Labs laiks sievietēm zināšanas un talantu ieguldīt IT nozarē • IR.lv

Labs laiks sievietēm zināšanas un talantu ieguldīt IT nozarē

Ilustratīvs attēls no Pixabay.com
Iveta Kažemaka

Informācijas tehnoloģiju (IT) nozarē ir divas reizes lielāka alga nekā citās nozarēs, kas arī jauniešus motivē izvēlēties studijas IT jomā. Ja vien viņiem ir labas sekmes eksaktajās zinātnēs, viņi ir apveltīti ar loģisko domāšanu, piemīt pacietība un precizitāte, noteikti vērts studēt, lai nākotnē strādātu IT nozarē. Pozitīvi, ka patlaban sabiedrības izpratne par IT un tās pievienoto vērtību tautsaimniecībā ir daudz lielāka, līdz ar to pakāpeniski mainās arī attieksme par sievietes vietu nozarē. SIA ZZ Dats 45% no vairāk nekā 200 darbinieku kolektīva ir sievietes. Ja atsevišķi pētījumi liecina, ka Eiropā IT strādā vidēji 14% sieviešu, mums šis rādītājs ir daudz augstāks.

Vienlaikus ir pētījumi, ka sievietes Latvijā pelna vidēji par 10% mazāk nekā vīrieši. It kā sievietēm iespēju ir tikpat daudz kā vīriešiem, tomēr atsevišķu profesiju izvēlē sieviešu īpatsvars joprojām ir salīdzinoši mazāks. Gan Latvijā, gan citur pasaulē nav daudz to sieviešu, kuras gatavas veidot karjeru augsti apmaksātajās profesijās, lai strādātu ne tikai IT, bet arī dažāda veida vadībā, telekomunikāciju, loģistikas, enerģētikas, būvniecības jomās.

Latvijā aizvadītajos gados populāri bez iepriekšējas pieredzes IT nozarē pabeigt  dažu nedēļu vai mēnešu IT kursus un meklēt darbu, tomēr jāapzinās, ka kursus beigušajiem nebūs tādu zināšanu kā augstskolu absolventiem, līdz ar to mazāka konkurētspēja darba tirgū. Protams, papildu izglītības kursi sniedz papildu zināšanas un iespējas specializēties dažādās IT jomās tiem, kas jau ir ieguvuši stabilu zināšanu bāzi. Mūžizglītība mūsdienās ir tik svarīga kā nekad jebkad agrāk, un arī mūsu darbinieki regulāri papildina zināšanas.

Lai arī šajā akadēmiskajā gadā studējošo skaits ir zemākais pēdējo 20 gadu laikā, tomēr IT vēlas studēt daudzi, to piedāvā vairākas Latvijā lielākās augstskolas. Ja ir apņēmība veidot karjeru IT nozarē, mudinātu gūt šajā jomā akadēmisko izglītību, un arī SIA ZZ Dats pieredze liecina, ka personāla atlasē izvēlamies pamatā darbiniekus ar iegūtu bakalaura, maģistra grādu, atsevišķi darbinieki vēlāk studē doktorantūrā.

Pēdējā simtgadē Latvijā studējošo sieviešu īpatsvars ir dubultojies, vairāk nekā puse pašreiz studējošo ir sievietes, un, ja arī IT nozare populārāka ir vīriešu vidū, tomēr ir sievietes, kuras to izvēlas un apgūst ļoti labi, vēlāk strādā profesijā. Līdz šim gan redzam, ka Skolēnu Karjeras dienā katru gadu vairāk piesakās puiši, tāpat studiju praksē pamatā ir vīrieši, bet pozitīvi, ka šī proporcija lēnām, tomēr mainās. Kopumā jauniešu interese par IT studijām ir augsta, arī mūsu pieprasījums pēc IT speciālistiem pieaug. 2023./2024. akadēmiskajā gadā dabaszinātnes, matemātiku un informācijas tehnoloģijas studē 6,4 tūkstoši – 70,5% no šiem studējošiem ir vīrieši. Redzams, ka dzimumu līdzsvars šajā ziņā varētu tomēr būt lielāks!

Bieži dzirdam, ka pusaudžu vecumā jaunie cilvēki nezina, ko studēs, bet vienlaikus daudzi jau izskata iespēju savu karjeru virzīt IT nozarē, gūst papildu zināšanas. Viņiem noteikti daudz vieglāk ir arī iestāties augstskolā, lai tālāk studētu IT.

Kā meitenēm izaugt līdz IT studijām un darbam nozarē? Skolas laikā noteikti daudz atkarīgs gan no meitenes uzcītības mācībās, papildu apgūtajām prasmēm, piemēram, pašreiz tik populārajās programmēšanas skolās. Redzams, ka IT studenti pašreiz atnāk uz augstskolu ar ļoti labām sekmēm, iestājeksāmenos lielākos panākumus gūst zinošākie, tomēr vairāk viņu vidū pagaidām ir puiši. ir ar labām sekmēm matemātikā, fizikā, ķīmijā.

Lielākā daļa topošo programmētāju ir ar labām sekmēm matemātikā, fizikā, ķīmijā, spēlē prāta spēles, aizraujas ar datortehnoloģijām, IoT risinājumiem, viedierīču pielietojumu, datorspēlēm u.c. No turienes arī bieži rodas interese par programmatūru. Mūsu skatījumā tas ir labs sākums, kā IT nozare skolēnus varētu ar laiku ieinteresēt, un viņiem tā arī padotos.

Pieredzējušus programmētājus gaida visvairāk – dzimumam nav nozīme

SIA ZZ Dats ir uzņēmums ar lielu pieredzi IT risinājumu izstrādē, lepojamies ar sabiedrībai nozīmīgu projektu izstrādi un ticam, ka mūsu veiksmes formula ir augsti kvalificēti IT speciālisti. Uzņēmumā nekad dzimumi nav šķiroti, tas atspoguļojas arī minētajā īpatsvarā, visi kolēģi ir kompetenti un profesionāli, visu ieguldīto darbu novērtējam vienlīdz augstu!

Turklāt lielā uzņēmumā, kāds ir arī SIA ZZ Dats, svarīga ir dzimumu dažādība ideju apspriešanā, lēmumu pieņemšanā, uzņēmuma gaisotnē kopumā tas rada zināmu līdzsvaru. Mēs augam, reaģējam uz pieprasījumu, uzņēmumam ir lieli plāni un jaunas idejas, tāpēc arvien paplašinām savu komandu, kuru aizvien plašāk pārstāv arī sievietes. Visi lēmumi tiek pieņemti uz vietas, un būtisku lēmumu pieņēmējas dažādos amatos ir arī sievietes. Uzņēmums atbalsta darbinieku tālākizglītību, īpaši, ja darbinieka izaugsmes ieceres saistītas ar tiešo darbu.

Redzams, ka dažādas izglītojošas aktivitātes veicinājušas lielāku sieviešu iesaisti IT nozarē. Protams, viss atkarīgs no katras personības individuāli, ja ir vēlme strādāt un augt IT nozarē, iespējas ir plašas!

Uzņēmuma labklājības rādītājs ir darbinieku ģimenēs sagaidītie bērniņi, tāpēc 2023. gadā īpaši daudz meklējām darbiniekus uz noteiktu laiku, jo mūsu kolēģes devās garajā atvaļinājumā, lai darītu pasaulē labāko darbu. Arī tas sievietēm ir svarīgi, apzināties, ka savā darbavietā viņas jutīsies drošas par savu nākotni, spēs apvienot bērnu audzināšanu un darbu.

Lielākā daļa SIA ZZ Dats darbinieku ir jau ilgstoši strādājoši IT projektu vadītāji, programmētāji, testētāji un sistēmanalītiķi, bet uzņēmums regulāri pieņem vēl papildu darbiniekus, kuriem varam nodrošināt labi apmaksātu darbu, lai viņiem un viņu ģimenes locekļiem būtu stabilas un drošas attīstības iespējas savā valstī – Latvijā. Neatkarīgi no dzimuma, pie mums ļoti gaidīti ir IT speciālisti un speciālistes – pieredzējušus programmētājus gaidām visvairāk! Pieredze rāda, ka pašreizējā tirgū sieviešu ar programmētājas pieredzi ir maz, bet mūsu vērojumi liecina, ka pēc vairākiem gadiem situācija varētu pakāpeniski mainīties.

 

Autore ir SIA ZZ Dats administrācijas un personāla vadītāja

Pagaidām nav neviena komentāra

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu