Tūlītējs glābiņš?

  • Der Spiegel
  • 04.11.2020
  • IR
Klīnisko pētījumu brīvprātīgais ASV pilsētā Baltimorā 4. maijā saņem vakcīnu, kas ir vācu firmas BionNTech un amerikāņu Pfizer kopprojekts.
Foto — Scanpix

Klīnisko pētījumu brīvprātīgais ASV pilsētā Baltimorā 4. maijā saņem vakcīnu, kas ir vācu firmas BionNTech un amerikāņu Pfizer kopprojekts. Foto — Scanpix.

Iespējams, ja tuvāko nedeļu laikā apstiprināšanai tiks iesniegti pirmie koronavīrusa vakcīnu kandidāti. Tas gan vēl nenozīmē, ka visi izaicinājumi būs pārvarēti un pandēmija uzvarēta

Iepriekšējā reize, kad Vācijas pilsētā Maincā notika visai pasaulei nozīmīgs vēsturisks pavērsiens, bija viduslaikos, kad Johans Gūtenbergs izgudroja grāmatu iespiešanas tehnoloģiju. Šoreiz pašā pilsētas centrā uz ielas ar zīmīgu nosaukumu An der Goldgrube (Pie zelta raktuves) aiz vairākām drošības un sterilitātes barjerām bioreaktorā tiek sintezēts vakcīnu kandidāts BNT162b2. Iespējams, tā būs pirmā vakcīna pasaulē pret jauno koronavīrusu.

Tā izstrādāta profesora Ugura Sahina un viņa sievas Ozlemas Tureči vadībā. Abi ir turku imigrantu bērni, kas ikdienišķā situācijā pats par sevi būtu iedvesmojošs stāsts. Taču par to īsti runāt nav laika, jo visā pasaulē strauji palielinās Covid-19 slimnieku skaits un daudzi cilvēki izmisuši prāto — kā apturēt otro pandēmijas vilni? Vai mēs jelkad spēsim uzvarēt nāvējošo vīrusu?