienīgā pieeja, kuru es varu saprast un novērtēt. Ir bijuši arī daži soļi uz priekšu ebreju īpašumu atdošanas jautājumā.

Vai, jūsuprāt, šajā jautājumā ir izdarīts pietiekami daudz?
Īsā atbilde – nē, jo mēs zinām faktus un statistiku. Tomēr man arī nav nekādu ilūziju. Tas ir process. Es negribētu redzēt situāciju, kurā liels daudzums īpašumu tiek atdots un pēc tam ebreju kopiena nezina, kā to «norīt», kā teiktu mazāk diplomātiskā valodā. Es ceru, ka process turpināsies un īpašumi tiks atdoti, ja tie būs vajadzīgi sinagogām vai kopienas attīstībai. Man nav šaubu, ka tas ir pareizais solis un saistīts ar taisnīgumu, tomēr tam ir jābūt procesam, kurā sadarbojas valdība un ebreju kopiena.

Kā vērtējat konfliktu Sīrijā un Krievijas iesaistīšanos tajā?
Labā ziņa – mēs esam varējuši sadzīvot ar šo situāciju un nav gadījies notriekt kādu Krievijas lidmašīnu, un viņi nav arī notriekuši kādu mūsējo, kas var notikt, ja ļoti ierobežotā teritorijā ir daudz lidaparātu, lielgabalu un citas kara tehnikas.

Viss cits ir sliktas ziņas. Irāņi un [Libānas šiītu kaujinieki] Hezbollah ērti iekārtojas uz mūsu robežām. To mēs nevaram ilgstoši paciest. Cenšamies to paskaidrot saviem krievu kolēģiem, bet nav praktisku rezultātu. Cenšamies to paskaidrot mūsu amerikāņu draugiem, bet nav praktisku rezultātu. Kaut kādā brīdī mums būs jāieslēdz skaitītājs rīcībai.

Kopš sākās karš Ukrainā, Krievijas pārstāvji nereti nosaukuši valdību Kijevā par fašistisku. Vai šiem pārmetumiem ir kāds pamats?
Nē. Mēs uzturam attiecības ar Krieviju, bet vienlaikus mums ir brīnišķīgas attiecības ar Ukrainu. Ir ļoti sāpīgi redzēt šo konfliktu, pat no mūsu ierobežotā skatpunkta, jo redzam, ka arī starp izraēliešiem notiek karsti strīdi, kuros daži kliedz, ka krieviem taisnība, bet citi – ka krievi okupē daļu Ukrainas. Tā ir sāpīga aina.

Šķiet, Rietumos pēdējos gados pieaug antisemītisms. Nesen arī Šarlotsvilā ASV notika gājiens, kurā demonstrētāji skandēja pret ebrejiem vērstus lozungus. Vai esat par to noraizējies? Vai ASV prezidents Tramps pietiekami ātri reaģēja uz šo gadījumu?
Mēs esam noraizējušies. Man nepatīk, kad cilvēki saka, ka valdības nedara pietiekami daudz, jo valdībām šīs lietas nepatīk. Tomēr ir taisnība, ka ASV prezidenta reakcija bija novēlota. Tas nav noslēpums, ebreju organizācijas Amerikā skaidri pauda savu nostāju. Diemžēl ir taisnība, ka pēdējos 25 gados pieaug antisemītisms. Taču mani nebaida antisemītisms Holandē, Francijā vai Beļģijā. Ebreji var pārcelties uz Izraēlu. Cilvēkiem šajās valstīs būtu no tā jābaidās. Viņiem būtu jāpatur prātā, ka tas vienmēr sākas ar ebrejiem, bet nekad nebeidzas ar ebrejiem. Viņiem būtu jābaidās no šīm neonacistu partijām un ultranacionālistu kustībām.

Iesprostoti provincē

OECD norāda, ka mājokļu politikas trūkums kavē izaugsmi un veicina emigrāciju

Kad Latvija 2016. gadā iestājās OECD, pēdējā «ekskluzīvajā valstu klubiņā», uz kuru varējām pretendēt, ik pa brīdim bija dzirdams jautājums – kāpēc? NATO mūs padara drošākus. Eiropas Savienība iesaista kopējā tirgū un pārskaita struktūrfondus. Ko taustāmu dabūsim no Organisation for Economic Co-operation and Development (latvisko nosaukumu Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija praktiski neviens nelieto), kas pēc būtības nav nekas vairāk kā pasaules attīstīto valstu domnīca un padomdevējs?

Pagājušajā nedēļā OECD prezentēja pirmo pārskatu par Latvijas ekonomiku kopš mūsu iestāšanās. Ja kāds raizējās, ka nāksies kārtējo reizi uzklausīt jau sen zināmas patiesības, tad ziņojums un tajā iekļautie secinājumi šīs bažas nepārprotami izkliedēja. Blakus vairākām jau bieži dzirdētām (bet tāpēc ne mazāk nozīmīgām) rekomendācijām par nepieciešamību samazināt nodokļu slogu strādājošajiem ar zemiem ienākumiem, uzlabot veselības aprūpes pieejamību, ieguldīt vairāk naudas pētniecībā un mazināt nevienlīdzību izglītības sistēmā ziņojumā minētas vismaz trīs būtiski jaunas rīcībpolitikas jomas, kurām Latvijai būtu jāpievēršas, lai uzlabotu ekonomisko veiktspēju.

Trūkst lētu īres dzīvokļu

Svarīgākā joma, kurai nav tikusi pievērsta pienācīgā uzmanība, ir mājokļu politika. 

Labi zināms, ka Latvijā ir ļoti lielas reģionālas atšķirības – Rīgā ir zems bezdarbs un arī relatīvi zems nabadzības līmenis, bet reģionos, it sevišķi Latgalē, abi šie rādītāji ir ievērojami augstāki.

Kāpēc vairāk cilvēku no laukiem nemeklē darbu Rīgā? OECD ziņojums izceļ vienu būtisku faktoru – lētu īres dzīvokļu trūkums.

Latvijā kopumā īres tirgus nav attīstīts. Īrētos mājokļos dzīvo 13% mājsaimniecību, turpretim OECD vidējais rādītājs ir 24%. Vienlaikus ir grūti atrast apmešanās vietu tajos valsts reģionos, kuros ir iespēja dabūt darbu – 2015. gada Eurobarometer aptaujā 61% respondentu teica, ka Rīgā ir grūti atrast kvalitatīvu mājokli par pieņemamu cenu, kas ir ievērojami augstāks rādītājs nekā Viļņā (47%) vai Tallinā (36%). Turklāt nekustamo īpašumu attīstītāji neceļ īres namus.

Tas viss kavē darbaspēka pārvietošanos uz vietām, kur ir darbs, un, kā norāda OECD, vienlaikus tas varētu arī būt viens no faktoriem Latvijas kopējā iedzīvotāju skaita kritumā: «Mājokļu politika ir sevišķi svarīga jauniem cilvēkiem, jo viņiem ir dabiski augstāka gatavība pārcelties. Latvijas kontekstā laba mājokļu politika varētu mudināt jaunus cilvēkus meklēt iespējas Latvijā, nevis emigrēt.»

Lētu, kvalitatīvu īres dzīvokļu pieejamība ir sevišķi svarīga mazturīgajiem, jo viņiem trūkst līdzekļu, lai iegādātos mājokli īpašumā, un rezultātā viņiem ir vēl grūtāk pārcelties uz vietām, kur varētu atrast labāk apmaksātu darbu. Turklāt, salīdzinot ar citām OECD valstīm, ļoti liela daļa Latvijas mazturīgo dzīvo pārāk mazos, nekvalitatīvos mājokļos, kas var ietekmēt gan veselību, gan viņu bērnu sekmes skolā.

Līdzšinējā Latvijas politika šajā jomā ir bijusi acīmredzami nepietiekama. Mobilitātes pabalsts, kas palīdz bezdarbniekiem atrast darbu citā valsts daļā, tiek piešķirts uz pārāk īsu laiku un nav pieejams Rīgā, kur ir vislielākās darba iespējas. Nesakārtotie likumi attur īpašniekus no savu īpašumu izīrēšanas, jo var būt ļoti grūti atbrīvoties no īrnieka, pat ja tas ilgstoši nemaksā īri. Pārlieku sarežģītā būvatļaujas saņemšanas procedūra kavē privāto īres namu celtniecību, bet valsts subsidēto sociālo dzīvokļu skaits ir acīmredzami nepietiekams – tikai 1% no visiem mājokļiem Latvijā. Savukārt mājokļa pabalsts maznodrošinātajiem ir pieejams tikai pašvaldībā, kurā cilvēks ir deklarējies, kas ļoti ierobežo iespējas pārcelties uz citu pašvaldību, kur būtu iespējas uzlabot savus dzīves apstākļus. 

Tāpēc OECD iesaka Latvijai vairākus risinājumus.

Rīga slikti pārvaldīta

Rīga ir ne tikai Latvijas, bet arī viena no visa Baltijas reģiona galvenajām pilsētām, un tā ir vienlaikus Latvijas ekonomikas galvenais attīstības dzinējs. Lielrīga nodrošina 59% Latvijas nodarbinātības un 75% brīvo darbavietu. Tomēr, kā secina OECD, «par spīti tās atrašanās vietai un lielumam, Rīgas starptautiskā konkurētspēja atpaliek no līdzvērtīgām pilsētām Baltijas jūras reģionā». 

Kopš 2010. gada Rīgas ekonomiskā izaugsme ir atpalikusi no Tallinas un Viļņas, un tās IKP uz iedzīvotāju ir mazāks nekā daudzām citām salīdzināmām reģiona pilsētām. Šai relatīvajai atpalicībai noteikti ir vairāki iemesli, par kuriem derētu padomāt tieši šajā laika posmā pilsētu vadošajam mēram Nilam Ušakovam, tomēr OECD izceļ vienu plašāku strukturālu faktoru, kas ierobežo reģiona attīstību: koordinācijas trūkums starp Rīgas pilsētu un Pierīgas pašvaldībām. 

Turīgāko iedzīvotāju pārcelšanās uz ģimenes mājām priekšpilsētās, vienlaikus turpinot strādāt pilsētā, ne tikai pārslogo transporta infrastruktūru un rada problēmas ar citu pašvaldību pakalpojumu nodrošināšanu, bet arī neefektīvi pārdala pašvaldību ienākumus no iedzīvotāju ienākuma nodokļa. Nauda tiek koncentrēta dažās pašvaldībās, kas var kavēt Lielrīgas kopējās konkurētspējas pieaugumu.

Tāpēc OECD iesaka izveidot politikas koordinācijas platformu starp Rīgu un tai apkārt esošajām pašvaldībām, kā arī pārveidot pašvaldību nodokļu ienākumu izlīdzināšanas fondu, lai vietvarām pieejamie līdzekļi uz iedzīvotāju tik krasi neatšķirtos un tiktu ņemts vērā pieprasījums pēc sabiedriskajiem pakalpojumiem. 

Atļauties lielāku deficītu

Gan treknajos gados, kad valdība bija pārāk gatava tērēt nekustamo īpašumu burbuļa uzpūstos ienākumus, gan krīzes laikā, kad bija cieši jāsavelk budžeta josta, starptautiskās institūcijas pastāvīgi Latviju brīdināja – jāsamazina deficīts! Tāpēc starp pārsteidzošākajām OECD rekomendācijām ir pēc iespējas izmantot visas ES fiskālo noteikumu radītās iespējas un pārāk nesatraukties, pat ja deficīts sasniedz 1,5% IKP. Pēc OECD aprēķiniem, pat ar relatīvi zemu IKP izaugsmi šāds deficīta līmenis neradītu nozīmīgu valsts parāda pieaugumu. Savukārt šobrīd zemās aizdevumu procentu likmes rada iespēju izdot naudu, lai veicinātu nabadzību mazinošu «iekļaujošo izaugsmi». OECD sevišķi uzsver vajadzību samazināt līdzmaksājumus par veselības aprūpi, palielināt pabalstus maznodrošinātajiem, stiprināt atbalstu profesionālajai izglītībai un pieaugušo apmācībai, ieguldīt naudu ceļos un, kā jau minēts, atbalstīt sociālos mājokļus. (Zīmīgi, ka šajā sarakstā nav nodokļu samazināšana cilvēkiem ar augstiem ienākumiem.)

«Esošie makroekonomiskie apstākļi ir piemēroti augstākiem valsts izdevumiem, jo inflācija un kreditēšanas pieaugums ir zems,» rakstīts ziņojumā, turklāt OECD pētījumi «nav identificējuši iespējas nozīmīgiem [budžeta] izdevumu samazinājumiem, jo valsts tēriņi Latvijā ir zemi».

Ne tikai šie, bet arī daudzi citi ziņojumā iekļautie ieteikumi, piemēram, ierobežot banku iekasēto naudu par pensiju pārvaldīšanu,  ir kā sāpīga kāpšana uz varžacīm ietekmīgiem spēkiem politikā un tautsaimniecībā. Tāpēc būtu pārdroši prognozēt, kāda būs ziņojuma ietekme. Taču šis gads ir parādījis, ka pat Latvijas politikā var notikt neticamais. Kad aprīlī Pasaules Bankas pārstāvji ieteica valdībai ieviest progresīvo iedzīvotāju ienākuma nodokli, pat viņi paši to uzskatīja par sava veida donkihotismu, taču jau augustā Saeima nobalsoja par progresivitātes ieviešanu. Varbūt arī OECD ieteikumiem atradīsies dzirdīgas ausis?

OECD ieteikumi

Uzlabot īres tirgu regulējošos likumus

Vienkāršot būvatļauju saņemšanu

Palielināt finansējumu zemo izmaksu īres mājokļiem teritorijās ar pieaugošu nodarbinātību

Paplašināt darbaspēka mobilitātes programmu

Radīt iespēju maznodrošinātajiem saņemt mājokļu pabalstu visā valstī

Uzlikt nekustamo īpašumu attīstītājiem pienākumu nodrošināt noteiktu daļu jauno ēku dzīvokļu īrniekiem par pieejamu samaksu

Spa Brīvības piemineklim

Kā visas Latvijas sievietes, arī Milda turas labi, bet to nevar teikt par zvaigžņu zeltu, atklāj restaurators Ivo Graudums (43), kurš vada Brīvības pieminekļa uzpucēšanu pirms valsts simtgades

Aprūpe, restaurācija – tā Rīgas pieminekļu aģentūras galvenais restaurācijas speciālists Ivo Graudums nosauc procesu, kas šobrīd notiek ar Brīvības pieminekli. Kopš jūlija beigām tas ir iežogots, un vēl līdz 20. oktobrim tur rosīsies strādnieki. «Galvenais uzdevums ir viņu nopucēt, salikt pārklājumus, bet, protams, ir pilns ar visādiem restaurācijas elementiem,» stāsta speciālists. Tiekamies Index Cafe, turpat Brīvības pieminekļa tuvumā.

Plašāki apkopšanas darbi piemineklim pēdējo reizi veikti pirms 16 gadiem. Taču vējš, smiltis, lietus, automašīnu izplūdes gāzes un arī saules ultravioletais starojums atstāj pēdas ik dienu. Pirms diviem gadiem aktualizēts jautājums par apkopi, taču naudas trūkuma dēļ darbi kavējušies. «Apakšu jau regulāri notīra, tāpēc varbūt arī tāds maldīgs iespaids ir izveidojies, ka arī augšā viss ir kārtībā, taču tā nav,» saka Graudums. Šogad valdība beidzot atvēlēja 193 tūkstošus eiro un piemineklis uz Latvijas simtgadi tiek sakopts.

Kopumā ar pašu Brīvības tēlu, tautā saukto Mildu, viss ir labi. To apliecinot arī pieminekļa virsmas analīžu rezultāti. «Tāpat kā visas Latvijas sievietes – labi turas,» uzteic restaurators. Ar zvaigznēm gan esot švakāk. Lai arī sākotnējā apskatē ar drona palīdzību netika konstatēts, ka nepieciešams atjaunot zvaigžņu zeltījumu, klātienē apskatot tomēr atklājies, ka tās 11 gadu laikā pamatīgi apskādētas. «Lielākais kaitēklis – putni!» Zelts ir mīksts, viegli padodas lidoņu asajiem nagiem. Savukārt nostiprinošu laku pa virsu neklāj kopš 2001. gada nelāgās pieredzes – toreiz zvaigznes nācās tīrīt un pārzeltīt jau 2006. gadā. Zvaigznes ir veidotas no kapara, kas vasarā uzkarst un izplešas. Tad pārklājuma «zelts staigā līdzi, bet laka – ne». Savukārt mīkstāku laku neesot jēgas likt – to tāpat putni noskrāpē. Turklāt zvaigznes bez lakas arī labāk izskatoties. «Jo zelts spēlējas ar gaismu tikai tad, kad tam nav pārklājuma. Laka noņem zelta spīdumu, un tad atkal ir nākamā neapmierinātība,» stāsta Graudums. Neplānotā zeltīšana gan darbus nav sadārdzinājusi, jo bija nepieciešami tikai daži grami zelta – iztērētas septiņas grāmatiņas ar zelta lapiņām, ko izmanto restauratori.

Tīrītas, aprūpētas un aizsargātas tiek arī citas Brīvības pieminekļa daļas. «To nomazgā, bet ir arī specializētākas metodes, piemēram, vara sāļus velk ārā ar komprešu palīdzību,» stāsta Graudums. Gluži kā spa procedūrā, šeit lieti noderot māla kompreses. Savukārt tīrīšanā, ja ūdens nelīdz, akmeņiem tiek izmantota mikroabrazīvā tīrīšana, ar spiedienu pūšot virsū speciālu pulveri. Vietām Brīvības piemineklis tiek arī pie protēzītēm. «Tas ir tāpat kā pie zobārsta – kad plombas nāk klāt. Kaut kādā brīdī tās kļūst pārāk lielas, un tas veidojums vairs neizskatās pārāk glīts, un tad šajās vietās arī liek protēzes  – no tā paša materiāla,» stāsta Graudums.

Kad tas ir paveikts, pieminekli apstrādā ar speciālu pārklājumu. «Mums nav nanoūdeņu. Tas ir pārklājums, kas atgrūž ūdeni,» skaidro Graudums. Šī pārklājuma kalpošanas laiks arī ir viens no rādītājiem, kas nosaka, kad būs jāveic nākamie apkopšanas darbi. Graudums lēš –  pēc maksimums astoņiem gadiem. Nekādas modernākas aizsardzības tehnoloģijas, kas pasargātu to ilgāku laiku, šobrīd kultūras pieminekļu sargu rokās nav nonākušas. Turklāt restauratori šajā ziņā neeksperimentē, darbu metodes tiek stingri saskaņotas ar Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju. Darbus Rīgas pieminekļu aģentūras uzraudzībā veic firma Global Project.

Graudums Brīvības pieminekļa restaurācijā piedalās jau otro reizi. Bijis klāt arī 2001. gada darbos. Tagad jau kā darbu uzraugs un šogad asāk izjutis cilvēku neapmierinātību ar pieminekļa slēgšanu restaurācijas laikā. «Šoreiz tas pārsteidza. Iepriekš nebija šādas ažiotāžas –  ārprāts, ārprāts, Brīvības pieminekli taisa ciet!» Viņš uzsver, ka šie darbi bija jāveic jau pirms diviem gadiem. «Tas jau nav nekāds noslēpums, ka regulāra uzturēšana sanāk lētāk nekā pēc tam fundamentāla restaurācija vai rekonstrukcija.» Graudums atminas kādas savas pasniedzējas darbu ar nosaukumu Vai akmens dzīvo saules mūžu? «Un tur bija, protams, zinātniski pierādījumi, ka tā nav. Arī akmens nedzīvo mūžīgi, un kaut kas ir jādara,» saka restaurators.

Šobrīd darbs pie Brīvības pieminekļa cokola daļas, obeliska un Mildas ir pabeigts. Darbi turpinās terasēs un konstrukcijās iekšienē. Pieminekļa pamati esot dziļi un labā stāvoklī. Lai arī pats piemineklis augšā nedaudz kustoties, tā tam esot jābūt. «Viss, kas lokās, nelūst,» viņš atgādina vecu sakāmvārdu.

Interesanti, ka zem Brīvības pieminekļa esot saglabājusies atbalsta velve Krievijas cara Pētera Pirmā piemineklim. Tas savulaik atradies tieši tajā vietā, kur tagad stāv Brīvības piemineklis. «Uz viņu balstās pirmā līmeņa grīda Brīvības piemineklim,» stāsta Graudums. Slepenu eju šajā vietā gan neesot, ja vien par tādu neuzskata lietusūdeņu kolektoru, kas ved uz tuvējo pilsētas kanālu. «Kāds tievāks varētu izlīst cauri,» smejas Graudums.

Darbu veicēji vienlīdz uzmanīgi strādājot gan ar Brīvības pieminekli, gan ar citiem Rīgas pašvaldības valdījumā esošajiem 136 objektiem, lai gan «šis mums tomēr ir numur viens», saka restaurators.

Ēdienkarte

Tomātu pīrāgs, pupiņu zupa
Late, kafija ar pienu

Pret deputātu paslēpēm

Vairāk nekā 11 000 nevairās paust: no Kārtības ruļļa jāsvītro iespēja atturēties

Ņemot vērā, kā Saeimā šobrīd daudzas nopietnas lietas cenšas pārvērst par farsu, varbūt tas ir pat piemēroti, ka jautājumā par atturēšanos viss sākās ar humora raidījumu. Pērn februārī Skutelis IR studijā, komiķa Jāņa Skuteļa un žurnāla Ir kopējā projektā, nolēmām pievērst uzmanību Saeimas «atturībniekiem» – deputātiem, kuri balso nevis «par» vai «pret», bet izvēlas šķietami neitrālo, taču faktiski maldinošo «atturas».

Satversmē rakstīts, ka Saeima «taisa savus lēmumus ar klātesošo deputātu absolūto balsu vairākumu», tātad no visiem, kuri piedalās balsojumā, vairākumam ir jāspiež podziņa «par». Tā kā Saeimas Kārtības rullis atturībniekus iekļauj balsojošo kopumā, viņi faktiski tiek pieskaitīti «pret» nometnei, un ir pat teorētiski iespējami tādi kuriozi, kuros, teiksim, 40 deputāti nobalso «par» un tikai desmit «pret», bet lēmums tiek noraidīts, jo 50 ir atturējušies un līdz ar to vairākums tomēr nav bijis «par».

Tātad «atturas» no «pret» atšķiras tik vien kā ar nosaukumu – un ar deputātiem radīto iespēju jaukt galvu vēlētājiem, stāstot dažādas pasaciņas par savu īpaši niansēto attieksmi konkrētajā jautājumā. Tieši tā to saprot arī paši deputāti, kā pirmdien vaļsirdīgi LNT ziņām skaidroja ZZS frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis: «Skaidri un gaiši tas ir «pret» balsojums, tikai vieglākā formā, jo viņš faktiski tam konkrētam cilvēkam patur iespēju būt diskusijā par šo tēmu.» Nav saprotams, ko tieši nozīmē balsojums «vieglākā formā», ja «atturas» balsij svars ir tieši tikpat liels, cik balsij «pret», tomēr par iespēju «būt diskusijā» jeb mēģināt aizklāt savas rīcības faktisko nozīmi ar raibu retorikas plīvuru ne viens vien deputāts noteikti priecājas.

Lai nevarētu mums kā raidījuma veidotājiem pārmest, ka paši stāvam malā un atturamies no rīcības, vienlaikus ar šīs Skutelis IR studijā sērijas parādīšanos ēterā iesniedzām pilsoniskās līdzdalības vietnē Mana balss iniciatīvu svītrot no Saeimas Kārtības ruļļa  iespēju balsot «atturas».

Tobrīd būtu bijis pārdroši izteikt pārliecību, ka iniciatīva savāks 10 tūkstošus parakstu, kas nepieciešami, lai priekšlikumu virzītu tālāk uz Saeimu. Galu galā, tas daudziem varētu šķist tīri tehnisks jautājums, kas skar tikai Saeimas iekšējo procedūru. Vai vēlētāju maciņi kļūs biezāki, ja deputātiem atņems šo trešo pogu?

Taču izrādījās, ka pietiekams skaits iedzīvotāju tomēr domā par kaut ko vairāk nekā dienišķo desu un spēj saprast, ka deputāti tiek ievēlēti Saeimā, lai pieņemtu lēmumus, nevis lai no tiem izvairītos un pēc tam maldinātu vēlētājus. Līdz pirmdienai, kad iniciatīva tika iesniegta Saeimā, vietnē Manabalss.lv to jau bija parakstījis 11 261 cilvēks.

Dažs varētu iebilst – vai tad nav jautājumu, par kuriem kādam deputātam būtu neētiski balsot, piemēram, ja tas viņu nostāda interešu konfliktā? Neviens ne tagad, ne nākotnē netaisās liegt iespēju balsojumā vienkārši nepiedalīties, bet interešu konflikta gadījumā balsot «atturas» ir tikpat neētiski, kā balsot «pret».

Cits atkal prasīs – vai tā nav ņemšanās ap sīkām formalitātēm, kuras reālā dzīvē neko nenozīmē? Nē – tieši «atturībnieki» ir izšķīruši arī vēsturiski svarīgus lēmumus. Kad KNAB 2011. gadā lūdza 10. Saeimai atļauju veikt kratīšanu tā laika deputāta Aināra Šlesera dzīves vietās, «par» nobalsoja 35, «pret» – tikai 7, bet atturējās 37, un līdz ar to lūgums tika noraidīts. Kā zināms, tieši šis balsojums izsauca prezidenta Zatlera slaveno rīkojumu nr. 2 un Saeimas ārkārtas vēlēšanas. 

Protams, tā laika «atturībnieki» uzreiz steidza lētticīgajiem skaidrot, ka Zatlera lēmums nebija pamatots, jo viņi taču nebija «pret»… Šā vēsturiskā balsojuma atskaņas dzirdamas vēl šodien, kad Saeimas parlamentārās izmeklēšanas komisija pēta, kāpēc uz oligarhu sarunu pamata KNAB tomēr neizdevās savākt pietiekamus pierādījumus Šlesera tiesāšanai. Tā laika «atturībniekiem» noteikti jāuzņemas sava daļa atbildības par izmeklēšanas procesa kavēšanu.

Ir publicētajās oligarhu sarunās bieži lasāms par neleģitīmiem mēģinājumiem ar neredzamām svirām kontrolēt demokrātijas procesu. Tagad mums mēģina iestāstīt, ka viss tur runātais tāds joks vien bijis, it kā Rīdzenes numuriņā nevis tikusi plānota valsts sagrābšana, bet gan ierakstīts Šlesera humora raidījums Valstī viss nozagts.

Nav oligarhu sarunas nekādi kumēdiņi, un šo sarunu kontekstā jāvērtē arī deputātu iespēja balsojumos atturēties. Tāpat kā aizklātais balsojums par Valsts prezidentu, pret ko šogad savākti vairāk nekā 10 000 parakstu Manabalss.lv, deputātu atturēšanās ir vēl viens zobrats varas mehānismā, kas balstās uz slēptu ietekmi un izvairīšanos no atbildības par saviem lēmumiem.

Ir jāturpina šo sistēmu demontēt, un deputātu atbalsts vairāk nekā 11 000 Latvijas iedzīvotāju parakstītajai iniciatīvai – likvidēt iespēju balsojumos atturēties – būtu vēl viens solis šajā virzienā. Tas nostiprinātu deputātos apziņu, ka viņi ir ievēlēti Saeimā, lai rīkotos, nevis, lai spēlētu paslēpes. Lai pārstāvētu savus vēlētājus, nevis lai viņus krāptu.

Lai atklāti lemtu, nevis lai mānīgi atturētos.

Komentārs 140 zīmēs

Te ir darbs. 2. ceturksnī aizņemto darbavietu skaits pirmo reizi kopš krīzes pārsniedza 900 000.

Tīklos paliek mazās zivis. KNAB par kukuļņemšanu aizturējis gan Austrumu slimnīcas, gan Valsts
izglītības satura centra darbiniekus.

Šī nauda tomēr smird. Ženēvā sākta izmeklēšana par desmitiem tūkstošu eiro, kas nolaisti bankas UBS un triju tuvumā esošu restorānu klozetpodos.

Muļķības kontinuitāte

Daži desmiti vēl pat nedzimušu bērnu neapdraud Latvijas valsti

Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa ierosinājums izbeigt nepilsoņu statusa piešķiršanu jaundzimušiem bērniem parādījis politiskās kultūras un valstij svarīgu diskusiju biedējoši zemu kvalitāti. Diskutētāji jauc kopā un maina vietām juridiskus, sociālus, izglītības, vēstures un politiskus argumentus. Un laikam taču paši neuzskata, ka izklausās neloģiski.

Taču būsim pozitīvi – labi ir jau tas, ka vienaldzīgo nav, viedoklis ir vai katram. Tikai gribētos vairāk veselā saprāta un elementāru turēšanos pie diskusijas temata.

Diemžēl temats parasti izrādās tikai iegansts diskusijām par jebko – izglītības kvalitāti, valodu un lojalitāti, valsts kontinuitāti, latviešu tautas ciešanām un Latvijas vēsturi, valdības stabilitāti un, protams, «kam tas ir izdevīgi». Gandrīz vai jābrīnās, kāpēc nedzirdam prasības saistīt jaundzimušos nepilsoņu bērnus ar aktuālo veselības aprūpes reformu vai budžeta pieņemšanu.

Kaut gan savā ziņā to arī dzirdam – ka valsts atteikšanās no jaunu nepilsoņu reģistrēšanas gāzīšot Māra Kučinska valdību. Dzirdam, ka tas esot pat ierakstīts koalīcijas līgumā, kaut gan tur par prezidenta priekšlikumu nekā nav, protams.

Prezidenta piedāvājums, par ko viņš ir runājis jau labu laiku un ko tagad iesniedzis Saeimai kā likumprojektu «Par nepilsoņa statusa piešķiršanas izbeigšanu bērniem», ir pavisam vienkāršs: izbeigt piešķirt nepilsoņa statusu pēc 2018. gada 1. jūnija dzimušajiem bērniem un atzīt viņus par Latvijas Republikas pilsoņiem.

Pirms kārtējās «par» un «pret» argumentu porcijas izšaušanas der dziļi ievilkt elpu un precizēt, par ko ir runa.

Pirmkārt, jau pašlaik nepilsoņiem dzimušu bērnu automātiski reģistrē par Latvijas pilsoni, ja viens no vecākiem tam piekrīt. Tehniski izmaiņa būtu tikai tāda, ka bērns netiktu reģistrēts par pilsoni, ja vecāki tam nepiekristu. Taču tādā gadījumā bērns netiktu reģistrēts arī par nepilsoni un vecākiem būtu jānodrošina, lai viņam ir kādas citas valsts pilsonība.

Otrkārt – un tas jāatkārto diemžēl atkal un atkal – likums attiektos uz tikai dažiem desmitiem jaundzimušo gadā. Pagājušogad tie bija 52 bērni. Nav runa par kādām tektoniskām pilsoņu kopuma pārmaiņām, kurām būtu kaut kā īpaši jāsagatavojas.

Nav saprotams, kāpēc prezidenta ierosinājums būtu jāskata, kā mums mēģina iestāstīt likumprojekta pretinieki, «daudz plašāk» – kopā ar visu izglītības sistēmu un valsts valodas politiku. Tie daži desmiti bērnu piedzims Latvijas valstī, kurā ir tāda izglītības sistēma un valodas politika, kādu paši veidojam, un viņu nereģistrēšana par nepilsoņiem to nevar mainīt.

Dzirdam arī neskaidru «konstitucionālu» murmināšanu par nepilsoņu reģistrēšanas izbeigšanas it kā saistību ar Latvijas valsts kontinuitāti. Jāatgādina, kā nepilsoņa «īpašais tiesiskais statuss» definēts likumā – tie ir bijušās PSRS pilsoņi, kuri nebija Latvijas vai kādas citas valsts pilsoņi. Vai neesošai valstij PSRS piederīgo atražošana nu jau trešajā paaudzē nodrošina Latvijas Republikas kontinuitāti? Vai tas nozīmē, ka bez jaunu nepilsoņu reģistrēšanas Latvijas valsts leģitimitāte būtu apšaubāma?

Nudien jāvaicā – kam būtu izdevīgi, ja Latvijas valsts pastāvēšanas likumība būtu atkarīga no okupācijas seku saglabāšanas?

Skaidrs, ka tas būtu izdevīgi padomju impērijas sabrukuma jeb «ģeopolitiskas katastrofas» apraudātājiem Kremlī. Bet no Saeimā pašlaik pārstāvētajām partijām – Nacionālajai apvienībai, kura ir stingri pret likumprojektu, un Saskaņai, kura politiski nevar to neatbalstīt.

Saskaņa diez vai cer papildināt savu nenovēršami rūkošo elektorātu ar tiem varbūt 50 bērniem, kuri piedzims nākamgad, bet balsot dosies tikai pēc 18 gadiem. Taču Putina līgumpartneriem der jebkas, kas liek šaubīties, vai Latvija vispār ir «izdevusies» valsts. Savukārt NA ir stratēģiski izdevīgi turpināt atražot ienaidniekus, kas deklaratīvas «demogrāfijas» kopējiem kārtējo reizi izrādās esam bērni. Bet īstermiņā tā viņiem ir iespēja mainīt tematu par NA kā maksātnespējas administratoru mafijas piedēkli.

Simtiem miljonu zaudējumus ļaunprātīgos maksātnespējas procesos Latvijas valstij nodarījuši visnotaļ latviski pilsoņi, tāpat arī oligarhu sarunās Rīdzenē tirgot Latvijas pilsonību un nozagt un pārdot valsti plānoja Latvijai likumīgi piederīgi latvieši. Tomēr NA ideologu ieskatā valsti apdraudot daži desmiti vēl nedzimušu, taču jau par potenciāli nelojāliem pasludinātu bērnu.

Un Kučinska valdības koalīcija šo absurdo loģiku absurdi uzskata par valdības pastāvēšanai eksistenciālu. Skaidrs, ka «zaļo zemnieku» raibajam «ļimončiku» interešu klubiņam vienīgā «valstiskā» ideoloģija ir nauda un reitingi. Toties Vienotībai prezidenta iesniegtais likumprojekts būs degradēšanās lakmusa papīrs. Partijas mērķi sarukuši līdz ZZS «stabilitātes» nodrošināšanai un NA cinisko plakātu apkalpošanai. Un tam piekrītot arī četri no Vienotības aizgājušie frakcijas deputāti, kuri nu tik veidošot pavisam jaunu eiropeisku partiju.

Latvijas valsts agrāk vai vēlāk izbeigs šo okupācijas kontinuitāti un pārstās atražot PSRS pilsoņus. Diemžēl pašreizējai valdības koalīcijai valsts mērķu vietā ir muļķības atražošana.

Komentārs 140 zīmēs

Tomēr jāmaksā. Apelācijas tiesa piespriedusi bijušajam Rīgas ostas pārvaldniekam Loginovam un viņa vietniekam Pečakam atmaksāt valstij 857 000 eiro.

Miljonu vērts jautājums. Kāds būs izmeklēšanas komisijas ziņojums, ja oligarhu lietas materiālus KNAB lasa tikai deputāts Judins un Lemberga advokāti?

Lai svešie baidās. Mācību Zapad 2017 laikā Krievijas kaujas helikopters izšāvis raķeti uz skatītājiem poligonā pie Sanktpēterburgas. Ir cietušie.