mobings


- Analīze
- 19.03.2025.
- Ilze Šķietniece
Nevis slikti, bet ļoti slikti


- Viedoklis
- 14.02.2025.
Joki darbavietā – vai to var būt par daudz?

- Viedoklis
- 23.08.2024.
Ticiet - pedagogi ir gatavi jaunām idejām!

- Viedoklis
- 01.05.2025.
Kad sistēma klusē: šķēršļi akadēmiskajai godprātībai
Kas traucē risināt akadēmiskā godīguma problēmsituācijas Latvijā? To analizējam šajā ‒ jau trešajā ‒ Latvijas Jauno zinātnieku apvienības (LJZA) rakstā.

- Viedoklis
- 07.04.2025.
Tālmācība kā izglītības alternatīva: vai tās ierobežošana ir risinājums?
Diskusijā starp Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētāju Agitu Zariņu-Stūri (JV) un tālmācības vidusskolas "Rīgas Komercskola" pārstāvjiem par izglītības reformu, kas paredz tālmācības iespēju ierobežošanu pamatizglītībā, Delfi.lv portālā martā tika pavadīta ar viedokļu atšķirību par tālmācības izglītības lietderību obligātās pamatizglītības iegūšanas vecuma posmā.

- Analīze
- 19.03.2025.
- Ilze Šķietniece
Nevis slikti, bet ļoti slikti
Ņemot vērā vājos centralizēto eksāmenu rezultātus, Saeima grib ierobežot tālmācību pamatskolā. Sabiedrība iebilst, debates turpināsies

- Viedoklis
- 19.03.2025.
Kāpēc diskrimināciju jauniešu vidū nedrīkst atstāt pašplūsmā?
Visos laikos ir bijuši cilvēki, kuriem vara šķiet vilinoša. Kombinācijā ar privilēģijām vara kļūst par līdzekli, kas būtiski ietekmē citu cilvēku dzīvi un spēju rīkoties. To var likt lietā, kļūstot par patiesu līderi un radot labas pārmaiņas. Taču sava spēka un pārākuma izrādīšanai ir arī ēnas puses, kas var izpausties kā nicinājums un neiecietība pret līdzcilvēkiem, it sevišķi tiem, kuri izskatās vai domā atšķirīgi. Jāatceras gan, ka ieņemtās lomas ir nepastāvīgas. Arī pats varmāka rīt var kļūt par upuri un otrādi. Tādēļ ir ļoti svarīgi veidot jauniešu izpratni par tādu sava pārākuma izrādīšanas formu kā diskriminācija.

- Viedoklis
- 14.02.2025.
Joki darbavietā – vai to var būt par daudz?
Humors un joki mūsu ikdienā parasti ienes uzmundrinājumu un pozitīvas emocijas. Daudzi humora izjūtu vērtē kā vienu no jaukākajām cilvēka īpašībām. Tomēr izrādās, ka ar humoru, jokiem un izjokošanu dažkārt nav nemaz tik vienkārši, īpaši, ja runājam par darba tiesiskajām attiecībām.

- Viedoklis
- 23.08.2024.
Ticiet - pedagogi ir gatavi jaunām idejām!
Liela daļa skolotāju jauno mācību gadu sagaida ar pozitīvu noskaņojumu un motivāciju. Pedagogi ir atvērti jaunām lietām, gatavi reaģēt uz dažādiem nozares izaicinājumiem, tomēr vienlaikus ir skaidrs, ka nepieciešams lielāks atbalsts, konkrētība un praktiski ieteikumi, ko var pielietot ikdienā. Pedagogi ir gatavi arī runāt par izglītības politiku – tēmu, no kuras iepriekš daudzi ir vairījušies. Skolu līderu un pedagogu atbalsta konferencē augusta sākumā iezīmējās vairākas nozares aktualitātes. Kon

- Intervija
- 10.07.2024.
- Agnese Meiere
Cīnītāja


- Pasaulē
- 09.10.2023.
VIDEO: Klusais mobings Eiropas skolās


- Aktuāli
- 26.04.2023.
Kāpēc Latvija nevar labāk

- Viedoklis
- 28.02.2023.
Mobings – arī kā “piepelnīšanās” veids

- Intervija
- 10.07.2024.
- Agnese Meiere
Cīnītāja
Mūzikas akadēmijas rektora amatā ievēlēta flautiste, līdzšinējā Senāta priekšsēdētāja Ilona Meija (53). Lai kliedētu seksuālas uzmākšanās skandāla ēnas augstskolā, viņa gatava arī radikāliem lēmumiem

- Viedoklis
- 07.05.2024.
Latvijas izglītības sistēma riskē pazaudēt daudzus izglītojamos
Aprīļa beigās Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) rosināja grozījumus likumā, kas paredz vairākus risinājumus, kurus īstenot skolās, lai bērni no Ukrainas veiksmīgāk iekļautos Latvijas izglītības sistēmā. Grozījumi rosināti, jo saskaņā ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes datiem, Latvijā ir 1842 Ukrainas bēgļu bērni, kuri nav reģistrēti nevienā izglītības iestādē. Domājot par bērnu iekļaušanos izglītības sistēmā, svarīgi neaizmirst arī par Latvijas jauniešiem. Arī Latvijā ir dažādas skolēnu grupas, kas dažādu iemeslu dēļ nevar iekļauties parastajās skolās, tāpēc viņu vienīgā iespēja palikt izglītības sistēmā ir tālmācība. Rodas jautājums – vai ir taisnīgi salīdzināt visu 9. un 12. klašu skolēnu eksāmenu rezultātus, ignorējot virkni apstākļu, ar kuriem saskaras daudzi skolēni?

- Pasaulē
- 09.10.2023.
VIDEO: Klusais mobings Eiropas skolās
Grūti izmērīt mobinga apmērus Eiropas skolās, bet sociālo tīklu dēļ šī problēma izpletusies tālu ārpus mācību iestādes. ARTE iknedēļas ziņu apskats stāsta, ka Francijas valdība īsteno ārkārtas plānu mobinga apkarošanai. Tas pieņemts pēc tam, kad pusaudzis izdarīja pašnāvību pāris dienas pēc skolas sākšanās. Mobings ir problēma visā Eirop

- Viedoklis
- 16.08.2023.
Kāpēc rodas problēmas vecāku un skolotāju komunikācijā, kā tās novērst?
Komunikācija starp pedagogiem un vecākiem pēdējos gados ir būtiski mainījusies – to ietekmējusi gan tehnoloģiju attīstība, gan pandēmija, gan arī pedagogu profesijas prestiža jautājums. Kā veidot cieņpilnas attiecības un komunikāciju, kā sadarboties bērna labākajās interesēs, kā runāt par neērtiem jautājumiem un kā padarīt tehnoloģijas par ieguvumu, nevis izaicinājumu? Pedagogu un vecāku komunikācijā svarīgi atcerēties, ka iniciatīva var nākt gan no vienas, gan otras puses, bet noteikumus un toni komunikācijā tomēr jānosaka skolai un pedagogiem.


- Viedoklis
- 28.02.2023.
Mobings – arī kā “piepelnīšanās” veids
Mobings jeb psiholoģiskais terors jebkurā darba kolektīvā ir izteikti “toksiska” parādība visām pusēm – gan konfliktā tieši iesaistītajiem, gan pārējam kolektīvam. Tomēr darba devējiem pēdējā laikā nākas saskarties arī ar negodprātīgu rīcību no darbinieku puses, kuri mobinga jēdzienu izmanto, lai nepamatoti vērstos pret darba devēju un faktiski izspiestu naudu. Nesen notikušā tiesvedībā kāds darbinieks par it kā notikušu mobingu no sava kādreizējā darba devēja vēlējās piedzīt 500 tūkstošu eiro morālā kaitējuma kompensāciju. Darbinieks bija rūpīgi gatavojies tiesvedībai, slepeni ierakstot sarunu fragmentus, provocējot kolēģus elektroniskajā sarakstē, tomēr kā izrādījās tā saucamais mobinga stāsts šajā gadījumā bija izdomāts. Šis piemērs norāda, ka darba devējiem būtu savlaicīgi un rūpīgi jāgatavojas gan tam, lai nepieļautu mobinga situācijas, gan arī tam, ka darbinieki var negodprātīgi izmantot savas likumā noteiktās tiesības, lai iedzīvotos.
