Kāpēc svarīgi atbalstīt vietējos pārtikas ražotājus? 3

Foto - Ieva Leiniša, LETA
Ināra Šure

Mēs dzīvojam realitātē, kad liela daļa iedzīvotāju Latvijā ir spiesti pirkt to pārtiku, kuru var atļauties, nevis to, ko vēlas. Šajā sarežģītajā situācijā aicinām atbalstīt vietējos ražotājus, jo viņi cīnās ar līdzīgām problēmām kā ikviena Latvijas ģimene.

Pēdējais gads daļai pārtikas ražotāju izrādījies liktenīgs, piemēram, ražošanu dramatiski augošo izmaksu dēļ pārtrauca Kazdangas piena pārstrādātājs Elpa – viens no Karotīšu saimes uzņēmumiem, kas nākamgad būtu atzīmējis 30 gadu jubileju. Uzņēmums bija iesaistījies Nacionālajā pārtikas kvalitātes shēmā, un vairāk nekā  90%  Elpas produkcijas bija ar Zaļās karotītes zīmi. Tagad uzņēmums ir pasludināts par maksātnespējīgu.

Pamatā izejviela un visas piedevas Elpai tika ražotas Latvijā, iepērkot pienu no vietējiem zemniekiem, pašiem pārstrādājot un ar nelielu loģistiku izvadājot klientiem un tirdzniecības vietām. Piegādājot produkciju vietējām skolām un bērnudārziem. Dodot darbu vairākiem desmitiem darbinieku, pērkot pienu no vairāk nekā 50 zemniekiem, maksājot nodokļus valsts kasē. Kompānijas pastāvēšanas laikā nodokļos Latvijas valstij nomaksājot ap sešiem miljoniem eiro.

Darbību Dienvidkurzemes novada kompānijai nācās pārtraukt saistībā ar pieaugušajām cenām energoresursiem, izejvielām ražošanai, kā arī palīgmateriāliem.

Martā un aprīlī, kad bija nepieciešams valsts atbalsts, Elpa to nesaņēma. Nodokļu nomaksa valstij bija svarīgāka, Valsts ieņēmumu dienests iesaldēja uzņēmuma kontus, izraisot sniega bumbas efektu, kas noveda pie Elpas maksātnespējas.

Tagad darbinieki ir palikuši bez darba, zemniekiem ir jāmeklē jauni pircēji pienam, skolām un bērnudārziem – cits piegādātājs, kaut Dienvidkurzemē Elpa bija palicis pēdējais piena pārstrādes uzņēmums. Elpas piemērs spilgti ilustrē, kāpēc patērētājiem ir jāatbalsta Latvijas ražotāji, kāpēc jāveicina Latvijas uzņēmējdarbība.

Kaut valsts strādā pie atbalsta mehānismiem, lai šādas situācijas neatkārtotos, arī mēs katrs kā pircējs ar savu maciņu, ar savu lēmumu izvēlēties Latvijas preci varam palīdzēt mūsu ražotājiem. Protams, ka mēs saprotam cilvēku izvēli, ņemot vērā vispārējo cenu kāpumu, tomēr iegādāties lētākās importa preces, bet jāatceras, ka tā ir nauda, kas aizripo citu valstu ekonomiku sildīšanai.

Arī bez atbalsta mehānismiem valstij ir vēl neizmantotas iespējas palīdzēt iedzīvotājiem un ražotājiem vienlaikus, samazinot pievienotās vērtības nodokli pārtikai.

Vai tā būtu svaigā pārtika – gaļa, zivis, piens un olas, vai pirmās nepieciešamības preces, bet svarīgi būtu reiz spert šo soli. Tas palīdzētu mazturīgākajiem valsts iedzīvotājiem, samazinātu ēnu ekonomikas īpatsvaru un sekmētu vietējo uzņēmumu dzīvotspēju.

Tas būtu svarīgi, lai vietējie ražotāji var izturēt konkurences cīņā, lai nodrošina darba vietas, lai turpina maksāt nodokļus. Piemēram, Polija ir noteikusi pārtikas produktiem samazināto PVN likmi no 0% līdz 5% apmērā. Latvija Eiropas kartē ir retā valsts, kura šādu iespēju neizmanto.

Arī mēs katrs varam dot savu artavu nebankrotēt tādiem ražotājiem kā Elpa, pie iespējas veikalos izvēloties latviešu preci importa preces vietā. Karotīte uz iepakojuma palīdzēs vieglāk atrast Latvijā ražoto. Ir pieejami vairāk nekā 850 dažādi produkti, kuru vietējo izcelsmi apliecina Zaļās un Bordo karotītes kvalitātes zīmes.

Latvijas pircēju labāk zināmajai un uzticamākajai pārtikas kvalitātes zīmei – Zaļajai karotītei – pērn apritēja jau 20 gadi. Karotītes ražotājiem dod priekšrocības, startējot zaļajos pārtikas iepirkumos, bet vienlaikus uzliek zināmu atbildību, jo ražotājiem ir jāveic papildu analīzes, kuras jāuzrāda Pārtikas un veterinārajam dienestam.

Pārtikas ražotāji ir saņēmuši valsts atbalstu, turpina to saņemt, bet stāsts nav beidzies. Priekšā vēl ir ziema, tāpēc ir svarīgi sekot līdzi tendencēm, lai saglabātu mūsu uzņēmumu konkurētspēju, lai atbalsts Latvijas ražotājiem nebūtu mazāks nekā citās valstīs, ar kuru ražotājiem mums jākonkurē par Eiropas pircēju maciņiem. Un paši būsim patrioti un atbalstīsim vietējos ražotājus, pat ja tā piena paka vai maizes kukulis ir par kādu centu dārgāks.

 

Autore ir Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas padomes priekšsēdētāja

Komentāri (3)

kolpants 10.11.2022. 13.28

мы только на словах патриоты. А политики тоже лучше утопят местное, чем рискнут оказать поддержку. Для сравнения – Литва и Польша не стесняются самыми различными методами поддерживать своих. И именно поэтому литовцы в итоге могут больше платить за молоко.
Ну и шикарный пример с Видом. Наш Вид очень быстро закрывает и замораживает счета. А государство месяцами решало о ковидной поддержке. В той же Литве поддержка оказывалась в срок ДО МЕСЯЦА, то есть от момента подачи заявки до получения поддержки.
Но зато ничего не слышно о литовскости! Вот же где бараны, не понимают свое будущее! То ли мы! В пасталах, но зато латышскоски полные bikses. Правда, при этом почему-то население Латвии продолжает уменьшаться, а в Литве уже позитивный прирост.

0
0
Atbildēt

0

QAnon 06.11.2022. 19.27

Ko nozīmē atbalstīt vietējos pārtikas ražotājus? Varbūt tos labāk vajag likvidēt, visādus strautiņus un sausnīšus, ja lietuvieši latviešiem par pienu var samaksāt vairāk, nekā vietējie prihvatizatori bet pārstrādāto produktu Latvijas vaikalos pārdot lētāk?
Es esmu patriots, tikai man tā sauktie latvieši: čekisti, komuņjagas un krievmīļi, vēl lielāki ienaidnieki, nekā krievi.

0
0
Atbildēt

0

QAnon 06.11.2022. 19.03

Taukmūļa Slaktera draugaļas, speciālista finansēs un valsts aizsardzībā, Ingūnas Gulbes, vērienīgam biznesa projektam “zaļā karotīte” jau 20 gadi.

0
0
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu