Ja ir vēlēšanās, latviešu valodu var apgūt arī 70 gadu vecumā • IR.lv

Ja ir vēlēšanās, latviešu valodu var apgūt arī 70 gadu vecumā

7
Foto - Zane Bitere, LETA
Ilze Jeļinska

Saskaņā ar pērn pieņemtajiem grozījumiem Imigrācijas likumā būtiski pieaudzis to cilvēku skaits, kuriem jākārto latviešu valodas pārbaudes. Tas palielinājis arī to cilvēku loku, kuri nolēmuši apgūt latviešu valodu vai pilnveidot jau esošās zināšanas. Latviešu valodu aktīvi apgūst arī Ukrainas civiliedzīvotāji, kuri dzīvo Latvijā. Lai gan ir uzskats, ka svešvalodas vislabāk apgūt tieši bērnībā, ar pārdomātām un atbilstošām metodēm valodas var mācīties jebkurā vecumā. Galvenais ir patiesa vēlme iemācīties valodu, nevis apmeklēt nodarbības tikai “ķeksīša pēc”.

Ar regulārām nodarbībām latviešu valodu var apgūt jebkurā vecumā

Latviešu valoda nebūt nav vienkārša valoda – ir garumzīmes, mīkstinājuma zīmes, darbības vārdu locīšana un citi aspekti, kas nav sastopami citās valodās, tāpēc latviešu valodas apguve no nulles var būt gana izaicinoša, tomēr iespējama, turklāt jebkurā vecumā. Tas, ka svešvalodu vislabāk apgūt tieši bērnībā, zināmā mērā ir mīts – esmu strādājusi gan ar jauniešiem, gan senioriem, ar cilvēkiem, kuri atbraukuši no Ukrainas, no Krievijas, un secinājums ir viens – ar regulārām nodarbībām, piemēram, divas reizes nedēļā, jau gada laikā valodu var apgūt tādā līmenī, lai sarunātos, izteiktos, saprastu citus un iekļautos sabiedrībā. Izaicinošākais ir rakstīšanas prasmes, bet arī tas nav neiespējami – arī vecumā virs 70 gadiem divu mēnešu laikā rakstīšanas prasmes var uzlabot par 34%. Atšķirība starp jauniešiem un vecākiem cilvēkiem ir tikai tāda, ka jaunieši mazāk baidās kļūdīties un vieglāk pieņem lēmumu par jaunas valodas mācīšanos.

Katram sava motivācija

Cilvēkiem, kuri sāk latviešu valodas apguvi, mēdz būt dažāda motivācija – vieni vēlas dzīvot Latvijā kā pilnvērtīgi sabiedrības locekļi, citi – saglabāt esošo darbu, vēl citi – atrast jaunu darbu vai virzīties pa karjeras kāpnēm. Ir daļa, kuriem papildus motivācija nav nepieciešama, viņi uztver par pašsaprotamu, ka nepieciešams apgūt tās valsts valodu, kurā dzīvo.

Runājot, kā vislabāk apgūt latviešu valodu, jāuzsver, ka nav vienotas formulas, kas der visiem. Vieniem piemērotākās būs individuālās konsultācijas, bet citiem – darbs grupā, kur kopīgiem spēkiem var motivēt cits citu. Mācoties tālmācībā, ieteicamais grupas lielums ir aptuveni 10 cilvēki – tad audzēkņiem ir gan pietiekami interesenti, piemēram, darboties grupām vai pa pāriem, gan arī pietiekami daudz laika uzdot sev interesējošos jautājumus un saņemt individuālu pieeju. Svarīgākais ir patiesa vēlme mācīties, tad arī viss izdosies. Ja nodarbības tiek apmeklētas tikai “ķeksīša pēc”, latviešu valodas apguve var būt ļoti izaicinoša.

Mācības grupās un individuāli

Ar kādām metodēm var pilnveidot latviešu valodas zināšanas? Darbojoties grupās vai individuāli svarīgi ir izdales materiāli, ar kuru palīdzību var meklēt valodas kopsakarības, savukārt, darbojoties pāros, iespējams izspēlēt dažādus dialogus un sarunas, kas noderēs arī reālajā dzīvē. Papildus nodarbībām ir dažādas lietas, ko var darīt arī mājās, lai ātrāk sasniegtu vēlamo mērķi, piemēram, lasīt avīzes, žurnālus un grāmatas latviešu valodā – tas palīdzēs papildināt vārdu krājumu. Šeit gan jāpiezīmē, ka nevajadzētu uzreiz sākt ar ļoti sarežģītu literatūru, vislabāk izvēlēties pasakas vai detektīvromānus. Viegli uztverams teksts un aizraujošs sižets ir svarīgi priekšnoteikumi, lai rosinātu vēlmi lasīt.

Vēl viena no lietām, kas var palīdzēt apgūt latviešu valodu, ir animācijas filmas. Nevajadzētu domāt, ka tās var skatīties tikai bērni – valodas apguvei tās noderēs jebkurā vecumā. Papildus tam ļoti noderīga ir arī platforma elaipa.lv, kurā var izvēlēties gan vēlamo valodas apguves līmeni, gan sev interesējošo tēmu un pildīt lasīšanas, klausīšanās, kā arī rakstīšanas uzdevumus vai darboties ar vārdnīcu.

Lai veicinātu motivāciju, svarīgi atrast piemērotāko pedagogu un grupu, kurā var justies komfortabli un droši. Piederības sajūta ir ļoti svarīga, lai saglabātu motivāciju arī tad, ja viss neizdodas tik viegli, kā cerēts. Daudzi cilvēki vienkārši baidās spert pirmo soli, bet tiklīdz tas ir izdarīts, tālāk viss ir daudz vieglāk.

 

Autore ir Eiropas Tālmācības centra pedagoģe

Komentāri (7)

Ilze Pētersone 06.12.2023. 17.36

Vispār jau man ir vienalga, cik krievam, baltkrievam vai citas tautības cilvēkam, kas dzīvo Latvijā, ir gadu – visiem šeit latviski ir jāprot, jārunā un jāraksta, arī komentāri latviešu izdevumā. Un bez jebkādām atrunām. Tie, kas to nedara, izrāda necieņu pret valsti, kurā ļauts dzīvot un kurā valsts valoda ir latviešu. Tā ir totāla necieņa pret pamatnāciju – latviešiem – un pret mūsu vērtībām. Pārāk ilgi esam bijuši iecietīgi pret rusifikācijas atraugām, kuras nevaram un nevaram iznīdēt, taču pacietības mērs ir pilns, tāpēc, ja kādam latviešu valoda ir neērta un par grūtu, tad atliek meklēt citu mītnes zemi.

+2
0
Atbildēt

0

kolpants 05.12.2023. 11.26

А, сорри, один позитивный эффект для латышей-политиков будет! Думаю, для этого это все и было затеяно.
Безусловно, вырастет уровень поддержки Росликова. Ведь понятно, что дети этих пенсионеров, которые в основном уже граждане Латвии, будут как минимум голосовать за Росликова. Вряд ли за ЦС. Надо обладать надеждой на уровне идиотизма, чтобы представить, что они пойдут голосовать за тех, кто проголосовал за этот закон..

А как показывают каждые выборы, без “русской косточки” тяжко выборы проводить, нечем отвлекать внимание латыша-избирателя от других вопросов типа ситуации в экономике, коррупции в госзаказах и т.д. А так бросил косточку, и все побежали радостно ее “грызть”

0
-1
Atbildēt

1

  Uldis.M42 > kolpants 05.12.2023. 14.24

  Lai kā nebarotu vilku, bullim daikts vienmēr būs resnāks. Lai cik ļoti LC, DPS, LPP, ZRP un Vienotība necentās izlaizīt nelegāļu anālo vagīnu vistālākos kaktiņus, krievi vienalga balsos par savas sugas visreakcionārākiem pārstāvjiem: ždanokām, ušakoviem un rosļikoviem un, jāpiekrīt vienā ziņā, ka pateicoties karam Ukrainā, lielākā daļa siles lopu ir pamainījuši savu prokrievisko/antilatvisko retoriku.
  Tas, ka ir daļa pastulbo latvietīšu, kuri nav spējuši Mazbritānijā (pēc tam, kad resnais alkašs Čerčils naidā pret vācu tautu un valsti, ievilka savējo karā un zaudēja impēriju, kur pirms viņa nekad nenorietēja saule) apgūt angļu valodu, neattaisno krievu naidīgo izturēšanos pret valsti, kas tos piecieš savā teritorijā.

  0
  0
  Atbildēt

  0

kolpants 05.12.2023. 11.18

Давайте вначале определимся, что значит “освоить язык” и что значит “сдать проверку на знание” и как проверять.
1. проверка. Вначале было обещано, что можно сдавать и письменно, на бумажках. Люди пришли-а там компьютеры. Многие умеют уже пользоваться смартфонами, а мышкой и клавиатурой-нет. Шок, нервы, растерянность. То есть дополнительно еще надо учиться пользоваться мышкой. Да, мне кажется, это элементарно. Дайте покликать курсором человеку, который это никогда не делал.
2. проверка именно для граждан России. Нужно было достичь не в среднем 60 пунктов из 100, а по каждой позиции: понимание, разговор, письменность. И вот тут, как обычно, дьявол кроется в деталях. Даже в официальной статистике признавали, что среди несдавших основная причина-письменная часть. Знаю лично родственников коллег и знакомых, у которых было по пониманию и разговору более 70, а по письменной ниже 50-и до свидания. Вопрос-почему нельзя было сделать, чтобы человек набрал в среднем 60, а не по каждому?
Второй вопрос-где пенсионеру нужен уже хороший письменный? Он может говорить и читать/понимать. Так важно, чтобы он весьма хорошо знал все гарумзимес, микстинаюмы и окончания?
Отсюда третий вопрос-а вы уверены, что латыши после 60 лет сдали бы именно письменную часть на 60 из 100?
Говорят “Ой, там все просто”. Относительно просто в разговорной и понимании. Потому что там оценивали общий уровень. А вот в письменной нужно было писать конкретные слова и предложения. Многие русские с весьма хорошим разговорным плохо владеют письменным. Потому что при разговоре все эти ошибки не так заметны или по крайней мере, не так влияют на понимание. А при письме сразу все ошибки “нотейктас и ненотектас галотнес” как на бумаге.

В итоге…
А в итоге все всё прекрасно поняли – цель проверки вовсе не улучшить знания русских пенсионеров. А просто наказать за неправильное гражданство и наказать вторые 50% за то, что первые 50% голосовали за Путина.
Иначе чем объяснить, что неграждан эта норма не коснулась. Латвийское государство не волнует уровень знания латышского неграждан?

Да, и про практическую пользу проверки. Ноль. ПОЛНЫЙ НОЛЬ. Никакого позитивного эффекта. КТо владел и использовал латышский, его и так сдали. Кто не владел, но выучил и сдал-забудут через полгода, потому что им особо и негде использовать. А кто не сдал и кого нужно депор..извините, слово занято, выслать-так теперь власти понимают, что с точки зрения имиджевых потерь это будет позорище, автобусы с 74-летними стариками на границе. Предвыборный угар прошел, и вот уже думают, что же делать.. Придумывают 2-летние сроки и т.д.

0
-1
Atbildēt

1

  Uldis.M42 > kolpants 05.12.2023. 13.37

  Latvija nav tautu cietums, kā bija psrs un visi interventi, kam dzīve šeit liekas nepanesama, vienmēr var atgriezties atpakaļ pie savas sugas īpatņiem un gatavoties sagaidīt ķīniešus.
  Protams primāri visi Latvijas pilsoņi, kuri nav apguvuši valsts valodu, ir tiesājami par pilsonības nelikumīgu iegūšanu, ar visu īpašumu konfiskāciju. Cietumsodu nelegāļiem varētu aizstāt ar labprātīgu repatriēšanos, kas tos tāpat sagaidītu pēc soda izciešanas. Tā sauktiem nepisoņiem ir jāatgriež LC čekas pederastu un komunistu cūku atņemtā psrs pilsonība un tie ir pielīdzināmi krievijas pilsoņiem, ar visām no tā izejošām sekām.
  Atbrīvoties no krievijas penšiem spiež to radītais milzīgais slogs valsts pensiju fondam, pateicoties Putina kuces, Zatļera, pahanam intīmā brīdī apsolītai pensiju maksāšanai krievijas pensionāriem, kaut gan tos visus varētu patriekt jau tikai par viņu senču zvēriski nogalināto pus miljona latviešu piemiņas cinisko apgānīšanu svinot 9. maijā Staļina asiņaino uzvaru pār cilvēcību un veselo saprātu.
  Ne vispār pieņemto normu pielietošanu pret naidīgiem svešiem (aliens), kuri kategoriski atsakās integrēties cilvēku sabiedrībā un cenšas visiem uzspiest savu cūcisko dzīves veidu un pasaules uzskatus, bet valsts nespēja vai negribēšana mazināt bezprecedenta demogrāfisko piesārņojumu ar organismiem, kuru izpratne par “labo un ļauno” ir apgriezti proporcionāla Eiropas civilizācijai, apdraud imidžu.

  0
  0
  Atbildēt

  0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu