Salūts

  • Dace Rukšāne, Domuzīme
  • 28.08.2024.
  • Domuzīme
Ilustrācija — Pjotrs Kirjuša

Ilustrācija — Pjotrs Kirjuša

Žurnāls Domuzīme, 2024, nr. 4

Tuvojas pusnakts — vēl ir atlikušas piecpadsmit minūtes, līdz Briseles Karaliskajā dārzā dārdinās lielo salūtu, bet pa kādam krāsainam uzliesmojumam dažviet parādās jau labu laiku. Mājīgajā un siltu sarunu pieskandinātajā istabā to nevar manīt, bet tualetē, kur atvērts logs, būkšķi ir labi dzirdami. Šajā pilsētā mitinās daudzu zemju komūnas, katra Jauno gadu sagaida pēc savas valsts pulksteņiem, tradīcijām un saprašanas, tāpēc nav brīnums, ka blīkšķināšana sākas jau pēc Austrālijas laika.

Milēniuma naktī es gandrīz atrāvos raķeti sejā — biju atvāzusi piektā stāva logu, izkārusies pār ārējo palodzi un sajūsmā blenzu uz krāsainajām bakhanālijām virs Rīgas jumtiem, līdz pamanīju, ka šauj ļoti tuvu. Nolēmu logu aiztaisīt, bet mirklī, kad biju to pievērusi gandrīz līdz galam, stiklā ietriecās liesmojoša raķete, tieši vietā, kur bija mans deguns.

Jaunākajā žurnālā

Manī runā arī emocijas

«Ar gadiem kļūst aizvien skaidrāks, kādā bezizejā Latvija 1940. gadā atradās,» saka vēsturnieks Aivars Stranga.
  • Proza
  • 26.06.2025.

Gliemežu dienasgrāmatas

Ilustrācija – Agnese Apine
Leja līnijas kalnu grēdā uz dienvidiem no Lantonijas abatijas. Alfrēda Votkinsa foto, Early British Trackways, Moats, Mounds, Camps, and Sites
  • Eseja
  • 26.06.2025.

Labējo maršs

Pie Stepana Banderas pieminekļa Ļvivā Ukrainā viņa 116. dzimšanas dienā. 2025. gada 1. janvāris. Foto – Jurijs Djačišins, AFP/LETA
  • Saruna
  • 26.06.2025.

Tuvāk pamatiem

Janīna Kursīte.
  • Raksts
  • 26.06.2025.

Uz Meksiku pēc grāmatas un saules

Teotivakanas senpilsētā pie piramīdām. No raksta autores personīgā arhīva