Liela mēroga vēja projekti elektroenerģijas cenu stabilitātei • IR.lv

Liela mēroga vēja projekti elektroenerģijas cenu stabilitātei

5
Foto - Evija Trifanova, LETA
Jānis Urtāns

Jau ilgāku laiku Latvijas energobilancē vērojam – elektroenerģijas imports gadu no gada palielinās, 2022. gadā no kopējā patēriņa Latvija importēja vairāk nekā 30% elektroenerģijas. Enerģētikas eksperti jau tuvā nākotnē prognozē elektroenerģijas patēriņa dubultošanos. Ir vairāk nekā skaidrs, ka Latvijai nepieciešamas jaunas elektrostacijas un jāražo pašiem – tikai tā varam būt patiesi neatkarīgi. Tas arī ir vienīgais veids, kā panākt zemākas un prognozējamākas elektroenerģijas cenas.

Atbilstoši Nacionālajam energētikas un klimata plānam (NEKP), Latvijas indikatīvais mērķis ir līdz 2030. gadam ir panākt vismaz 60% atjaunīgās enerģijas īpatsvaru elektroenerģijas ražošanā. Šis plāns tiks pārskatīts, un mērķi, visticamāk, palielināti, bet jau pašlaik zinām, ka Lietuvā un Igaunijā mērķis līdz 2030. gadam ir ražot atjaunīgu elektroenerģiju 100% apmērā no valsts patēriņa.

Kā Latvijas pieticīgāk noteiktos, bet potenciāli ambiciozākos mērķus sasniegt? Kā panākt neatkarību enerģētikā un neatpalikt no kaimiņvalstīm? Atbilde ir skaidra – ar liela apjoma ieguldījumiem vēja enerģijā.

Par Latviju ir ierasts domāt kā ar resursiem neapveltītu zemi. Tomēr, no šodienas perspektīvas raugoties, ir skaidrs, ka mūsu bagātība ir arī vējš, ūdens un saule. Tie ir resursi, kurus varam pārvērst zaļajā enerģijā, vienlaikus samazinot fosilās enerģijas kaitīgo ietekmi uz vidi. Turklāt vējš ir izceļams īpaši, jo tā pieejamība mūsu reģionā gada skatījumā ir lielāka nekā saules enerģijai un pat HES.

Pirms pusotra gada, valsts kapitālsabiedrību paspārnē dibinot SIA Latvijas vēja parki (LVP), valdība noteica mērķus – ar jaunu ģenerācijas jaudu izbūvi enerģētikas nozarei panākt valsts drošības un klimata neitralitātes mērķus, un te valsts kapitāla iesaiste varētu būt izšķirīga.

Ņemot vērā vēja parku sarežģītību, privātajam sektoram līdz šim nav izdevies attīstīt atbilstoša izmēra projektus. To kavējusi virkne faktoru: iesaistīto institūciju sadarbības trūkums, nepilnīgs tiesiskais regulējums, dažādi priekšstati par kapitāla atdevi, nepieciešamo apjomīgo investīciju un inženierzinātniskā potenciāla nepieejamība, kā arī vajadzība vienoties ar daudziem zemju īpašniekiem, kā arī augstās vides prasības.

Nozīmīgākais nozares notikums kopš lielo HES izbūves

Privātajiem uzņēmumiem katram ir savi kapitāla atdeves mērķi. Savukārt SIA Lavijas vēja parki kā valsts kapitālsabiedrības uzdevums ir īstenot projektus neatkarīgi no tirgus konjunktūras. Tomēr tas nenozīmē, ka vēja nozarē tikai valsts kapitālam ir loma, te ir vieta arī privātajam sektoram. Mūsu primārais uzdevums ir nozīmīgu bāzes jaudu radīšana koncentrētā termiņā.

Latvijas vēja parku projekts ir līdz šim nozīmīgākais enerģētikas nozares notikums kopš lielo HES izbūves – tie būs vēja parki ar kopējo jaudu 800 MW, kam nepieciešamas aptuveni 120 vēja turbīnas astoņās apbūves teritorijās. Mātes uzņēmumam pieejamais kapitāls un finanšu piesaistes iespējas ir būtiski priekšnoteikumi, lai šāda mēroga projektu realizētu. Laikā, kad uzņēmumiem par obligācijām nepieciešams maksāt pat divciparu skaitļos mērāmus kuponus investoriem, Latvenergo emitēja obligācijas ar 4,952% kuponu, viešot papildu drošību projekta realizācijai.

Nesenais Ministru kabineta lēmums ļāva uzņēmumam noslēgt līgumu par apbūves tiesību iegūšanu, un tas patlaban jau ir paveikts. Vienlaikus turpinās ietekmes uz vidi novērtējumi, kas ļaus jau tuvā nākotnē nonākt līdz skaidrībai par konkrētu izbūvējamo turbīnu vietu un skaitu, veidot projektēšanas un būvniecības laika grafiku, bet pirmās turbīnas varētu sākt darbu jau 2028. gadā.

Peļņa paliks Latvijā

Atšķirībā no vairuma citu projektu, kuros par elektroenerģiju iegūtā peļņa aizplūdīs ārvalstu investoriem, SIA Latvijas vēja parki nopelnītā nauda paliks Latvijā un tiešā veidā tiks ieguldīta valsts budžetā – visas sabiedrības labumam. Vēl vairāk – SIA Latvijas vēja parki uzskata, ka pašvaldībām, kuru teritorijā tiks uzceltas vēja turbīnas, ir jāsaņem maksājumi visā parku darbības laikā. Par konkrētu apjomu vēl diskutē Ministru kabinets, taču jebkurā gadījumā šis maksājums pašvaldības budžetā būs jūtams.

Projekts tiks realizēts, ar atbildību izturoties pret vidi, piemēram, prioritāri vēja turbīnas tiks izvietotas izcirtumos, savukārt gadījumos, kad būs nepieciešams zāģēt kokus, tiks veikta meža atjaunošana, kā arī atbilstoši izzāģētajam apjomam tiks samazināta plānveida izciršana citā AS Latvijas valsts meži teritorijā. Arī pēc vēja parku uzcelšanas valsts mežos tiks stādīti koki, kā arī sakopti izmantotie ceļi, atstājot tos labākā kārtībā nekā tie bijuši, uzsākot projektu.

Projekta attīstības gaitā plānojam arī vairāk pretimnākošu aktivitāšu nekā paredz regulējums, piemēram, vietējo kopienu darba grupas, kurām būs iespēja nepastarpināti tikties ar ietekmes uz vidi ekspertiem un izteikt savu viedokli vai bažas, ja tādas ir. Mēs attīstīsim vēja parku projektu nevis par katru cenu, bet, ar cieņu ieklausoties visos, īpaši vietējo kopienu viedokļos. Īru dramaturgs Džordžs Bernards Šovs ar sev piemītošo humoru reiz sacījis, ka gan optimisti, gan pesimisti dod sabiedrībai pienesumu – optimists izgudro lidmašīnu, pesimists – izpletni. Tādēļ esam pārliecināti, ka tik apjomīgā projektā kā šis ļoti svarīgi ir ieklausīties ļoti dažādos sabiedrības viedokļos.

Papildus jau aprakstītajiem ieguvumiem jāuzsver, ka Latvija piedalās reģionālajā elektroenerģijas biržā Nord Pool, kas darbojas atbilstoši brīvā tirgus noteikumiem. Tas nozīmē, ka, attīstot jaunas elektrostacijas un pieaugot elektrības ražošanas apjomiem jeb piedāvājumam, tas samazinās elektroenerģijas cenu, savukārt nopelnītā nauda nonāks valsts budžetā visas sabiedrības labumam.

Ceram, ka šis projekts būs kā dzinējspēks citiem vēja enerģijas projektiem, jo šodien vēja enerģijas īpatsvars Latvijas patēriņā krietni iepaliek no kaimiņiem. Gan Lietuvā, gan Igaunijā tieši valsts kapitāla uzņēmumi ir tie, kas nodrošinājuši lauvas tiesu līdzšinējā progresā. Esam gatavi to paveikt arī šeit – izbūvēt 800 MW jaudas vēja parkus un izmantot mūsu dabas sniegtās iespējas visas sabiedrības interesēs.

 

Autors ir SIA Latvijas vēja parki valdes priekšsēdētājs

Komentāri (5)

Mimmi56 07.01.2024. 17.58

Zviedrijā vairāki lieli vēja parki ir uz bankrota robežas. Vēja enerģija bez subsīdijām nesedz savas izmaksas. Tajās tika ieguldīta liela nodokļu maksātāju nauda elektrosertifikātu veidā un citu subsīdiju veidā. Ir uzņēmums aiz uzņēmuma un beigās galā mātes uzņēmums Ķīnā, kas vispār nav kontaktējams. Izmaksas un rēķini tiek sūtīti no viena uz otra ar augstiem procentiem. Nauda pazūd. Uz peļņu necerēt. Var tikai cerēt, ka kāds būs, kas pēc 20-30 gadiem tos monstrus nomontēs.

0
0
Atbildēt

1

  Uldis.M42 > Mimmi56 07.01.2024. 19.06

  Gluži tāpat Putins pārdzīvoja par ASV slānekļa gāzes un naftas tehnoloģijām, kas krieviju un Irānas lupatgalvu režīmu gandrīz noveda līdz kraham. Ja kremlis un ASV ģem-parķija nebūtu tikuši vaļā no Trampa, Irānas un Venecuēlas fašistiskie režīmi jau būtu beigušies, bet krievu pasaule strauji tuvotos savam neizbēgamam galam.
  Varētu jau murgot par jaunu vēja parku iespējām, nu bet jau esošie visi noteikti nes peļņu.

  0
  0
  Atbildēt

  1

  Uldis.M42 > Uldis.M42 08.01.2024. 18.20

  Kad krietnie amerikāņi bija ievēlējuši Trampa kungu, krievijā visi minēja: parunās viņš ar Putinu vai neparunās un ja parunās tad kad. Pirmo reizi Putinam izdevās ar viņu pārmīt pāris teikumus Helsinkos, kad bija novaktējis Trampa kungu nākam laukā no tualetes. Nav zināms, ko viņi tur runāja, bet krievu lidojošie zārki pārstāja lidot pāri ASV kara lidmašīnām, kā bija pieraduši Putina melnās makakas laikā un saspīlējums Donbasā arī samazinājās, spriežot pēc kritušo skaita, 16 reizes. Kad Trampa kungam nepatika, ka Putins un Asads lidostā Sīrijā glabā lielus ķīmisko ieroču krājumus, ar norakstītiem Tomahawk no lidostas atstāja tīru lauku. Kad vagnerieši Deir ez Zoras provincē gribēja sagrābt kurdu naftas kompleksu, vairāk kā 200 vagneriešu tika aizsūtīti klausīties Kobzonu. Tramps aizmirsa pakonsultēties ar Putinu, pirms tika likvidēti Somālijas pirāti un Putina, Obamas un Asada teroristiskā organizācija IGIL. Nepatīkams pārsteigums Putinam un ASV ģem-parķijai bija terorista Nr 2 pēc Putina, Suleimani likvidācija Irākā. Pelosi un Obama toreiz bija ļoti satraukušies, bet Streips un Kariņš pieraudāja pilnus spilvenus.
  Trampa kungs ir ļoti pieklājīgs pat pret tādu mēslu, sadistisku, gļēvu pederastu – pedofīlu kā Putins. Viņš aprunājās ar mandu Kim un tas pēc ilgiem gadiem atdeva Korejas karā kritušo amerikāņu mirstīgās atliekas, pārstāja laist savas raķetes pāri Japānai un pārtrauca kodolizmēģinājumus, parunāja ar Sji Dzjiņpin un importa eksporta bilance izmainījās par labu ASV, aprunājās ar arābu līderiem un par lielu apbēdinājumu Putinam un Irānas lupatgalvām AAE ar Izraēlu nodibināja diplomātiskās attiecība, bet SA atļāva Izraēlas civilām lidmašīnām izmantot tās gaisa telpu. Zemo naftas cenu dēļ Putins visu Trampa kunga prezidentūras laiku bija kluss kā pelīte, kas paslēpusies aiz virtuves slotas. Vairāk kā Putinu Tramps nicināja tikai tā kājslauķus: Merkeli, Makronu, Obamu un Baidenu.
  Kad 2020. gadā tika nozagtas vēlēšanas un Baltā namā nonāca vecais plānprātiņš Baidens, tas nekavējoties piezvanīja Putinam, lai izteiktu savu padevību. Baidens žurnālistam nosauca Putinu par slepkavu un tūlīt lai paceltu naftas cenas, tikai aizliegti daudzi naftas un gāzes ieguves projekti ASV, tika pārtraukta naftas vada Keystone XL būvniecība, kas dotu iespēju vieglo naftu no Kanādas jaukt ar smago Teksasa naftu, lai to racionālāk izmantotu. Tika atceltas Trampa uzliktās sankcijas pret Nord Stream II, utt.
  No kura čekista sūdainā daikta tu izzīdi, ka Tramps, lai pārtrauktu karu, nedotu ieročus Ukrainai? Gluži otrādi. Pirmkārt viņš atceltu visus ģem-parķijas embargo ASV naftas un gāzes nozarei, kas novestu krieviju pie bada, otrkārt atdotu Ukrainai utilizācijai paredzētos ieročus, kuru milzīgi krājumi atrodas Nevadas un Arizonas tuksnešos konservācijā, ar kuriem ukraiņi ātri visu krievu pasauli padarītu par nebijušu. Varbūt pat 24 stundas vēl nebūtu pagājušas, kad Putins jau būtu sapratis, ka pizda viņam un visam planētas demogrāfiskam un bioloģiskam piesārņojumam, arī un izlūgtos mieru bez nosacījumiem.
  p.s. Laikam jau RT, Solovjinnij Pomjot un Skabeika nestāstīja, ka Tramps iedeva Ukrainai Javelin un Stinger, ar ko tika apturēts uzbrukums 2021. gada februārī, kam pirms tam veto bija uzlikusi Putina kuce Obama.

  0
  0
  Atbildēt

  1

  kolpants > Uldis.M42 09.01.2024. 12.21

  А что так скромно опять пропустил про бизнес интересы Трампа в Москве? Вот тут никак не получалось выкрутиться?
  Да выкручивайся ты как хочешь, факт фактом-в Москве очень ждут победы Трампа, учитывая его фактически приятельские отношения с Путиным. Трамп за ДЕНЬ грозится войну прекратить. Что означает одно-просто скажет Украине, что не даст больше вооружение. Что, собственно, говоря и говорят республиканцы, прикрываясь вопросом границы, гибкий ты наш)

  0
  0
  Atbildēt

  1

  Uldis.M42 > kolpants 09.01.2024. 14.57

  Trampam tik “приятельские отношения с Путиным”, ka viņš atšķirībā no Baidena, pēc nonākšanas Baltā namā neuzskatīja par vajadzību tam mēslam pat pazvanīt. Kāpēc Trampa kungs ir Putina, viņa opričņiku un slimās asinskārās tumsonīgās un sātanisma apsēstās krievu pasaulītes baisākais murgs, es jau uzskaitīju 08.01.2024. 18.20 komentārā, nu bet es saprotu, “čukča nav lasītājs, čukča ir rakstītājs”. Lai man piedod čukči, vienkārši ir tāds teiciens. Es noteikti nedomāju, ka čukči, kuru gēniem tāpat kā visiem pārējiem homo sapiens gēniem ir 46 hromosomas, varētu būt pat uz pusi tik debili kā krievi.
  Kā zināms, bijušais krievijas kultūras !!!!!!!!! ministrs, bijušais Ņikitas Mihalkova mīļākais, Medinskis, apgalvoja ka krieviem, jeb no mums cilvēkiem atšķirīgo primātu, homo russicus, gēniem ir 47. hromosomas https://www.youtube.com/watch?v=M_E2_DgUeeE Neviens no krievijas feodāļiem to nav pat mēģinājis apstrīdēt un arī man tam ir jāpiekrīt.
  Kas attiecas uz kara pārtraukšanu 24 stundās, krieviem, kuru atmiņa nav ilgāka kā nēģiem, atgādināšu, ka pietika 2008. gadā Bušam ievest Melnā jūrā pāris ASV kara kuģu, lai Putinam uzreiz pārietu vēlēšanās sagrābt Tbilisi.
  Kad 1973. gadā kremļa atbalstītas 7 arābu valstis uzbruka Izraēlai, izcilais ASV prezidents Niksons, kas it kā skaitījās antisemīts, neskatoties uz visiem ģem-parķijas protestiem, iedeva Izraēlai tik daudz ieroču, kā tā vienā rāvienā sasita savus pretiniekus lupatās.
  Atkārtošos, ka Ukrainas apbruņošana neprasa finansu līdzekļus, jo ASV jau ir milzīgs daudzums utilizācijai nolemto norakstītu vēl labu ieroču, kādu nav krieviem un nekad nebūs, ar ko Ukrainai pietiktu lai krieviju notīrītu no pasaules kartes un visu teritoriju humanizētu, vai derusificētu.

  0
  0
  Atbildēt

  0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu