Akcīzes nodoklis.


- Viedoklis
- 07.07.2021.
Par tabakas dūmu pūšanu acīs…

- Viedoklis
- 31.05.2021.
Onkoloģijai solītā nauda - malduguns dūmos


- Viedoklis
- 24.11.2020.
Par valsts budžetu, smēķēšanu un vēzi

- Intervija
- 12.02.2024.
- Pauls Raudseps
Šmite-Roķe: Ir bail zaudēt savu cilvēciskumu
Galvenie nodokļu iekasētāji Latvijā allaž bijuši ar nopietnu, pat drūmu un aizdompilnu skatu, kas visiem vēsta — es zinu, ka jums tas nepatīk, bet kādam šis darbs ir jādara. Tāpēc 30. janvārī valdības apstiprinātā jaunā Valsts ieņēmuma dienesta ģenerāldirektore Baiba Šmite-Roķe dažkārt liekas gandrīz kā no citas dimensijas ieradusies, jo aizrautīgi runā par iespējām padarīt VID par


- Viedoklis
- 07.07.2021.
Par tabakas dūmu pūšanu acīs…
Diskusijā par jaunajiem tabakas produktiem, īpaši par karsējamo tabaku, pēdējā laikā publiskā telpā jūtama pastāvīga “dūmu pūšana acīs”, izskanot viedokļiem gan par akcīzes nodokļa politiku un produkta kontrabandas aspektiem, gan piesaucot it kā mazāku šo produktu kaitīgumu.

- Viedoklis
- 31.05.2021.
Onkoloģijai solītā nauda - malduguns dūmos
Publiskajā telpā izskan pretrunīgi viedokļi par akcīzes nodokļa ieņēmumu izpildi, taču jāvērtē ir oficiālā VID statistika un faktiskie rezultāti.

- Viedoklis
- 25.01.2021.
Kad centība rada pārcentību jeb ko varam mācīties no Igaunijas?
Pagājušā gada nogalē pieņemtās izmaiņas likumā “Par akcīzes nodokli” ir sasteigtas un nepārdomātas, nosakot nesamērīgi lielu akcīzes nodokli alternatīvajiem tabakas izstrādājumiem: e-cigaretēm (elektroniskajās cigaretēs lietotiem šķidrumiem) un karsējamai tabakai, kas veicinās nelegālo tirgu un pārrobežu tirdzniecību.

- Viedoklis
- 24.11.2020.
Par valsts budžetu, smēķēšanu un vēzi
Valsts budžets, pats tā veidošanas un pieņemšanas process ir reālās politikas būtība. Jo runa ir par naudu. Tāpēc, ka valsts budžets sniegs atbildi uz jautājumu: kurš un cik iegūs? Vai gluži pretēji: kurš un cik zaudēs? Respektīvi, valsts budžets ir par to, kādu labumu iegūs sabiedrība, vēlētāji. Ļoti ciniski visos laikos valsts budžeta veidošana (vismaz Latvijā noteikti) ir bijusi cīņa par skolotāju, medicīnas darbinieku un policistu algām. Respektīvi, cīņa par no valsts budžeta tieši atkarīgo strādājošo, kas tomēr veido salīdzinoši lielu elektorātu, labvēlību.


- Viedoklis
- 05.11.2020.
Kam grēkus piedot un kam ne? 4. daļa

- Viedoklis
- 03.11.2020.
Kam grēkus piedot un kam ne? 2.daļa




- Viedoklis
- 11.11.2020.
Kā uzlabot sabiedrības veselību un papildināt budžeta ieņēmumus
Kā ierasts, budžeta pieņemšanas laikā arī plašsaziņas medijos izskan dažādi viedokļi par to, kā budžetu veidot labāk. Nereti - emocionāli viedokļi. Jāsaka, ka pie šādas koalīcijas tas arī ir gandrīz neizbēgami, t.sk., arī tāpēc, ka tuvojas vēlēšanu laiks. Tomēr, vismaz tiktāl, cik tas skar budžetu, un ņemot vērā, ka Covid-19 pandēmijas dēļ mūs nesagaida ekonomikas izaugsmes gadi, gribētos, lai politikas veidotāji vairāk pieņem pierādījumos balstītus lēmumus.

- Viedoklis
- 05.11.2020.
Kam grēkus piedot un kam ne? 4. daļa
Ceturtā aina. “Uz laimi katrs cer, kas spēlē…” jeb azartspēļu nozare

- Viedoklis
- 03.11.2020.
Kam grēkus piedot un kam ne? 2.daļa
“Viens vaktēs, otrs pīpēs” jeb tabakas nozare


- Viedoklis
- 02.11.2020.
Pārdomas par “grēka nozarēm” nodokļu un ierobežojumu kontekstā. 1.daļa
Pasaulē un Latvijā mūsu ikdiena mainījusies kardināli – gada sākumā iepazinām Covid-19 pandēmiju, kad ierobežojumi, izolācija un tamlīdzīgi liekvārdi (buzzwords) kļuva par mūsu ikdienu. Mainījās arī mūsu ikdiena un dzīves stils, patēriņa paradumi. Dažas no pārmaiņām šķiet atnākušas uz ilgstošu palikšanu, kā attālināts darbs, telekonferences ekstensīvu biznesa ceļojumu vietā, interneta iepirkšanās paradumu maiņa, dabiska – vairāk izteikta sociālā distancēšanās ikdienā.

- Viedoklis
- 20.10.2020.
Vai jaunie tabakas produkti atvadīsies no nodokļu brīvības?
Lai arī nākamā gada veselības budžetā pagaidām nauda atrasta tikai mediķu algām, tomēr ir iezīmējušies labi finansējuma avoti onkoloģisko slimību pacientu ārstēšanai. Atšķirībā no vairākiem iepriekšējiem gadiem, kad Latvijas un arī visas Eiropas tabakas izstrādājumu tirgū bija vērojams zināms miers, pašlaik tajā notiek fundamentālas izmaiņas. Tradicionālo produktu – cigarešu – patēriņš samazinās, bet strauji pieaug dažādu jauno tabakas izstrādājumu pārdošanas apjomi. Tas atspoguļojas arī valsts budžetā, akcīzes nodokļa ieņēmumu struktūrā samazinoties cigarešu daļai. Šāda tendence turpināsies, tāpēc politiķu uzdevums ir atrast piemērotākos risinājumus, lai budžeta ieņēmumus no tabakas izstrādājumu akcīzes saglabātu vismaz esošajā līmenī.
