Lai radītu inovācijas, jāapvienojas cilvēkiem ar dažādām pieredzēm

  • Olavs Rāciņš
  • 05.11.2024.
Ilustratīvs attēls no Pixabay.com

Ilustratīvs attēls no Pixabay.com

Latvijas tautsaimniecības izaugsme un ekonomiskais uzplaukums noteikti ir sekmējams tieši ar inovācijām un mūsdienīgiem risinājumiem, tomēr pašlaik jaunuzņēmumu un tehnoloģiju ekosistēma saskaras ar jaunu talantu trūkumu. Lai veicinātu gan talantu attīstību, gan idejas, kas ir ne tikai inovatīvas, bet arī realizējamas, liela nozīme ir atbilstošām mācību programmām un tīklošanās iespējām. Lai radītu idejas, kas mainīs ekonomiku, jāapvienojas cilvēkiem no dažādām nozarēm, ar atšķirīgu pieredzi un izglītību.

Mūsdienās ir ļoti svarīgi spēt apgūt jaunas prasmes un pielāgoties mainīgiem tirgus apstākļiem. Jaunu ideju attīstība nav tikai stāsts par biznesa un uzņēmējdarbības iemaņām, atkarībā no idejas un tās pielietošanas jomas, panākumi var būt atkarīgi no daudz un dažādiem faktoriem un iemaņām. Piemēram, analītisko domāšanu esmu attīstījis, pateicoties ķīmijas studijām, un, manuprāt, tā ir ļoti būtiska kompetence arī uzņēmējdarbībā. Apzinos - lai gūtu panākumus, jāpielāgojas, tāpēc esmu gatavs pilnveidot sevi arī tehnoloģiju un inovāciju jomā. Turklāt pārkvalifikācija nenozīmē atteikšanos no iepriekš apgūtā. Tā ir iespēja izmantot esošās zināšanas jaunos kontekstos. 

Spēja veidot saiknes starp šķietami nesasaistāmām lietām 

Ķīmija mani aizrāva jau kopš vidusskolas, kad biju aktīvs olimpiāžu dalībnieks un pārstāvēju Latviju arī starptautiskā līmenī. Lai gan man bija vēlme studēt Kembridžas Universitātē, paliku “aiz strīpas” un izvēlējos Rīgas Tehnisko universitāti, kā arī paralēli studijām strādāju Latvijas Organiskās sintēzes institūtā. Izglītības ķīmijas nozarē sniedz prasmi ātri pārslēgties starp dažādiem konceptiem, kas ir noderīga arī citās jomās. Spēja veidot saiknes starp šķietami nesaistītiem modeļiem ļauj ķīmiķiem aplūkot izaicinājumus no dažādiem skatpunktiem un attiecīgi arī veiksmīgi darboties arī citās profesijās, tāpēc cilvēki ar ķīmiķa izglītību nereti veido veiksmīgu karjeru arī citās nozarēs. 

Ideju testēšanas nozīme 

Studijām doktorantūrā izvēlējos Jūtas universitāti (University of Utah) ASV, kur biju patīkami pārsteigts par amerikāņu studentu uzņēmējdarbības prasmēm/spējām, idejām un risinājumiem. Studiju laikā darbojos uzņēmēju klubā un iedvesmojos no dažādiem jauniem projektiem, kas bieži vien izrādījās veiksmīgi biznesa prototipi. Tas palīdzēja saprast, ka mani vairāk saista uzņēmējdarbība, nevis akadēmiskā karjera, tāpēc atgriezos Latvijā, kur sāku strādāt par organizāciju attīstības vadītāju biedrībā Avantis un vēlāk – par inovāciju projektu vadītāju uzņēmumā Helve. Darbs inovāciju sfērā un dalība hakatonos sniedza padziļinātu izpratni par to, cik svarīga ir prototipēšana un ideju testēšana agrīnā stadijā, lai tās veiksmīgi attīstītu biznesā. 

Raksts turpināsies pēc reklāmas

Dažādu iemaņu nozīme 

Kamēr domāju, kā gūt nepieciešamās iemaņas, lai attīstītu savas idejas, uzzināju par informācijas tehnoloģiju un jaunuzņēmumu izglītības programmu StartSchool. Nolēmu pieteikties un tas kļuva par loģisku soli manā izaugsmē, ļaujot attīstīt nepieciešamās zināšanas, lai attīstītu uzņēmējdarbības idejas tehnoloģiju nozarē. Atlase bija intensīva, daudzveidīga un motivējoša – sākot no loģikas uzdevumiem un radošiem izaicinājumiem, līdz komandu darbam hakatonā, kur attīstījām un prezentējām biznesa idejas. Šis process lika mums būt gatavībā apgūt dažādas iemaņas un izveidoja stabilu pamatu tālākajām studijām un attīstībai. 

Dažādās pieredzes ir spēks inovāciju vidē

Šī programma ne tikai attīsta tehniskās prasmes, bet arī nostiprina prasmi strādāt komandā un risināt dažādus izaicinājumus. Darbojamies ļoti daudzveidīgās komandās, programmas dalībniekiem ir plaša pieredze atšķirīgās jomās – antropoloģijā, mārketingā, civilajā aizsardzībā, meditācijā u.c. Tas ļauj apvienot dažādus talantus un prasmes, lai veidotu idejas, kas ir ne tikai inovatīvas, bet arī risina specifiskas/konkrētas vajadzības. Vide, kurā tiekas dažādu jomu speciālisti, palīdz atrast īsto ceļu, lai realizētu idejas, kas ne tikai būs pieprasītas tirgū, bet arī būs tehniski realizējamas. 

Šī pieeja ļauj fokusēties uz to, kas ir īstenojams šeit un tagad, nevis tikai ideju līmenī, un nodrošina, ka risinājumi tiek balstīti nepieciešamībā, praktiskā pieredzē un tehnoloģiskajā realitātē. Paralēli mācībām tiek organizētas iedvesmas lekcijas, ko vada, pieredzējuši uzņēmēji, un tas sniedz unikālu ieskatu jaunuzņēmumu ekosistēmā, enerģijas impulsu tālākai attīstībai, palīdzot saglabāt fokusu un motivāciju. 

Svarīgākā daļa šajā programmā ir ne tikai tehniskās zināšanas, bet arī kopiena, kur katrs dalībnieks ar savu enerģiju, degsmi un vīziju iedvesmo citus. Kopīgā motivācija un dalībnieku daudzveidība ir viens no lielākajiem programmas plusiem, kas liecina, ka arī Latvijas jaunuzņēmumu ekosistēmai ir plašas nākotnes iespējas.

 

Autors ir programmas StartSchool dalībnieks

Līdzīgi raksti

Viedoklis Andris Grafs

Attīstības plāni pieticīgi: valsts kapitālsabiedrībām ir laiks aktīvāk iesaistīties kapitāla tirgū

Kapitāla tirgus sniedz iespēju piesaistīt investīcijas uzņēmumu izaugsmei un paplašināšanai arī ārpus Latvijas tirgus, taču valsts uzņēmumos šis potenciāls netiek pietiekami izmantots. Turklāt vidēja termiņa plāni, kas ietverti Finanšu ministrijas ziņojuma projektā valdībai, ir ļoti pieticīgi.

Viedoklis Aleksandrs Lielmežs

Vai Latvijas energosistēma nākotnē būs droša?

Atkal nedienas elektropārvades sistēmā. Šoreiz Čehijā. Uz vairākām stundām daudzos apgabalos nav elektroapgādes. Prāgā apstājušies metro. Varam iedomāties to nervozitāti un zaudējumus, ko šādas situācijas rada.

Viedoklis Linda Šablinska

Bez plāna nākotnei, bet ar pilniem maisiem?

Mēdzam tērēt vairāk nekā mums ir, jo gribam dzīvot tā, kā nevaram atļauties. Lai gan tas ir cilvēcīgi, vērts mēģināt praktizēt apzinātu iepirkšanos.

Viedoklis Dace Kazlauska - Kravala

Ziemāju graudaugu kopraža aug – kā noturēt tendenci arī nākotnē?

Vasaras vidū graudu sējumi ir pilnbriedā. Tomēr šajā laikā lauksaimnieki sāk plānot jau rudens sēju. Ņemot vērā, ka laikapstākļi vasarās kļūst aizvien grūtāk prognozējami un lietavas vai pat krusu ar stipru vēju var strauji nomainīt karstums, aktuāls kļūst jautājums par piemērota sēklas materiāla izvēli.

Jaunākajā žurnālā