
Ināra Antiņa. Augšbebri. Latviešu ciems Sibīrijā. Zvaigzne ABC, 2023. Dace Bula, Ģirts Strazdiņš. Mangaļsala — stāstos, bildēs, radurakstos. LU LFMI, 2023.
Žurnāls Domuzīme, 2024, nr. 2
Filozofs un mutvārdu vēstures projekta ilggadējs zinātniskais vadītājs un iedvesmotājs Augusts Milts (1928—2008) kādā intervijā mēģina formulēt to pētnieku sajūtas, kuri vai ik dienu saskaras ar citu cilvēku dzīves un pieredzes stāstiem. Dzīvesstāsta uzklausīšana ir kā ielaušanās cita cilvēka noslēpumainajā pasaulē. Bet Milts norāda, ka stāstīšanas un uzklausīšanas mijiedarbībā «arī es pats, intervētājs, kaut kādā ziņā esmu noslēpums pats sev. Caur citiem dzīvesstāstiem es sevi atklāju».1 Stāsts ne tikai rosina dziļākas pārdomas pašam stāstītājam, tas turpina dzīvot arī tajā cilvēkā, kurš to uzklausījis.
Arī pētniekiem dzīvesstāsti reizēm nozīmē vairāk nekā tikai izejmateriālu zinātniskajām publikācijām. Šajā apskatā aplūkoto grāmatu autori iepazīstina gan ar analītiski tverto, aprakstīto un tematizēto citu cilvēku pieredzi, gan atklāj arī savējo, kas faktiski padarījusi iespējamu grāmatas uzrakstīšanu.