20 centi par dīkstāvi 5

Modes aksesuāru tirgotāja Millo Beauty īpašnieks Kristaps Detlavs saņēmis palīdzības atteikumu no Altum. «Viņi pateica, ka pēc bilances man pašu kapitāls nav pozitīvs un es neatbilstu tiem kritērijiem.» Viņa uzņēmumam ir seši gadi, pirmos gadus strādājis ar zaudējumiem, bet pēdējos divus ar peļņu. Vēl nebija tik daudz nopelnījis, lai reģistrētu pozitīvu pašu kapitālu. Foto — Edmunds Brencis
Indra Sprance

Lai arī Covid-19 krīzes mazināšanai valsts plāno tērēt ap diviem miljardiem eiro, liela daļa uzņēmēju nekvalificējas ne dīkstāves pabalstu, ne Altum aizdevumu programmas prasībām. Cik efektīvi ir valsts piedāvātie atbalsta mehānismi?

Koronavīrusa epidēmijas krīze Līgu (vārds mainīts) pārsteidza nesagatavotu. Iespējas nopelnīt strauji izsīka ap-stākļos, kad uzkrājumu nekad nav bijis. Gadiem dzīvojusi «uz bankrota robežas». Šķīrusies, viena pati audzina divus bērnus, vienam no viņiem vajadzīga īpaša aprūpe. Šī iemesla pēc Līga nevar strādāt algotu darbu pilnu darbadienu. Piepelnījusies kā pašnodarbinātā un no autoratlīdzībām. Darbojusies reklāmas jomā, lasījusi lekcijas nelielām grupām. Varējusi nopelnīt ap tūkstoti, labos mēnešos — pusotru. Ar nodokļu nomaksu bijis kā bijis. «Ja tev ir iespēja tos nemaksāt, tad, protams, tu nemaksā,» saka Līga. Viņas ieskatā par šo situāciju atbildīga ir arī valsts, uzturot dažādos nodokļu režīmus. «Tā ir ilūzija, ka visi ir kaut kādi baigie biznesmeņi. Visi ir pašnodarbinātie, jo ir kaut kādā veidā spiesti būt pašnodarbinātie.»

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt drukātā vai digitālā žurnāla abonentam. Esošos abonentus laipni lūdzam ienākt:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties mūsu lasītāju pulkam. Abonējot digitālo žurnālu, saņemsi piekļuvi rakstiem nekavējoties.

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu