
Santa Laimiņa-Rubene. Zīmējums — Ernests Kļaviņš
Atver tālruņa līniju potenciālajiem vardarbības veicējiem. Kāpēc svarīgi palīdzēt ne tikai cietušajiem, bet arī tiem, kuri dara pāri, skaidro klīniskā un veselības psiholoģe Santa Laimiņa-Rubene
Ja katlā uzliek vārīties ūdeni, bet nenoņem vāku, vienā brīdī verdošais šķidrums sāk iet pāri malām un tvaiks sāpīgi apdedzina ikvienu savā tuvumā. Ar pusdienošanai atbilstošu līdzību Santa Laimiņa-Rubene skaidro mehānismu, kas cilvēkam liek kļūt vardarbīgam. «Tieši tuvākie ir tie, kas cieš visbiežāk. Cilvēki, kurus negribam sāpināt, bet — tā notiek.»
Mēs tiekamies attālināti darbdienas pievakarē. Laimiņa-Rubene tikko ieradusies mājās. Grafiks bijis saspringts, maltītei laika nav atlicis, tāpēc tikai tagad ieturēs pusdienas. Iepriekšējā dienā oficiāli atklāta tālruņa līnija potenciālajiem varmākām un notika ekspertu diskusija, kurā piedalījās arī viņa. «Katrā vardarbības epizodē iesaistītas divas puses — cietušais un vardarbības veicējs. Par palīdzību cietušajiem runājam jau gadiem, taču tagad pienācis laiks aktualizēt mazāk apspriestu tēmu. Atbalstu vardarbības veicējiem.»