Nekāpt uz veciem grābekļiem 9

Aizsargu stādītā liepu aleja pirms nociršanas. Foto no biedrības albuma.
Haralds Bruņinieks

Valmieras biedrības atklāta vēstule par plānoto koku ciršanu Daliņa stadionā

Ņemot vērā Valmieras pilsētas pašvaldības Koku novērtēšanas komisijas lēmumu “Par publiskās apspriešanas procedūras izsludināšanu koku ciršanai nekustamajā īpašumā Jāņa Daliņa ielā 2 un Dīvaliņa ielā 17, Valmierā”, biedrības ”Sabiedrības iniciatīvas centrs” vārdā paužam savu viedokli un ierosinājumus par plānoto koku ciršanu.

Konceptuāli atbalstām Valmieras pilsētas pašvaldības ieceri Valmierā realizēt vieglatlētikas manēžas būvniecības projektu, tādā veidā rūpējoties par iedzīvotāju veselību un sporta attīstību Vidzemes reģionā. Neskatoties uz iepriekš minēto, ”Sabiedrības iniciatīvas centrs” vērš Valmieras pilsētas pašvaldības uzmanību, ka manēžas būvniecība un koku izciršana pieļaujama, vien izpildoties virknei nosacījumu.

Pirmkārt, Valmieras pilsētas pašvaldībai jāpārliecinās un jāgarantē, ka izcirsti tiek tikai tie koki, bez kuriem vieglatlētikas manēžas būvniecība nebūtu iespējama. Tātad, pirms manēžas būvniecības ir rūpīgi jāpārdomā, vai manēža būvējama tieši šajā vietā. Varbūt ir iespējams to būvēt kādā citā vietā, kur dabai tiktu nodarīts mazāks kaitējums. Ja citā vietā manēžas būvniecība nav iespējama, tad jānodrošina, ka izcirsti tiek tikai tie koki, kas patiešām nav savienojami ar manēžas būvniecību. Valmieras pilsētas pašvaldībai jāspēj pamatot katra koka izciršanas nepieciešamība.

Ja koku ciršana ir nenovēršama, tad tas jādara stingri ievērojot dabas aizsardzības intereses, ne tikai formālās prasības, piemēram, kokus necērtot putnu ligzdošanas laikā. Par konkrētu dabas aizsardzības prasību ievērošanu pirms ciršanas jākonsultējas ar dabas aizsardzības ekspertiem.

Koku ciršana pieļaujama tikai tajā brīdī, kad Valmieras pilsētas pašvaldībai ir 100% droša garantija, ka vieglatlētikas manēžas būvniecības būvniecībai ir pietiekami finanšu līdzekļi. Nav pieļaujama situācijas atkārtošanās, ka vispirms tiek nocirsti koki un pēc tam tiek secināts, ka projekta realizācija nav iespējama. Ilustrācijai piemērs no nesenas vēstures. Valmieras pilsētas pašvaldība 2010.gadā pieņēma lēmumu par koku izciršanu Jāņa Daliņa stadionā. Koku ciršana tika pamatota ar stadiona attīstības vīziju, norādot, ka tiks izveidoti papildus stadiona skrejceļi, mešanas disciplīnu iesildīšanās sektors, līdz 2010.gada vasarai tika arī apsolīts uzbūvēt bērnu rotaļu laukumu u.c. Rezultātā tika izcirsti vairāk kā 400 koku, bet no apsolītā nekas tā arī netika realizēts. Tikai pēc 3 gadiem no visa apsolītā tika uzbūvēts neliels bērnu rotaļu laukums. Rodas jautājums, vai viena neliela rotaļu laukuma dēļ bija jāizcērt vairāk kā 400 koku un jāiznīcina 20.gadsimta 30.gados Latvijas Aizsargu mērķtiecīgi veidotie ozolu un liepu stādījumi, turklāt darot to bez sabiedriskās apspriešanas? Par šo lietu joprojām notiek tiesvedība Administratīvajā apgabaltiesā (lieta Nr. A420796110). Šādas situācijas atkārtošanās nav pieļaujama. Koku ciršana pieļaujama tikai tad, ja ir pilnīga skaidrība par projekta realizēšanas termiņiem.

Koku ciršanas pakalpojuma iepirkumam un īstenošanai jābūt caurspīdīgai un jāatbilst LR normatīvo aktu prasībām. Nav pieļaujams, ka koki tiek izcirsti lielākā apjomā nekā tas iecerēts. Turklāt iegūto kokmateriālu atsavināšanai jānotiek par iespējami augstāku cenu, kā to paredz Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likuma 3.pants. Koku izciršana pieļaujama sabiedrības interešu nevis atsevišķu indivīdu finansiālo interešu vārdā. Nav pieļaujams, ka atkārtojas 2010.gada notikumi, kad ar Valmieras pilsētas pašvaldības ziņu šajā pašā Jāņa Daliņa stadionā tika izcirsti un bez pēdām pazuda vairāki desmiti ozolu. Turklāt pirms koku ciršanas tika plānots, ka no izcērtamajiem kokiem 60% apmērā tiks iegūta papīrmalka. Nav saprotams, kādu interešu vadīti, iegūtie kokmateriāli vēlāk 100% apmērā tika norakstīti malkā. Šāda Valmieras pilsētas pašvaldība līdzšinējā rīcība rada pamatotas bažas par tās vēlmi rīkoties sabiedrības interesēs. Tādēļ aicinām sabiedrību detalizēti informēt par katru pašvaldības lēmumu saistībā ar paredzēto koku izciršanu un izvairīties no apšaubāmām darbībām, organizējot iepirkuma un koku atsavināšanas procedūras.

Valmieras pilsētas pašvaldībai jānodrošina mehānisms, kā tiek kompensēts dabai nodarītais kaitējums koku izciršanas rezultātā. Lai to izdarītu, vispirms ir jāapzinās dabas daudzveidības vērtība. Ir kategoriski nepieņemami, ja dabas daudzveidības samazinājums tiek “kompensēts” ar formālām vides aktivitātēm – dažu ātraudzīgu koku iestādīšanu un “angļu mauriņa” iesēšanu. Tas nenoliedzami labi izskatās preses un TV kameru priekšā, bet ir jāapzinās, ka tam nav nekāda sakara ar dabas aizsardzību. No dabas aizsardzības viedokļa raugoties, gandrīz simtgadīgu ozolu audžu izciršana un aizstāšana ar priedēm un zāles iesēšanu ir bezjēdzīga. Tāpēc aicinām Valmieras pilsētas pašvaldību vairāk koncentrēties uz esošo dabas vērtību saglabāšanu, jo to iznīcināšanas gadījumā, to atjaunošana vairs nebūs iespējama.

Papildus aicinām Valmieras pilsētas pašvaldību pievērst uzmanību konkrētā projekta apbūves blīvumam un minimāli nodrošināmai brīvajai (zaļajai) teritorijai, kā to paredz Valmieras pilsētas apbūves noteikumi. Noteikumi paredz, ka apbūves blīvums nedrīkst pārsniegt 70%, kas, ļoti iespējams, šajā gadījumā tiek pārkāpts. Bažas rada arī paredzētais stāvvietu daudzums, kas varētu būt nepietiekams. Apsverama būtu stāvvietu izvietošana zem manēžas, tādā veidā samazinot apbūves blīvumu un radot iespēju atstāt vairāk zaļās zonas.

Apkopojot visu iepriekš minēto, informējam, ka pēc būtības atbalstām vieglatlētikas manēžas būvniecību Valmierā. Tomēr, līdzšinējā Valmieras pilsētas pašvaldības darbība saistībā ar koku izciršanu Jāņa Daliņa stadionā rada bažas par dabas aizsardzības interešu ievērošanu. Tādēļ aicinām Valmieras pilsētas pašvaldību pēc būtības ņemt vērā sabiedrības viedokli un neuztvert šo apspriešanu tikai par formālu procedūru. Pirms koku izciršanas jābūt pilnīgai pārliecībai un resursiem projekta realizācijai. Nav pieļaujams, ka Jāņa Daliņa stadions otro reizi dažu gadu laikā tiek bezjēdzīgi izpostīts.

Biedrības vārdā – valdes locekle Ieva Apīne un Haralds Bruņinieks.

Komentāri (9)

Timurs Čuntonovs 29.04.2014. 15.17

Nupat Limbažos jauns betona veikals tiek celts. Gadu desmitiem augušais bērzs, protams, ka veikli ir pazudis.

Man šķiet dīvaini arī, ka Vidzemes akmeņainās jūrmalas dabas liegumā faktiski ir atļauts viss – buvēt kāpās, izbraukāt kāpas ar mašīnām, atstāt savu plastmasas atkritumus un alus pudeles krūmos, katram pēc savas saprašanas “kopt” pie mājas esošo meža zonu kāpās.

Padomju laikos ar mašīnām nebija pat atļauts tur braukt. Visi rātni spaidījās satiksmes autobusos. Tagad protams, darbaļaudīm ir mašīnas . Pamēģiniet aizliegt kādam darbaļaudim piebraukt 5 metrus no jūras malas, apēst hotdogu un izmest plastmasas maisu liedagā? Ārprāc! Tas taču neatbildīs noteikumiem, nolikumiem, pielikumiem, rīkojumiem. Tukrlāt būs cilvēktiesību pārkāpums.

Vārdu sakot – prasās pēc kārtīgas Zaļo partijas Latvijā!

+3
0
Atbildēt

0

brigita_damme_rtk_lv 01.05.2014. 20.36

Valmierā ir senas koku ciršanas tradīcijas.

+1
0
Atbildēt

0

Inese 29.04.2014. 10.18

Nafig Valmierā vajadzīga vieglatlētikas manēža.

p.s. Haralds Bruņinieks savulaik bija Limbažu rajona komunālo uzņēmumu kombināta darbu vadītājs

+2
-1
Atbildēt

2

  jeers > Inese 29.04.2014. 22.35

  Ločmelis visur ielīdis, kā sūdu mušu bars. Būtu jāpaņem pletne.

  +2
  -2
  Atbildēt

  0

  silvija > Inese 30.04.2014. 06.29

  Šito sugu var iznīdēt tikai ar Dihlofosu vai dustu milzu daudzumos. Nesaprotu, kāpēc paglupā portāla redaktore ļauj šiem mērkaķiem te izākstīties.

  +1
  0
  Atbildēt

  0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu