KNAB soda četras varas partijas 1

KNAB logo. Foto: Edijs Pālens, LETA
Print Friendly, PDF & Email

Partijas valsts naudu pretlikumīgi tērējušas alkoholam, pārtikai un putekļu sūcējam

Četri politiskie spēki, kas patlaban veido valdošo koalīciju, ir pretlikumīgi tērējuši valsts budžeta finansējumu partijām, naudu izlietojot, piemēram, alkohola, pārtikas, putekļu sūcēja iegādei, sēru vainagiem un citām mantām, liecina Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) politisko partiju 2012.gada pārskata pārbaužu rezultāti.

KNAB nolēmis, ka VL-TB/LNNK valsts budžetā jāatmaksā 5439 eiro, ZZS – 4583 eiro, “Vienotību” veidojošo partiju “Jaunā laika”, “Pilsoniskā savienības” un “Sabiedrība citai politikai” apvienībai valsts budžetā jāatmaksā 31 302 eiro, savukārt Reformu partijai jāatmaksā 27 249 eiro.

ZZS jau ir pārskaitījusi pretlikumīgi izlietotos valsts finanšu līdzekļus valsts budžetā, savukārt pārējie trīs politiskie spēki KNAB lēmumu par pretlikumīgi izlietotās valsts naudas atmaksāšanu ir pārsūdzējuši tiesā, ziņo LETA.

KNAB konstatējis, ka politisko partiju apvienība “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK (VL-TB/LNNK) ir pretlikumīgi tērējusi valsts budžeta finansējumu, apmaksājot biroja mēbeļu, papīra, pildspalvu, durvju plāksnīšu, putekļu sūcēja, printera kārtridžu, saimniecības preču, dzeramā ūdens, mobilā telefona iegādi, juridiskas personas grāmatvedības pakalpojumu sniegšanu, reklāmas un līdzjūtību izvietošanu laikrakstos, apsveikuma atklātņu druku, pateicības rakstu un ziedu kompozīciju izgatavošanu un parādu atmaksai avansa norēķinu personām.

Savukārt Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) tērējusi no valsts budžeta piešķirto naudu, apmaksājot juridisko palīdzību, kā arī pārskaitījusi naudas līdzekļus no sava speciālā valsts budžeta konta uz savu ziedojumu kontu un sociālpolitiskajai novada attīstības biedrībai “Līvāni”.

Partiju “Vienotība” izveidojušo partiju “Jaunais laiks”, “Pilsoniskā savienība” un “Sabiedrība citai politikai” apvienība, kurai no 2012.gada 20.javāra mainīts nosaukums uz “Nacionālā vienotības apvienība”, tērējusi budžeta naudu, apmaksājot biroja paklāju nomu, reklāmu par referendumu, ar ēdināšanu saistītos pakalpojumus, videoklipu izgatavošanas izdevumus, biroja vadītāja vizītkaršu izgatavošanu un juridiskas personas grāmatvedības pakalpojumu sniegšanu, kā arī pārskaitījusi naudas līdzekļus no sava speciālā valsts budžeta konta uz citu norēķinu kontu.

Zatlera Reformu partija, kuras nosaukums no 2012.gada 16.maija mainīts uz Reformu partija, valsts naudu tērējusi, apmaksājot alkoholu, tēju, kafiju, ūdeni un ēdināšanas pakalpojumus, sēru vainagu, darba cimdu un citu saimniecības preču iegādi, un ziedojumu atgriešanai, kā arī piešķirtos valsts budžeta finanšu līdzekļus no sava speciālā konta pārskaitījusi uz citu norēķinu kontu.

VL-TB/LNNK ģenerālsekretārs Aigars Lūsis sacīja, ka Nacionālā apvienība KNAB lēmumu plāno apstrīdēt, jo neuzskata, ka izdevumi “biroja darba nodrošināšanai nepieciešamajām elementārām lietām” neatbilst likumam. Lūsis KNAB lēmumu vērtēja kā “amizantu”, kas parāda, ka var nonākt “līdz absurdām galējībām”.

Arī “Vienotības” ģenerālsekretārs Artis Kampars teica, ka tiesa jau pieņēmusi izskatīšanai partijas sūdzību par KNAB lēmumu. “Vienotība” nepiekrīt, ka izdevumi reklāmai par referendumu neatbilst likumam. Kampars uzsvēra, ka partijas pienākums bija skaidrot iedzīvotājiem pozīciju par tā dēvēto valodas referendumu. Tāpat esot vairākas “tehniskas lietas”, proti, par grāmatvedības pakalpojumiem tika maksāts juridiskai personai, nevis fiziskai personai.

Valsts budžeta finansējums partijām tiek piešķirts no 2012.gada sākuma. KNAB jau iepriekš nolēmis par valsts budžeta finansējuma izmaksas partijai LPP/LC pārtraukšanu saistībā ar darbības izbeigšanu. Reformu partijai nauda no pagājušā gada aprīļa netiek izmaksāta par administratīvo pārkāpumu. Savukārt apvienībai “Nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK” nauda vairs netiek piešķirta no šā gada aprīļa saistībā ar tās darbības izbeigšanu.

Likums paredz, ka valsts budžeta finansējumu partija ir tiesīga izlietot telpu īrei, tai skaitā sapulču organizēšanai, un pakalpojumiem, kas saistīti ar telpu īri, komunālajiem pakalpojumiem, sakaru un interneta pakalpojumiem, darba algām un citiem maksājumiem fiziskajām personām, kas saistīti ar attiecīgās partijas darbību. Tāpat valsts naudu drīkst tērēt zvērināta revidenta pakalpojumiem, pētniecības darbiem, aptaujām un konsultācijām, iedzīvotājiem paredzētiem izglītošanas pasākumiem, politiskajai aģitācijai.

Maksājumus par šiem pasākumiem veic, izmantojot bezskaidras naudas norēķinus no KNAB norādīta konta.

Kā atzina KNAB Politisko organizāciju finansēšanas kontroles nodaļas vadītāja Inga Jaunskunga, 2012.gads bija “tukšais gads”, jo partijām bija teju piecas reizes mazāks gada laikā saņemtais finansējums. Tas izskaidrojams ar to, ka 2011.gadā bija Saeimas vēlēšanas, bet 2012.gads nebija vēlēšanu gads. KNAB pārbaudīta informācija par partiju 1045 saņemtajiem ziedojumiem par kopējo summu 723 960 eiro. Iestāšanās un biedru nauda partijām 2012.gadā bijusi 334 136 eiro.

 

Komentāri (1)

en iyi bahis siteleri 19.05.2021. 16.33

… [Trackback]

[…] Read More Info here to that Topic: ir.lv/2014/05/16/knab-soda-cetras-varas-partijas/ […]

0
0
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu