Jauna ceļa atklāšana Latvijas tehnoloģiju izglītībā • IR.lv

Jauna ceļa atklāšana Latvijas tehnoloģiju izglītībā

Ilustratīvs attēls no Pixabay.com
Anna Andersone

Tehnoloģiju zināšanas kļūst par kritiski svarīgu kompetenci, kas nepieciešamas, lai nodrošinātu uzņēmumu konkurētspēju. Organizācijas aizvien biežāk cenšas piesaistīt cilvēkus, kuriem ir gan nepieciešamās zināšanas, gan praktiskās iemaņas. Tieši prasmju pilnveide ir lielākais izaicinājums, jo tam nepieciešama līdzdarbošanās tehnoloģiju biznesa kopienā, sadarbība ar jau esošiem uzņēmumiem un nozares ekspertiem.

Pēdējos gados esam spēruši nozīmīgu soli tehnoloģiju izglītības attīstībā, viens no piemēriem ir Riga Techgirls. Tomēr, neskatoties uz sasniegumiem, saskaramies ar būtisku izaicinājumu – trūkst cilvēku, kuriem ir gan tehnoloģiju, gan biznesa zināšanas, kā arī praktiskās iemaņas. Pirms vairākiem gadiem, viesojoties Francijā, uzzināju par starptautisko programmu School42, kas bija guvusi plašu atzinību un popularitāti. Šī programma sagatavo cilvēkus darbam, sniedzot praktiskās iemaņas, un vairāk nekā 90% absolventu veido karjeru tehnoloģiju jomā. Tas mani iedvesmoja un lika aizdomāties, kādēļ Latvijā nav līdzīgas iniciatīvas? Mums nav milzīgu dabas resursu, ko eksportēt, kādreizējais plāns, būt par tranzīta valsti starp Rietumiem un Austrumiem, vairs nav aktuāls. Tāpēc svarīgs ir tikai tas, ko paši spēsim radīt, un tas, vai varēsim radīt produktus un pakalpojumus ar pievienoto vērtību. Panākumu atslēga ir jaunuzņēmumos, sekmējot to konkurētspēju, tāpēc arī radās ideja ieviest šādu mācību programmu arī Latvijā – StartSchool. Par piemēru kalpo jau atzīta Silīcija ielejas programma ar vairāk nekā 10 000 absolventu visā pasaulē.  

Iespējas nākotnes tehnoloģiju biznesa līderiem

StartSchool nav tikai programmēšanas vai tehnoloģiju izglītība, tas ir arī stāsts par jaunuzņēmumu dibināšanu un attīstību, kā arī prasmēm, kas ir svarīgas un noderīgas jau esošos uzņēmumos. Tas ir pamats jaunuzņēmumiem, kas rada un eksportē produktus vai pakalpojumus ar pievienoto vērtību, un kuri sniegtu paātrinājumu ekonomiskai izaugsmei un tautsaimniecības attīstībai kopumā. Skola ir iespēja atbalstīt cilvēkus, kuri saskata sevī aicinājumu veidot jaunus uzņēmumus un attīstīt savas idejas. Pat, ja pašlaik vēl nav konkrētas idejas, tā ir iespēja iegūt tehnoloģiju prasmes un kompetences produktu attīstībā. Vienlaikus šī programma atspoguļo pārmaiņas izglītības procesā kopumā – tradicionālās mācību pieejas vietā piedāvājot platformu, kurā notiek pašvadīts mācību process, veicot uzdevumus un strādājot kopā ar citiem studentiem no visas pasaules. Šis modelis atspoguļo reālo darba vidi, kurā katram ir savs uzdevums un katrs ir atbildīgs par savu darbu un tā kvalitāti. Platforma ir elastīga, pielāgojoties studentu prasmju līmenim un pakāpeniski paaugstinot uzdevumu sarežģītību. Turklāt tajā notiek peer-to-peer mācīšanās, kur studenti kopā strādā, vērtē viens otru un sniedz atgriezenisko saiti. Tas ne tikai veicina tehnoloģiju prasmes, bet arī caurviju prasmes. 

Jauna programma Baltijas mērogā

Mēs, latvieši, bieži salīdzinām sevi ar kaimiņiem – igauņiem un lietuviešiem, tomēr StartSchool ir vēl nebijis jaunums, jo apvieno tehnoloģiju prasmes un jaunuzņēmumu ekosistēmas attīstību. Igaunijā ir tehnoloģiju zināšanu programma, taču Latvijā īstenotās mācības atšķiras tieši ar papildus kompetencēm produktu attīstības un jaunuzņēmumu jomā. Tā ir visaptveroša izglītība, kas var kalpot kā ceļvedis cilvēkiem, kuri vēlas veiksmīgi iekļauties tehnoloģiju nozarē. Tās ir praktiskas zināšanas, kas uzreiz var tikt pielietotas reālā darbā. Programmas absolventi uzreiz var aktīvi iekļauties jaunuzņēmumu ekosistēmā, un, ja vēlas, var turpināt akadēmisko izglītību, taču jau ar iegūtām praktiskajām iemaņām. Programmas absolventi saņem arī Qwasar sertifikātu, kas ir atzīts ASV.

Veiksmīgu uzņēmumu ieguldījums ekosistēmā

Vēsturiskā pieredze var kalpot kā pamats nākotnes attīstībai – Latvijas tehnoloģiju bizness ir tikai attīstības sākumā, tāpēc mums nav tik bagātas pieredzes, no kā mācīties, salīdzinot ar citām valstīm. Jaunajā izglītības iniciatīvā apvienojušies tādi nozares uzņēmumi kā Printify, Nutrameg, Swisscom DevOps Center Latvia, Change Ventures, EazyBI, Weby.vc un Balcia Insurance, sniedzot savu pieredzi, zināšanas un arī finansiālo atbalstu, lai sekmētu nozares nākotnes iespējas. Skolas dibinātāji ir cilvēki, kuri ir izveidojuši veiksmīgus uzņēmumus, veidojuši savus stāstus un radījuši pievienoto vērtību. Viņi ir gatavi līdzdarboties, lai veicinātu jaunuzņēmumu izaugsmi un inovācijas, stiprinot ekosistēmu un veicinot tautsaimniecības attīstību ilgtermiņā.

Latvijā ir daudz uzticamu un spožu talantu, ko atzīst un novērtē arī starptautiskā līmenī. Baltijas reģiona ģeogrāfija, kā arī fakts, ka Rīga ir lielākā pilsēta Baltijā, sniedz mums plašas iespējas, tostarp, lielu potenciālu veidot sadarbības teju ar jebkuru valsti pasaulē. Latvijā ir attīstīta infrastruktūra, lidosta nodrošina savienojamību ar neskaitāmiem galamērķiem visā pasaulē – tie ir svarīgi priekšnoteikumi, kas uzņēmīgiem cilvēkiem ar tehnoloģiju un biznesa zināšanām ļautu radīt veiksmīgus uzņēmumus.

 

Autore ir StartSchool līdzdibinātāja, Riga TechGirls vadītāja

Pagaidām nav neviena komentāra

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu