Vai uzņēmējiem ir vērts gaidīt labākus laikus? • IR.lv

Vai uzņēmējiem ir vērts gaidīt labākus laikus?

1
Ilustratīvs attēls no Pixabay.com
Renārs Jansons
Daudzi cerēja, ka ASV prezidenta vēlēšanas pieliks punktu nenoteiktībai, kas valda pasaulē. Realitāte izrādījās citādāka – nenoteiktība kļuva tikai lielāka. Aizvien vairāk uzņēmumu vadības pārstāvju man saka, ka lēmums par attīstību tiks pieņemts tad, kad situācija stabilizēsies. Vai tad jau nebūs par vēlu?
Mēs dzīvojam “VUCA pasaulē” (VUCA world – angļu val.). Ar šo jēdzienu 80. gados nāca klajā ASV armijas kara koledža, lai raksturotu neprognozējamo situāciju pasaulē pēc Aukstā kara. Vēlāk to plaši sāka izmantot arī biznesa vidē.
“VUCA pasaule” jēdzienā ietilpst četri elementi:
– mainīgums (V – Volatility) – mainīgā pasaulē apstākļi var strauji mainīties, padarot sarežģītu gan stabilitātes saglabāšanu, gan rezultātu prognozēšanu;
– nenoteiktība (U – Uncertainty) – ir grūti prognozēt nākotnes notikumus, jo trūkst uzticamas informācijas, tāpēc organizācijām var būt grūtības pieņemt datos balstītus lēmumus;
– sarežģītība (C – Complexity) – daudzi savstarpēji saistīti faktori, kas cēloņu un seku attiecību izpratni padara sarežģītu. Jo sarežģītāka ir vide, jo grūtāk ir analizēt problēmas un izstrādāt efektīvus risinājumus;
neskaidrība (A – Ambiguity) – trūkst skaidrības par to, kā interpretēt informāciju vai situācijas. Dati ir nepilnīgi un pretrunīgi.
“VUCA pasaules” ietvars ir vērtīgs instruments biznesa vadītājiem, jo tas palīdz sagatavoties neprognozējamiem izaicinājumiem. Šādā pasaulē ikvienam biznesam ir svarīgi:
– uzturēt skaidru vīziju, palīdzot komandām koncentrēties uz ilgtermiņa mērķiem, nevis fokusēties tikai uz šābrīža neskaidrību un mainīgo situāciju;
– izprast procesus un attiecības komandā, lai pieņemtu informētus lēmumus sarežģītos apstākļos;
– veidot skaidru komunikāciju starp komandām;
– attīstīt tādu kultūru uzņēmumā, kas atbalsta iespējami ātru pielāgošanos pārmaiņām.

Digitalizācija nodrošina priekšrocības arī nenoteiktībā

Kas notiek ar digitālajiem projektiem “VUCA pasaulē”? Lielākoties saskaros ar diviem scenārijiem. Pirmais – uzņēmumi pilnībā aptur savas digitālās iniciatīvas līdz brīdim, kad situācija kļūs skaidrāka. Otrais – uzņēmumi sasteigti uzsāk digitālās transformācijas projektus bez pienācīgas sagatavošanās.
Mans ieteikums būtu nevis pilnībā atteikties no digitālajiem projektiem, bet gan rīkoties apdomīgi un pakāpeniski. Viens no mūsu klientiem pavisam nesen vēlējās apturēt klientu pašapkalpošanā portāla izveides projektu. Mēs pārliecinājām viņu uzsākt nelielu pilotprojektu. Tagad šis klients ir mēnešus priekšā saviem konkurentiem, kuriem nav pat vienkāršas portāla versijas ar pamatfunkcijām.
Līdzīgu pilotprojekta efektu piedzīvoja cits mūsu klients no jaunuzņēmumu vides. Vienā mirklī viņš pilnībā mainīja pieeju tālākai projekta realizēšanas gaitai, jo izanalizēja pilotprojekta datus. Tāpat esmu redzējis plānus vairākiem gadiem, kas sabrūk jau pēc dažiem mēnešiem. Tāpēc ieteiktu sākt ar 90 dienu vērtības sprintiem, kas nozīmē projekta sadalīšanu loģiskos etapos un katra etapa sadalīšanu vēl sīkākos soļos. Tā iespējams fokusēti strādāt uz mērķu sasniegšanu. Šādi sprinti palīdz saglabāt spēju pielāgoties īsā laika periodā, nepazaudējot virzienu.

Visu prognozēt nevaram

Veidojot savu digitālo projektu, ir jārēķinās ar izmaiņām, kas kaut kādā veidā kaut kad var notikt konkrētajā nozarē un tirgū. Attiecīgi digitālo projektu var pareizi uzbūvēt un tajā iekļaut dažādas funkcijas, ko nepieciešamības gadījumā var atslēgt vai tieši otrādi – pievienot. Tādējādi digitālais projekts ir gatavs pielāgoties dažādām vajadzībām. Attiecīgi to jābūvē tā, lai varētu brīvi mainīt gan funkcijas, gan konkrētas projekta daļas. Piemēram, daudzi mūsu reģiona projekti izmantoja Lietuvas uzņēmuma Kevin pakalpojumus. Uzņēmums nodrošināja tiešsaistes maksājumu apstrādi. Kad Kevin nonāca grūtībās, maksājumu tehniskais risinājums bija strauji jānomaina uz pilnīgi citu.

Novembra beigās Ministru kabinets apstiprinājis jaunu Eiropas Savienības fondu atbalsta programmu vairāk nekā 27 miljonu eiro apmērā, uzņēmumi varēs saņemt atbalstu savu procesu digitalizācijai. Tās ir lieliskas ziņas! Jā, pasaulē valda nenoteiktība, bet tas nenozīmē, ka uzņēmējiem nebūs iespēju. Jā, varbūt tās iespējas liks mainīties pašiem un nebūs gluži tādas, kā bijām gribējuši. Bet tieši tehnoloģijas var palīdzēt sagatavoties dažādiem nākotnes attīstības scenārijiem.
Autors ir CUBE Systems līdzdibinātājs

Komentāri (1)

Uldis.M42 06.12.2024. 13.49

Kamēr tā saukto sabiedrisko mediju nozombētais Latvijas vēlētājs nebūs tik saprātīgs kā šobrīd ir Argentīnas un ASV vēlētājs, gan uzņēmējiem gan sabiedrībai kopumā gaidīt labākus laikus, būs utopija.

0
0
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu