Iedomātas dzimtzemes • IR.lv

Iedomātas dzimtzemes

Ilustrācija — Tonijs Strods
Salmans Rušdi, Domuzīme

Žurnāls Domuzīme, 2023, nr. 6


Salmans Rušdi (Ahmed Salman Rushdie) ir Indijā dzimis britu rakstnieks. Pasaules slavu guvis ar 1988. gadā izdoto romānu Sātaniskās vārsmas (latviešu valodā izdots 1999. gadā), par ko Irānā autoram pasludināts nāvessods. Kopš tā laika Rušdi apsargā britu slepenais dienests. Latviski tulkoti viņa darbi Maura pēdējā nopūta (1999), Pusnakts bērni (2000), Florences burve (2010) u. c. 

Salmans Rušdi raksta angļu valodā un ir viens no pazīstamākajiem un arī pretrunīgākajiem mūsdienu autoriem. Savos darbos, tajā skaitā arī šajā 1982. gadā rakstītajā esejā, Rušdi gan iemieso britu postkoloniālo realitāti un tajā pastāvošo (i)migrācijas faktoru, gan pats ir postkoloniālā diskursa veidotājs un meklē atbildes saistībā ar identitāti, postkoloniālisma sekām, nepiederīgā piederību, iesakņošanos, attiecībām ar valodu. 

Rušdi izvirza jautājumus par (britu) impērijas nebūt ne tikai labvēlīgajām sekām arī tagadnes pasaulē, un mūs par šādu seku ietekmi, visticamāk, nav īpaši jāpārliecina. Būtu vērtīgi arī Latvijā drosmīgāk ļauties intelektuālām cīņām, rodot atbildes un risinājumus ignorētām, draudīgām problēmām.

Lai lasītu šo rakstu tālāk, lūdzam autorizēties ar savu epastu vai sociālā tīkla kontu:


Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties mūsu lasītāju pulkam. Abonējot digitālo žurnālu, saņemsi piekļuvi rakstiem nekavējoties.

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu