Cik izmaksā tā vecāka darbs, kurš paliek mājās un rūpējas par bērnu? • IR.lv

Cik izmaksā tā vecāka darbs, kurš paliek mājās un rūpējas par bērnu?

Ilustratīvs attēls no Pixabay.com
Anta Praņēviča

Bērniņa ienākšana ģimenē mūsdienās ir viens no biežākajiem iemesliem, kāpēc kāds no ģimenes locekļiem vismaz uz laiku pamet savu karjeru, lai rūpētos par atvasi un māju. Un kaut arī šis laiks, vai nu tie ir daži mēneši vai vairāki gadi, ir prieka un brīnumu pilns, tas bieži liek mājās palikušajam justies ļoti nogurušam un nenovērtētam.

Rakstnieks un akadēmiķis Klaivs Steiplss Lūiss (C. S. Lewis)  reiz ir uzrakstījis patiesi lielisku atziņu par mājsaimniecēm – angļu valodā lietojot vārdu homemaker, nevis housewife. Latviski tulkots viņa rakstītais varētu izklausīties apmēram šādi: “Es domāju, ka varu saprast to sajūtu, ka mājsaimnieces darbs ir tāds pats kā Sīzifam (kurš bija akmeni velošais džentlmenis). Bet patiesībā tas noteikti ir vissvarīgākais darbs pasaulē. Kam domāti kuģi, dzelzceļi, kalnrači, automašīnas, valdība utt., izņemot to, lai cilvēki varētu būt pabaroti, sasildīti un drošībā savās mājās? Kā teica Dr. Džonsons: “Būt laimīgam mājās ir visu cilvēku centienu beigas.””

Rūpēm par māju un ģimeni ir daudz lielāka pievienotā vērtība, nekā sākumā varētu šķist, skatoties uz rutīnas pienākumiem. Tie iemieso dzīves būtību un laimes meklējumus, rada un uztur cilvēka drošo un laimīgo vietu – gan fiziski, gan emocionāli. Kaut gan esmu pārliecināta, ka šā darba vērtību pilnībā nav iespējams aprēķināt, lai attaisnotu lielo noguruma sajūtu, ko mājas solis nes kopā ar gandarījumu un prieku, varam izveidot vienkāršotu aprēķinu par darbu vērtību, cik tie izmaksātu, ja tos veiktu kāds cits.

Aprēķinātie darba izmaksu modeļi

Mājās palikušais vecāks ikdienā nereti pilda ļoti daudzas funkcijas, gatavojot ēst, uzkopjot māju, pieskatot bērniņu u.c. Cik šādi pakalpojumi izmaksā, balstoties uz Figure Baltic Advisory 2023. gada atalgojuma pētījuma datiem? Vidējais atalgojums katram amatam norādīts bruto izteiksmē.

Pavārs: 7,72 eiro/stundā

Atbildība ietver ēdienu plānošanu, produktu iepirkšanu un ēdienu gatavošanu (3-4 maltītes dienā un dažas uzkodas).

Pavāra palīgs: 5,71 eiro/stundā

Atbildība ietver trauku mazgāšanu, sastāvdaļu sagatavošanu un vienkāršāko ēdienu pagatavošanu.

Istabene: 4,54 eiro/stundā

Atbildība ietver telpu uzkopšanu, gultu klāšanu un veļas mazgāšanu.

Auklīte: 9,50 eiro/stundā

Atbildība ietver bērnu aprūpi, barošanu, izklaidēšanu, transportēšanu un mācību atbalstu.

Guvernante: 13,02 eiro/stundā

Atbildība ietver skolas vecuma bērnu izglītību un aktivitāšu grafika plānošanu, ņemot vērā skolas darba laika grafiku.

Šoferis: 5,58 eiro/stundā

Atbildība ietver transportēšanu un transportlīdzekļa uzturēšanu kārtībā, tai skaitā sezonas riepu maiņu, apkopi, tehnisko apskati un degvielas uzpildi.

Garderobes meistars: 6,73 eiro/stundā

Atbildība ietver garderobes uzturēšanu – iegādi un plānošanu, arī apģērbu mazgāšanu, gludināšanu un sakārtošanu.

Saimniecības vadītājs: 15,17 eiro/stundā

Atbildība ietver budžeta plānošanu, iepirkumu organizēšanu, uzturēšanas darbu plānošanu un personāla uzraudzību.

Dārznieks: 6,30 eiro/stundā

Atbild ietver dārza un telpaugu uzturēšanu kārtībā.

Darba stundu sadalījums dienā

Darba stundu sadalījums šajos amatos atšķiras atkarībā no mājsaimniecības lieluma, bērnu skaita un vecuma, skolas grafika, mājdzīvnieku esamības, dārza uzturēšanas un vecāka gadagājuma ģimenes locekļu aprūpes. Tomēr vidēji diennakts sadalījums varētu izskatīties šādi:

Pavārs: aptuveni 2 stundas dienā

Pavāra palīgs: aptuveni 1 stunda dienā

Istabene: aptuveni 3 stundas dienā

Dārznieks: aptuveni 1 stunda dienā

Auklīte: aptuveni 10 stundas dienā

Guvernante: aptuveni 2 stundas dienā

Saimniecības vadītājs: aptuveni 1 stunda dienā

Šoferis: aptuveni 1 stunda dienā

Garderobes meistars: aptuveni 2 stundas dienā

Kopumā tās ir 23 darba stundas diennaktī. Manuprāt, ja saskaitām kopumā, tas ļoti izceļ milzīgo darbu, ko veic mājās palikušais vecāks.

Aprēķinātās izmaksas, ja šos darbus veiktu algoti darbinieki

Ja mēs dotu šos uzdevumus algotiem darbiniekiem, aprēķinātās izmaksas būtu aptuveni 200 eiro dienā. Šīs pakalpojumu izmaksas mēneša aprēķinos (pieņemot, ka tiek strādātas piecas dienas nedēļā) varētu būt ap 4000 eiro mēnesī.

Ja vēlamies būt godīgi, mājas rūpes nav darbs, kuru veicam piecas dienas nedēļā. Parasti cilvēks, kurš veic šos pienākumus, tos pilda 7 dienas nedēļā. Tāpēc nākamreiz, kad pārņem milzīgs nogurums, varam atgādināt, ka veicam vismaz divu cilvēku darbu vismaz divās slodzēs. Turklāt jāatceras – tas ir, ja ne finansiāli, tad emocionāli, iespējams, vērtīgākais darbs visā pasaulē.

 

Autore ir Figure Baltic Advisory vadošā konsultante

Pagaidām nav neviena komentāra

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu