Top digitāls rīks, kas uzlabos medicīnas personāla un pacientu komunikāciju

  • Laura Lokmane
  • 03.04.2025.
Laura Lokmane. Publicitātes foto

Laura Lokmane. Publicitātes foto

Efektīva komunikācija starp pacientiem un medicīnas personālu veicina pacientu uzticību veselības aprūpes iestādei, kas savukārt uzlabo ārstēšanās pieredzi un apmierinātību ar sniegtajiem pakalpojumiem.

Visā pasaulē, arī Latvijā, ir problēmas ar ierobežotiem resursiem un medicīnas personāla trūkumu, kas nozīmē – medicīnas darbiniekiem ir maz laika komunikācijai ar pacientu. Lai risinātu šo problēmu, tiek strādāts pie Hospilly– digitāla rīka, kas optimizē medicīnas personāla un pacientu komunikāciju, samazinot rutīnas uzdevumu slodzi un uzlabojot pacientu pieredzi.

Radītais risinājums nav tikai vienkāršs ātrās atbildes rīks, bet pilnvērtīgs palīgs slimnīcām, kas strukturē informāciju un uzlabo aprūpes efektivitāti, palīdz samazināt rutīnas uzdevumu slodzi un ļauj personālam vairāk koncentrēties uz pacientu aprūpi. Tas nav tikai tērzēšanas robots – tas ir risinājums, kas fokusējas uz personāla un pacientu komunikācijas digitalizāciju un procesu optimizāciju, izmantojot mākslīgo intelektu kā vienu no iekļautajām tehnoloģijām. Rīka izveidi iedvesmoja personīgā pieredze.

Personīgā pieredze kā idejas pamats

Uzturēšanās uzņemšanas nodaļā, lai saņemtu neatliekamo palīdzību zīdainim, bija ļoti satraucoša pieredze. Uztraukums, neziņa, saskāros ar informācijas trūkumu un sapratu, cik svarīgi ir nodrošināt ērtu piekļuvi būtiskai informācijai vecākiem un pacientiem. 

Nezināšana, kam jautāt, ārsti un medicīnas māsas, kuras ir aizņemtas un ne vienmēr pieejamas, sadrumstalota un grūti atrodama informācija. Kā jaunajai mammai tā bija pirmā šāda pieredze, un informācijas trūkums bija nomācošs. Sāku domāt, kāpēc gan nevarētu būt viena centralizēta lietotne, kur pacients var ātri un ērti atrast nepieciešamās atbildes? Slimnīcā stresa līmenis jau tā ir augsts, bet pieejamā informācija var būt izšķirīga, lai pacients un viņa tuvinieki justos mierīgāk. Tā dzima ideja par risinājumu, kas palīdzētu uzlabot slimnīcu pieredzi, atvieglotu medicīnas personāla darbu.

Raksts turpināsies pēc reklāmas

Apzinājos, kā tehnoloģijas var palīdzēt

Ar plašu pieredzi uzņēmējdarbībā un projektu vadībā dažādās nozarēs 2021. gadā izlēmu pievērsties inovācijām. Pirmā pieturvieta manā tehnoloģiju izzināšanas ceļā bija biedrības Riga TechGirls programma Iepazīsti tehnoloģijas, kas ļāva skaidrāk saprast IT pasauli. Absolvējot programmu, es turpināju ar dalību mentoringa programmā, kur mans mentors bija Sigvards Krongorns, Castprint līdzdibinātājs un Verge HealthTech fonda pārstāvis. Viņa atbalsts bija nenovērtējams – padomi, pieredzes stāsti un praktiskās zināšanas palīdzēja spert pirmos soļus jaunuzņēmumu vidē ar pārliecību. Iemācījos ļoti daudz praktisko lietu. Kopumā izmantoju visas iespējas, devos uz visiem pasākumiem, iepazinos ar cilvēkiem un iepazinu jaunuzņēmumu kopienu. Tāpēc, pēc pieredzes slimnīcā, zināju, kā šo problēmu var risināt ar tehnoloģiju palīdzību.

Hakatons un “Hospilly” rašanās

Ar šo ideju piedalījos hakatonā Women in Tech par tēmu Veselība. Dati. Mākslīgais intelekts, lai izstrādātu risinājumu pacientu pieredzes uzlabošanai slimnīcās. Izpētes procesā sapratām, ka liela problēma ir ne tikai pacientu informētības trūkums, bet arī medicīnas darbinieku pārslogotība. Medicīnas māsas ikdienā veic milzīgu darba apjomu, taču viņām trūkst resursu un atbalsta. 

Kāpēc tā nepalika vairs tikai hakatona ideja? Viena no digitālā rīka sastāvdaļām ir mākslīgā intelekta asistents pacientiem, kas procesa laikā tapa sadarbībā ar Rīgas Dzemdību namu. Sazinājāmies un saņēmām atsaucīgu atbalstu un nepieciešamos datus asistenta izstrādei. Devāmies iepazīstināt ar izveidoto risinājumu, saņēmām ļoti pozitīvu atgriezenisko saiti, un sadarbībā ar digitālo risinājumu uzņēmumu Xybos tika izstrādāta platforma chatbos.ai, kuru izmantojām, lai radītu Rīgas Dzemdību nama mājaslapas virtuālo asistentu, kurš pavisam nesen tika nodots lietošanai klientiem un pacientiem. Turpinām strādāt, lai arī Hospilly varētu izmantot plašākā mērogā. Pirmais pilotprojekts martā tika nodots pacientu lietošanai, arī sadarbībā ar Rīgas Dzemdību namu – veselības aprūpes iestādi, kas ir atvērta inovācijām un patiešām prioritizē savu pacientu un darbinieku labbūtību.

Jaunuzņēmuma nākotnes iespējas

Pašlaik intensīvi turpinām attīstību, pieteicāmies arī TechChill jaunuzņēmumu konkursā. Lai gan sākotnēji netikām starp TOP 50 pretendentiem, pēdējā brīdī saņēmām uzaicinājumu uz pusfinālu. Vēl lielāks pārsteigums bija, ka iekļuvām finālā, kur varējām no lielās skatuves pastāstīt par savu vīziju. Lai arī nesaņēmām galveno balvu, iespēja būt starp finālistiem no 160 Baltijas jaunuzņēmumiem, bija mūsu uzvara. Šī pieredze pavēra jaunus kontaktus un iespējas straujāk virzīt projektu uz priekšu. 

Plānojam līdz vasarai palaist vēl vismaz divus pilotprojektus un turpināt strādāt pie rīka izstrādes. Patlaban aicinām veselības aprūpes iestādes uz sarunām par digitālā rīka izmantošanu. Esam pārliecināti, ka tehnoloģijas var kalpot kā spēcīgs instruments sabiedrības labā. Un vislielākais gandarījums ir redzēt, kā sākotnējā ideja, kas dzima no personīgās pieredzes, kļūst par reālu risinājumu, kas var mainīt veselības aprūpi Latvijā un pasaulē.

Autore ir Hospilly idejas autore 

Līdzīgi raksti

Viedoklis Darja Voitjuka

Jaunais pedagogu atalgojuma modelis – apdraudējums izglītības kvalitātei

Iepazīstoties ar jauno pedagogu darba samaksas finansēšanas modeli “Programma skolā”, daudzi izglītības nozares profesionāļi cerēja, ka beidzot tiks rasts ilgtspējīgs risinājums, kas balstīts izglītības kvalitātē un vienlīdzīgās iespējās visiem skolēniem.

Viedoklis Gatis Ozols

Digitālā Eiropa nav tikai nākotne – tā ir Latvijas iespēja šodien

Ātrāka diagnosticēšana slimnīcās, gudrāka satiksmes plānošana un uzņēmumu iespējas testēt jaunu tehnoloģiju bez lieliem sākotnējiem ieguldījumiem. Šie ir tikai daži piemēri iespējām, ko piedāvā Eiropas Savienības Digitālās Eiropas programma (DEP) digitālo inovāciju atbalstam. Tā Latvijā jau tiek īstenota, bet kļūs vēl pieejamāka kā uzņēmējiem, tā publiskā sektora organizācijām un iestādēm.