Ticot uzvarai.* Paliec ar Ukrainu • IR.lv

Ticot uzvarai.* Paliec ar Ukrainu

3
Halina Titiša (pirmajā rindā centrā) ar vairākiem kolēģiem no nevalstiskās organizācijas Smart Osvita. Foto no personīgā arhīva
Anastasija Ringis, speciāli Ir

Kā kara apstākļos tiek reformēta izglītība

Mēs strādājam kā ātrā palīdzība izglītības sistēmai, pajoko 41 gadu vecā Halina Titiša. Izglītības nozarei viņa pievienojās pirms sešiem gadiem, aizejot no žurnālistikas. Pirms tam, strādājot par rubrikas Dzīve redaktori lielā ukraiņu portālā Ukrainska Pravda, viņa bija daudz rakstījusi arī par skolu tēmu. Taču, kad pašas vecākais dēls sāka zaudēt interesi par mācībām un sirsnīgā balsī paziņoja: «Es taču esmu labs skolnieks!», Halina saprata, ka par izglītību ir ne tikai jāraksta, bet arī pašai jāmēģina to uzlabot.

Šāda iespēja radās 2016. gadā, kas Ukrainā sāka īstenot skolu izglītības reformu Jaunā ukraiņu skola. Reformas mērķis bija panākt, ka tieši bērni kļūst par izglītības sistēmas centru — lai par galvenajiem parametriem kļūst viņu ieinteresētība un iesaistīšanās dažādās aktivitātēs, nevis tikai atzīmes, skaidro Halina. Sieviete nodibināja nevalstisko organizāciju Smart Osvita.

Pēdējā pusotra gada laikā šai organizācijai bija jātiek galā ar jaunu izaicinājumu — Smart Osvita komanda ir izveidojusi skolotāju, psihologu, ārvalstu brīvprātīgo pedagogu tīklu, lai palīdzētu ukraiņu bērniem tikt galā ar kara radīto stresu un viņi nezaudētu interesi par mācībām. Dažādās programmās jau piedalījušies desmitiem tūkstošu bērnu un skolotāju.

Ukrainas izglītības sistēma ir milzīga nozare, kurā strādā aptuveni 450 000 skolotāju. Liela daļa no viņiem šo darbu dara kopš padomju laikiem. Atalgojums ir mazs, bet stress liels. Tāpēc Smart Osvita sākotnējais mērķis bija palīdzēt pedagogiem pielāgoties jaunajām reformas prasībām — viņi organizēja īpašas mācības, palīdzēja atrast papildu resursus jauno prasību izpildei, kā arī nodrošināja individuālas psiholoģiskās konsultācijas. Viens no svarīgiem instrumentiem bija tiešsaistes izdevums Nuš, kas kļuva par progresīvu skolotāju kopienu un reformas flagmani.

Tagad šim tiešsaistes laikrakstam ir aptuveni 700 000 unikālu apmeklējumu mēnesī. Izdevuma darbu nodrošina Smart Osvita komanda, kurā pastāvīgi nodarbināti 30 cilvēki, bet vēl 120 ir skolotāji, ar kuriem noslēgti sadarbības līgumi.

«Jau pirmajā dienā, kad sākās karš, sapratām, ka mūsu auditorija būs lielā stresā, tāpēc burtiski jau pēc piecām stundām noorganizējām pirmo tiešsaistes semināru par psiholoģisko noturību ar psiholoģi Svetlanu Roizu. Viņa sniedza ieteikumus, kā skolotājiem tikt galā ar stresu un kā palīdzēt arī bērniem,» skaidro Halina. Drīz pēc tam sākās darbs, lai palīdzētu organizēt mācību procesu kara apstākļos.

Kā vienu no lielākajiem sasniegumiem Smart Osvita vadītāja min liela brīvprātīgo angļu valodas skolotāju tīkla izveidošanu. Daudzu bērni šīm nodarbībām pieslēdzās no bumbu patvertnēm un pagrabiem. Bet, kad krievi sāka mērķtiecīgi bombardēt civilās infrastruktūras objektus un regulāri pazuda elektrība, Smart Osvita komanda sāka veidot raidierakstus par Ukrainas vēsturi un literatūru, kurus skolēni var noklausīties vēlāk. Tieši tā radās raidierakstu sērija Včusja vuhami (Mācos ar ausīm), kas ir pieejams Spotify. 

Pagājušā gada laikā komanda arī izveidoja četrus tiešsaistes atbalsta centrus skolēniem — Ļvivā, Ivanofrankivskā, Vinnicā un Krakovā.

Pēdējā pusotra gada laikā vietne Nuš ir kļuvusi par platformu, kurā var ne tikai atrast mācību materiālus, bet arī atklāti diskutēt par Ukrainas skolu izglītības problēmām.

«Karš ir skāris visus skolēnus bez izņēmuma. Atšķiras tikai traumas pakāpe un apstākļi, kas viņiem tagad nepieciešami, lai atgrieztos normālā dzīvē,» saka Halina. Piemēram, tiem bērniem, kas šobrīd mācās skolās citās Eiropas valstīs, tiek veidota īpaša tiešsaistes programma Paliec ar Ukrainu ukraiņu valodas, literatūras un vēstures apguvei. Savukārt tiem skolēniem, kas nonākuši okupētajās teritorijās, Smart Osvita veido papildu programmu, kas palīdzēs pašiem analizēt notiekošo.

«Bieži dzirdam stāstus par ukraiņu bērniem, kuri ir devušies uz ārzemēm un uzrāda ļoti labus rezultātus. Mēs patiešām vēlamies ticēt labākajiem. Taču realitāte ir tāda, ka ir bērni, kas tagad cieš no depresijas un citiem psiholoģiskiem traucējumiem. Kuri ir zaudējuši mājas, kādu no vecākiem un kuri dzīvo sliktos apstākļos. Ar to visu mums būs jātiek galā vēl daudzus gadus,» saka Halina. Tāpēc viņa izglītību uzskata par stratēģiski svarīgu jomu, un galvenā prasme, kas jāattīsta gan skolotājiem, gan bērniem, ir psiholoģiskā kompetence, kas palīdz kļūt noturīgākiem.

* Rakstu sērija Ticot uzvarai pieejama brīvpieejā, pateicoties AS Latvijas Finieris atbalstam. #KopāParUkrainu

Komentāri (3)

Uldis.M42 14.11.2023. 20.30

Lietuva var. Prokremliskām šmarām Margaritai Drobjazko un Ilzei Liepai Lietuva atņem pilsonību un padzen no valsts, bet Latvijas varu sagrābušie Putina kājslauķi nevar atņemt nelegāļiem, kuri neprot valsts valodu, nelikumīgi iegūto pilsonību un atdot tiem Latvijas ceļa čekas pederastu un komunistu cūku atņemto psrs pilsonību, ar visām no tā izejošām sekām.

0
0
Atbildēt

0

Uldis.M42 14.11.2023. 19.19

Mani aizvien vairāk nomāc domas, ka Zeļenskis un viņa administrācija, kopā ar Obamu, Sorosu un Baidenu sadala ASV finansiālo palīdzību, tāpat, kā tas bija, kad Obama iepriekšējo reizi vadīja ASV, kad Ukraina saņēma miljardus, bet nevienu patronu un grib lai karš turpinātos bezgalīgi. Saprotama lieta, ka ATACms, Patriot, F-16 un Tomahawk grūti izvietot ģem-parķijas darboņu banku kontos un parķijas kriminālā kasē.
Pietiktu tikai klaunam ieminēties, ka gatavs nodot kongresam Burisma un Hantera Baidena krimināllietas, ko izmeklēja vēlāk pēc ASV vēstnieka rīkojuma patriektais ģenerālprokurors Šohins, materiālus, lai Obamas – Sorosa administrācija sāktu pildīt Senāta un Kongresa pieņemto un Baidena pagājušā gada 9. maijā parakstīto Lendlīzes likumu un Ukraina ātri uzvarētu karā.
Manuprāt iemesli, kāpēc ASV ģem-parķija nevar pieļaut Ukrainas uzvaru:
1. Karš, tā ir lieliska iespēja zagt.
2. Maskavas kapitulācijas gadījumā atklātībā nonāktu kremļa arhīvi un tas būtu nāvējoši vairākiem tūkstošiem ģem-parķijas augstākām amatpersonām, to noziegumu līdzdalībniekiem, finansētājiem un ideologiem.
3. Ukraiņu ciešanas tiem sagādā baudu, tāpat kā to saimņiekam kremlī.
.
“jaunā ASV Pārstāvju palātas spīkera bīstamās politiskās spēles ar militāro palīdzību Izraēlai un Ukrainai”
———–
Izlasīju paskvilantu nekaunīgos melus par Ukrainas draugu Maiku Džonsonu. Izrādās, ka viņš tikai vēlas skaidrību par administrācijas 100 miljardu palīdzību Ukrainai, Izraēlai un Taivanai, cik miljardi paredzēti katrai, cik saņems Hamas, cik aizies ASV armijai dzimuma maiņas operācijām, cik cīnītājiem par sieviešu tiesībām Haiti, cik Hamas teroristiem, kurus Baidens ielūdza ASV un cik iebāzīs pašu kabatās, cik Āfrikas parazītiem – badakāšiem, lai tie labāk vairotos un kāpēc Ukraina nevar saņemt ieročus, kuri vairāku simtu miljardu vērtībā stāv iekonservēti tuksnesī ASV, tos, kuri nemitīgi tiek utilizēti un F-16, kuras Eiropas sabiedrotie nedrīkst piešķirt Ukrainai.

0
0
Atbildēt

0

Atis Priedītis 14.11.2023. 15.10

Drīzumā iznāks Natālijas Bohaturnko (Ukraina) un Andra Marta (Latvija) uzrakstītā grāmata “Piecas minūtes pirms Apokalipses” vai “Piecas minūtes pirms pavasara”. Grāmata ir skaudrs stāsts par karu Ukrainā un četru cilvēku ukraiņu ģimenes dzīvi Latvijā. Grāmatas faila adrese:
https://failiem.lv/f/adpuxxmzpy

0
0
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu