
1991.gada 27.novembrī Augstākās Padomes apsardzes vīri parlamentā ienes čekas dokumentus. Foto — Uldis Briedis.
VDK aģentu kartotēkas Latvijas valsts iestādes pirmo reizi inventarizēja tikai 1993. gada vidū — divus gadus pēc tam, kad parlaments bija pasludinājis VDK par noziedzīgu organizāciju, kuras darbība jāizbeidz. Slepeno dokumentu «pārņemšana» notika pat divas reizes, otrajā izraisot pamatīgu skandālu. Kādas īsti bija «čekas maisu» gaitas pēc neatkarības atjaunošanas?
Divi maisi un divi koferīši, ieslēgti seifā čekas pulkveža Leona Gailiša kabinetā Stūra mājā. Šī notikuma aculiecinieki 1991. gada 28. augustā, nedēļu pēc Maskavas reakcionāro komunistu puča izgāšanās, bija divi Augstākās Padomes (AP) deputāti.
Viens no viņiem, Arnolds Bērzs, par vētrainajiem notikumiem atstājis atmiņu grāmatu. Otrs, Linards Muciņš, tagad atceras — VDK aģentu kartotēka jau bijusi sapakota un stāvējusi VDK operatīvo uzskaišu jeb 10. daļas priekšnieka Gailiša seifā. «Šis fakts ir svarīgs — ja mēs būtu atnākuši dažas stundas vai dienas vēlāk, kartotēka būtu jau pazudusi: iznīcināta vai pārvesta uz citurieni,» viņš saka.