Jāpierod, ka skaidras naudas darījumi paliks pagātnē 11

Ilustratīvs attēls no pixabay.com
Ieva Bruksle

Ministru kabinets februāra beigās atbalstīja Finanšu ministrijas sagatavotos grozījumus likumā par nodokļiem un nodevām, kas paredz būtiski samazināt darījumu skaitu ar skaidru naudu. Paredzams, ka likuma grozījumi stāsies spēkā šogad maijā, bet pirms tam likumprojektam jāgūst atbalsts Saeimā. Šajā laikā ideja daļā sabiedrības jau tikusi nodēvēta par banku lobiju uzvaru, kas ļaus tām gūt papildus peļņu. Tomēr skaidras naudas darījumu samazināšana ir loģisks solis digitalizācijas laikmetā, turklāt Latvija nav ne pirmā, ne pēdējā valsts, kur notiek šādi procesi.

Zviedri plāno ieviest e-kronas

Patlaban pasaule kļūst aizvien digitālāka un pārmaiņas skar arī norēķinu jomu. Domāju, ka mūsu ikdienā ienāks aizvien vairāk šādu risinājumu, ne tikai bankas pārskaitījumi, un ar to ir jārēķinās.

Šādas izmaiņas neskar tikai Latviju, daudzviet pasaulē tā jau ir ierasta prakse, turklāt virkne valstu ir gājušas vēl tālāk. Zviedrijas centrālā banka “Riksbank” šogad plāno sākt pilotprojektu ar mērķi izstrādāt elektronisko valūtu, proti, lietošanai gatavu e-kronu, ko nākotnē varētu laist apgrozībā, ja tiktu pieņemts attiecīgs lēmums. Projekta autori plāno izstrādāt e-kronas, ko varēs augšuplādēt mobilajā aplikācijā vai īpašā maksājumu kartē. Zviedrija pēdējo gadu laikā cenšas būtiski samazināt skaidras naudas izmantošanu norēķinos un rezultāti liecina, ka mērķis tiek sasniegts – kredītkartes un debetkartes Zviedrijā šobrīd ir izplatītākais norēķinu veids, savukārt mobilie maksājumi ir tikpat populāri kā skaidra nauda.

Bezskaidras naudas darījumu apjomi tikai pieaugs

Nenoliedzami, samazinot skaidras naudas norēķinus, palielinās arī kontroles mehānismu iespējas, kas visiem procesiem liek kļūt caurspīdīgākiem. Ja runājam par summām, sākot no kurām ierobežojumi stāsies spēkā, tad gribētos uzsvērt, ka tās nav mazas.

Patlaban likumā paredzēts aizliegums veikt skaidrā naudā darījumus, kuru summa pārsniedz 7200 eiro neatkarīgi no tā, vai darījums notiek vienā operācijā vai vairākās operācijās – ministrija ir rosinājusi šo summu samazināt līdz 3000 eiro, lai sekmētu ēnu ekonomikas apkarošanu. Tāpat likuma grozījumi paredz, ka fiziskajām personām, kas neveic saimniecisko darbību, nav atļauts veikt skaidrā naudā nekustamo īpašumu atsavināšanas darījumus un transportlīdzekļu atsavināšanas darījumus, kuru summa pārsniedz 1500 eiro. Attīstoties bezskaidras naudas norēķiniem visā pasaulē, Latvijā nākotnē šī summa varētu tikt vēl vairāk samazināta.

Ir vieta diskusijai par komisijas maksām

Daļa sabiedrības šo soli uzskata par banku lobiju, jo, kā zināms, veicot pārskaitījumu no konta vienā bankā uz kontu citā bankā, ir jāmaksā arī komisijas maksa. Zināmā mērā var piekrist, ka komisijas maksa šādā gadījumā ir diskutējams jautājums.

Lai gan, no vienas puses, valsts nevar aizliegt privātajām bankām pelnīt, virzot šādus grozījumus, ir jāpiedāvā arī komisijas maksas risinājums. Bankai rodas izdevumi par procesu apkalpošanu, taču jāzīmē, ka izdevumus tām rada arī skaidras naudas uzglabāšana. Arī izskanējušais risinājums par vienu valsts banku, kas atrisinātu komisijas maksu jautājumu, nebūs īsti piemērots tirgus ekonomikai, jo zudīs konkurence.

Pēc 2008. gada ir sācies process, kas virzīts uz finanšu darījumu kontroles pilnveidi un paaugstināšanu, kas nākotnē tikai pieaugs. Arī šim likumprojektam noteikti būs rezultāti, taču pagaidām ir pāragri spriest, cik lielā mērā tas samazinās ēnu ekonomiku. Mūsu sabiedrība ir ļoti radoša un pieņemu, ka tiks meklēti dažādi veidi, kā šo ierobežojumu apiet.

 

Autore ir Biznesa augstskolas “Turība” Uzņēmējdarbības vadības fakultātes prodekāne

Komentāri (11)

AK LV 07.03.2019. 16.18

Ja tiek uzspiests norēķins ar bezskaidru naudu, tad ir jānodrošina, ka es varu rīkoties kā ar skaidru naudu – nekādi kontu aresti, nekādi šķērsļi kontu atvēršanai, nekādas izsekošamas un informācijas sniegšanas trešām personām. Bet tā ir utopija, līdz ar to faktiski tiek ierobežots privātums un izvēles brīvība, kas ir kārtējais solis totalitārisma virzienā.
…………
Bet nekur jau nepazudīs skaidra naida vai kādi citi fiziskie/analogie norēķini, piemēram barters. Atliek uznākt kādai smagākai ekonomiskai krīzei (kas agrāk vai vēlāk notiks jebkurā gadījumā), tā skaidrā naida un barters būs atpakaļ.
…..,…….
Un ja vēl kādu smagu klimata klizmu vai kiberkariņu rezultātā rodas ilgākas problēmas ar elektrību vai IT, tā pilnībā ar bezskaidru naudu dzīvojošie varēs sprāgt badā.
…………
Un nedod Dievs, ja vēl kāds reāls konvencionāls karš – skaidrā nauda un citi fiziskie norēķinu līdzekļi būs atpakaļ kā likts.
……,….
Pilnīga pāriešana uz bezskaidru naudu ir risks sabiedrības drošībai jebkādu krīžu gadījumā.

+2
0
Atbildēt

5

  AK LV > AK LV 07.03.2019. 16.23

  Atvainojos par gram. kļūdām, no telefona uz ātro rakstīts

  0
  0
  Atbildēt

  0

  AK LV > AK LV 07.03.2019. 18.02

  Izskatās, ka notiek maziņš kiberkariņš šobrīd – Lietuvas Banka: tiek mēģināts destabilizēt ‘Swedbank’ finansiālo stabilitāti – https://www.delfi.lv/bizness/bankas_un_finanses/lietuvas-banka-tiek-meginats-destabilizet-swedbank-finansialo-stabilitati.d?id=50867569
  ………
  Un tādu situāciju būs arvien vairāk. Tā kā pāriet TIKAI uz bezskaidru naudu, kā arī ierobežot cilvēkiem darījumus ar skaidru naudu, mūsdienu pasaulē tas ir neprāts to darīt.

  0
  0
  Atbildēt

  0

  andrejs > AK LV 07.03.2019. 20.01

  Šodien mana kundze nevarēja samaksāt ar karti par pirkumu Alfā – bankai esot “tehniskas problēmas”.

  0
  0
  Atbildēt

  1

  andrejs > andrejs 07.03.2019. 20.04

  P.S. Sorry, neredzēju, ka esi par to jau rakstījis

  0
  0
  Atbildēt

  0

  AK LV > AK LV 07.03.2019. 17.43

  Es neesmu pret bezskaidras naudas norēķiniem, bet es esmu par brīvību, par brīvu izvēli – ko, kā un kad lietot. Nedrīkst būt tā, ka ierēdņi un politiķi nosaka, ko es drīkstu sadzīvē savos privātajos darījumos izmantot un ko nē.
  …..,….
  Pamatojums bezskaidras naudas obligātai uzspiešanai ir terorisms un naudas atmazgāšana, izvairīšanās no nodokļiem. Bet šīs problēmas civilizētajā pasaulē lielā mērā atkristu un būtu minimālas, ja civilizētā (rietumu) pasaule turētu ciet robežas trešajai pasaulei, nelaistu jebkuru savā mājā (lielā mērā atkristu terorisms), un nepiekoptu sociālistisku politiku ar naudas pārdali (milzīgiem nodokļiem). Saprātīgus nodokļus lielākā daļa labprāt maksātu. Respektīvi – apmēram kā bija rietumos pēc otrā pasaules kara līdz apmēram gadiem astoņdesmitajiem.
  …,……
  Protams, saprātīgiem nodokļiem nāktu līdzi cita lieta – būtu daudzas lietas jānoņem no valsts regulācijas un attiecīgi jāsamazina ierēdņu skaits un mazinātos politiķu ietekme, bet to ne ierēdņi, ne politiķi nevēlas.
  …,……..
  Savukārt tādus politiķus, kas ir par maksimālu deregulāciju un valsts varas funkciju samazināšanu, nekad neievēlēs, jo lielākā daļa elektorāta jau nedomā un grib, lai viņiem visu nodrošina kāds cits, t.i., valsts struktūras, jo rietumos veselas divas paaudzes jau ir izaugušas pasaulē, kur pašam nav daudz jādomā un kur tiek gaidīts, ka valsts daudz ko atrisinās cilvēku vietā. Pie mums vēl trakāk – mēs esam faktiskā regulācijā no valsts varas puses bijuši jau kopš otrā pasaules kara beigām.

  +2
  0
  Atbildēt

  0

  AK LV > AK LV 07.03.2019. 17.26

  Nu re, un lūk kā reiz šobrīd piemērs, kad bezskaidro naudu konkrētajā brīdī var iebāzt pakaļā, un pierādījums, ka vienmēr ir jābūt līdz skaidrai naudai:
  ………….
  “Nedarbojas ne bankas bankomāti, ne internetbanka, ne mobilā aplikācija, tāpat nav iespējams sazvanīt klientu informācijas centru – Paralizēta ‘Swedbank’ darbība Latvijā” – https://www.delfi.lv/bizness/bankas_un_finanses/paralizeta-swedbank-darbiba-latvija.d?id=50889413
  …………..
  Un jo vairāk viss balstīsies tikai uz elektroniku, jo vairāk būs kļūdu un jo smagākas sekas būs krīzēm.

  +2
  0
  Atbildēt

  0

kolpants 08.03.2019. 09.33

И получается, что под благим намерением бороться с теневой экономикой госудраство (не только Латвия) помогает еще больше заработать банкам. И не только заработать, но и получить очень много информации, которая сейчас тоже стоит денег.
Фактически банк получает полную картину моих действий: где, когда и что купил. Можно на основе различных ИТ решений прогнозировать и стимулировать мою деятельность. Это же можно заранее стимулировать покупки, вовремя предлагать кредиты и т.д. и т.п.

Поэтому непонятно, почему надо запретить. Чем плохо как сейчас-если крупная сделка с наличными, то просто надо пояснить, откуда. В конце концов, я мог несколько лет снимать и просто накопить наличными на всякий случай. И если по моим доходом видно, что я мог это сделать-какие претензии?

0
0
Atbildēt

0

Sskaisle 07.03.2019. 17.40

Laimīgā kārtā man šodien neko nevajag bankā , bet ja vajadzētu ? ….

Ceturtdienas pēcpusdienā paralizēta Latvijas lielākās bankas AS “Swedbank” darbība.

Nedarbojas ne bankas bankomāti, ne internetbanka, ne mobilā aplikācija, tāpat nav iespējams sazvanīt klientu apkalpošanas centru. Nestrādā arī bankas mājas lapa. Bankas pārstāvis Jānis Krops skaidro, ka tā ir tehniska problēma, un noteikti tā nav finanšu problēma. Tiklīdz būs zināma papildu informācija, banka to ziņos.

0
0
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu