Šā gada pirmajā pusē darba tirgu varētu raksturot kā “plakanu” – tieši tāpat kā Latvijas ekonomiku kopumā. Bezdarba līmenis kopš gada sākuma samazinājies, bet gada laikā tas ir pieaudzis. Tā kā darba tirgu ietekmē sezonas, izmaiņas gada laikā ir svarīgāks rādītājs. Taču darbaspēka apsekojuma aptaujās izmērītais pieaugums ir neliels, turklāt reģistrētais bezdarbs 2. ceturksnī bija zemāks nekā pirms gada – vidēji 5,2% salīdzinājumā ar 5,6% pirms gada. Lai arī uz aptaujām balstītos darba meklētāju īpatsvara datus mēdz dēvēt par “faktisko” bezdarbu, var ticami argumentēt, ka reģistrētais bezdarbs drīzāk atspoguļo reālo situāciju. Rezumējot vienā teikumā – bezdarba līmenis nav būtiski mainījies.
Par to liecina arī straujais algu kāpums – tā nebūtu, ja būtu potenciālo darbinieku pārpilnība. Turklāt nav tā, ka algas straujāk augtu augstākas kvalifikācijas nozarēs, kas varētu liecināt par strukturālā bezdarba problēmu, ir drīzāk otrādi. Visbeidzot, ja reģistrētais bezdarbs 4% līmenī Rīgā nav nekas neparasts, tad tas, ka šis rādītājs gan Vidzemē, gan Kurzemē un Zemgalē ir apmēram 5%, ir ļoti īpaša situācija. Tas nozīmē, ka attīstības ģeogrāfiskās nesabalansētības problēma mazinās, ko apstiprina arī straujais algu kāpums nozarēs, kurās darba vietas ir izvietotas vienmērīgi visā teritorijā. Visbeidzot nodarbināto skaita attiecība pret iedzīvotāju kopskaitu vecumā no 15 līdz 74 gadiem ir tuva vēsturiski augstākajam līmenim.
Ekonomikas stagnācijas izpausmes darba tirgū ir redzamas. Debesis nav bez mākoņiem, un dažu ekonomikas nozaru, jo īpaši apstrādes rūpniecības, grūtības vietām atspoguļojas darba tirgū. Piemēram, to darba meklētāju īpatsvars, kuri jaunu pielietojumu savām prasmēm meklē vairāk nekā 12 mēnešus, ir augstākais kopš 2021. gada, lai arī nav kāpis dramatiski. Bezdarbs jauniešu vidū ir augstākais kopš 2022. gada 3. ceturkšņa. Tomēr šīs vājuma izpausmes visdrīzāk nebūs ilgstošas. IKP pieauguma apstāšanos ir noteicis vājums eksporta tirgos, kas galvenokārt saistīts ar mājokļu tirgus krīzi un karu Ukrainā. Ne šī krīze, ne karš neturpināsies mūžīgi.
Strādājošo skaits gada laikā ir samazinājies par 5,2 tūkstošiem jeb 0,6%. Tas nav graujošs skaitlis, zinot demogrāfiskās tendences. Taču tas nozīmē, ka Latvijas ekonomikas potenciālā jauda pamazām samazinās.
Mums vēl ir daudz iespēju vairot labklājību ar tehnoloģiju un organizācijas prasmju palīdzību, taču pašreizējo demogrāfisko tendenču turpināšanās nozīmēs, ka labklājības vairošana būs kā grūts kāpiens pret kalnu. Turklāt darba ražīguma kāpums neatrisinās labklājības līmeņa atšķirības problēmu salīdzinājumā ar valstīm, kur iedzīvotāju skaits ir stabils vai pat augošs – tādās kā Zviedrijā, Apvienotajā Karalistē, Francijā, tagad arī Lietuvā. Arī šīm valstīm ir iespējas izmantot tos pašus darba ražīguma celšanas instrumentus. Varbūt pat labāk, jo to politika veicina jaunu cilvēku ieceļošanu no citām zemēm, bet jauni cilvēki vairāk dibina uzņēmumus, ir atvērtāki tehnoloģiskajām un domāšanas veida pārmaiņām.
Tāpēc jāsecina, ka Latvija nekur neaizbēgs no imigrācijas politikas tēmas. Patlaban vēl sabiedriskā diskusija par šo tēmu ir realitātes noliegšanas fāzē. Diemžēl laiks negaida.
Ja tiks pieļauta tālāka nozīmīga iedzīvotāju skaita samazināšanās, tas var būt ļoti negatīvs signāls Latvijā dzimušiem cilvēkiem, kad viņi, iespējams, domā par to, vai saistīt savu nākotni ar mūsu valsti vai nē. Tālāka iedzīvotāju skaita samazināšanās nozīmētu, ka šeit ir gaidāmi ļoti trūcīgi ienākumi vecumdienās, savukārt ieguldījumi mājokļos ar laiku var zaudēt vērtību. Tātad jau notikusī iedzīvotāju skaita samazināšanās var būt spēcīgs arguments jauniešiem par labu savas nākotnes saistīšanai ar citu valsti. Tātad demogrāfiskā lejupslīde var izrādīties pašpastiprinošs process, kas kādā brīdī var iegūt lavīnveidīgu raksturu. Tāpēc uzskatu, ka tās apturēšanai jārīkojas ātri un izlēmīgi.
Dzimstības veicināšanai kā iedzīvotāju skaita stabilizēšanas instrumentam vienmēr būs priekšroka. Taču pasaules pieredze rāda, ka centieni ar politikas instrumentiem ietekmēt dzimstību pārsvarā sniedz tikai epizodiskas un pārejošas sekmes. Turklāt mūsu valstī kaite ir ielaista dziļi – strauji samazinās cilvēku skaits tajā vecumā, kad visvairāk dzimst bērni. Jau notiekošo populācijas sarukumu šobrīd vairs var apturēt tikai ar imigrācijas palīdzību. Tas ir nesen izdevies mūsu kaimiņvalstij Lietuvai. Ja ekonomiskās politikas veidotāji vēlas, lai uzņēmumi ieguldītu uz vietējo patēriņu orientētajā ekonomikas daļā, lai bankas vēlētos kreditēt mājokļu attīstību, ir jāpiedāvā reālistiski risinājumi iedzīvotāju skaita stabilizēšanai.
Autors ir bankas Luminor ekonomists
Komentāri (3)
Andris Avots60 20.08.2024. 13.47
Uldi, varbuut paskaidrojiet, ko juus iisti veeleejaaties pateikt? Lai nebuutu paarpratumu – studenta prakses laikaa esmu redzeejis kaa taisiija VEF-12. Attieciibaa par araabiem (jeb jums visi musulmanji izskataas kaa araabi?) – oponeeshu ”eiropieši, kuri nevar sev atļauties 3. bērnu.” Skatoties no Vaacijas FR sabiedriibas viedoklja – driizaak ‘negrib’. Un veel njemsim veeraa apstaakli, ka manu kaiminju (Vaacijaa dziivojam nu jau gandriiz 30 gadus) prasiibas pret dziives liimeni (un iipashi finansiaalo droshiibu) ir krietni augstaakas, kaa imigrantiem, un ar 5 beernu pabalstu shiis prasiibas nodroshinaat nevar.
1
Uldis.M42 > Andris Avots60 20.08.2024. 18.06
Lai nebūtu pārpratumu, es pats ļoti agrā jaunībā pirku no rūpnīcā strādājošiem, kuri no boļsevisma glāba materiālās vērtības, detaļas un vācu kopā VEF 12, kuru nopirkt veikalā nevarēju atļauties un pateikt to, ka ja VEF 12 bija 10 tranzistoru, tad tagad visprastākā mikrenē, kas ir elektriskā zobu sukā, to ir vairāk un ka līdzīgas preces uztaisīšanai šodien vajag daudz mazāk darba roku.
Ja varu neatšķirt arabizētu alžīrieti, tunisieti vai ēģiptieti, tad albāni, turku, persieti, pakistānieti, malaizieti un indonēzieti no arāba es nekļūdīgi atšķiršu.
Apgalvoju, ka eiropietis, kuram vēl jāuztur štaci kuces Merkeles un sodomīta Makrona ielūgtie mauri, reti var atļauties 3. bērnu, turklāt tam pastāvīgi ir satraukums par bērnu drošību, kad nēģeris to var izvarot un nenonākt cietumā, vai arī ja tiek notiesāts, tad cietumā, atšķirībā no dzimtenes, tam ir niecīgs risks, ka to nogalinās un apēdīs ciltsbrāļi un to melnādaini tur baro tik labi, kā tas nekad Āfrikā nav ēdis..
Eiropas civilizācijas ienaidnieku ievazātie migranti, nenopelnīs mums pensijas, bet tikai būs papildus smags slogs sociālai sfērai, medicīnai, tiesībsargājošiem orgāniem, municipāliem dienestiem un penitenciārai sistēmai.
0
Uldis.M42 16.08.2024. 20.19
Šodien redzēju arābu, viņa resno sievu un 5 arābēnus. Ja par viņa kuci un kucēniem var saņemt pabalstu, ko sarūpējuši krietnie eiropieši, kuri nevar sev atļauties 3. bērnu, tad darbā nav jāiet. Ja tie arābēni izaugs, katram no tiem arī būs pa 5 arābēniem un saprotams arī tiem darbā nebūs jāiet. Tā kā parazītiem bērnu dzemdēšanas bizness Eiropā un ASV ir labi nostādīts, tad jādomā, ka pie 5 bērniem tie neapstāsies.
Tā vietā, lai humanizētu, jeb derusificētu valsti, tiek visādi funktierēts, kā jaunus homo russicus pluss homo negronus savilkt iekšā.
Es redzēju, kā tiek taisīta radiola Rigonda. Neskatoties, ka bija ieviests fordisms un teilorisms, lai to tikai saliktu un noregulētu, pie tās strādāja vismaz 30 cilvēku pie konveieriem. Vēl bija iecirknis, kas taisīja iespiedplates, bija galdniecība, kur taisīja korpusus. Lai to visu vadītu, bija ceha meistars un priekšnieks, bija arodbiedrība, bija partijas un komjaunatnes organizācija un vēl visādas huiņas bez sava gala. Radiolas cena bija nedaudz zem darbinieku mēnešalgas un, jādomā, ka tas bizness valstij nebija īsti rentabs. Šodien var nopirkt superīgāko televizoru, kādu man pat nevajag, par pusi no vidējas mēnešalgas, bet ražotājam, kuram viss ir robotizēts, tas nemaksāja pat 1/3. Korejā autorūpnīcās neviens dabinieks pie dzinēju salikšanas roku nepieliek. Visā pasaulē katrs, kas vēlas uz 3d printera var sev krosenes izdrukāt. 50 gadu laikā lauksaimniecībā nodarbināto skaits ir samazinājies par 50 – 70%.
Kur palikuši visi darbinieki, par vēsturniekiem, psihologiem, sociologiem, hiromantiem, stilistiem un čekas pasūtīto paskvilu skribentiem, strādā? Varbūt pusi deputātu, kuri saviem radiem, paziņām un ziliem draudziņiem visvairāk ierēdņu amatus izdomājuši, būtu uz vasaru jāiedzen kūdras purvā, bet ziemā lai rok Rīgas metro tuneļus?
0