Ticot uzvarai.* Labais spoks

  • Anastasija Ringis, speciāli Ir
  • 04.10.2023.
  • IR
Sākoties Krievijas masveida iebrukumam, Andrijs Piļščikovs atgriezās militārajā dienestā, no kura jau bija atvaļinājies, un kopumā veica vairāk nekā 100 dažādus militārus uzdevumus.
Foto no personīgā arhīva

Sākoties Krievijas masveida iebrukumam, Andrijs Piļščikovs atgriezās militārajā dienestā, no kura jau bija atvaļinājies, un kopumā veica vairāk nekā 100 dažādus militārus uzdevumus. Foto no personīgā arhīva

Andrijam Piļščikovam bija svarīga loma, lai pārliecinātu sabiedrotos piešķirt Ukrainai modernos iznīcinātājus F-16, sauktus arī par «kaujas piekūniem»

Tas bija pagājušā gada 22. jūnijs. ASV Kongresā ar vairākiem senatoriem tikās divi Ukrainas gaisa spēku piloti — kapteinis Andrijs Piļščikovs ar iesauku Juice un majors ar iesauku Moonfish. Abi militāristi labā angļu valodā centās pārliecināt amerikāņu likumdevējus, ka Ukrainai nepieciešami moderni uzbrukuma un aizsardzības ieroči. Pirmām kārtām pretgaisa aizsardzības sistēmas Patriot un iznīcinātāji F-16.

«Puiši, jūs taču saprotat, ka F-16 jūs nedabūsit, vai ne?» pajautāja viens no senatoriem.

Tomēr nepilna gada laikā šī moderno iznīcinātāju piesaistīšanas kampaņa sasniedza savus mērķi — šā gada 19. maijā Pentagons oficiāli paziņoja par lēmumu sākt mācīt ukraiņu pilotus darbam ar F-16 un vēlāk deva atļauju citām valstīm reeksportēt uz Ukrainu šos iznīcinātājus no savu armiju rezervēm. 

Pārliecināšanas kampaņas publiskā seja bija tieši 30 gadus vecais Piļščikovs, kurš leģendas statusu ieguva jau pirmajās Krievijas iebrukuma dienās — kopā ar kolēģiem viņš aizsargāja Ukrainas debesis, iemantojot iesauku Kijivas Spoks.

Kara pirmajās dienas iebrucēju pārsvars gaisa telpā bija acīmredzams. Krievijas Aizsardzības ministrija pat paziņoja, ka dažās dienās iznīcinājusi visas 400 ukraiņu kaujas lidmašīnas. Tas ir, gandrīz trīs reizes vairāk nekā realitātē, jo Ukrainai 2022. gada februārī bija tikai 124 kaujas lidmašīnas, liecina neatkarīgās pētniecības organizācijas The International Institute for Strategic Studies ziņojums. Bija skaidrs, ka krievi atkal melo. 

Raksts turpināsies pēc reklāmas

Taču Ukraiņu kara aviācijas zaudējumi patiešām bija ievērojami. «Televīzijā jums par to nestāstīs, jo tā ir klasificēta informācija, bet mūsu gaisa spēki piedzīvo zaudējumus gandrīz katru dienu,» Piļščikovs 2022. gada aprīlī teica laikrakstam The Washington Post.

Galvenā problēma bija ienaidnieka tehnoloģiskais pārākums, jo Krievijas MiG un Su iznīcinātāju modifikācijām bija labāki radari nekā Ukrainas armijas rīcībā esošajiem vecākajiem šo pašu lidmašīnu modeļiem. Ukraiņu MiG-29 nācās paļauties uz radariem, kas izstrādāti pirms 40 gadiem un nespēj pamanīt modernās raķetes vai bezpilota lidaparātus. «Ir ļoti skumji atgriezties no kaujas lidojuma un apzināties, ka ienaidnieki ir sagrāvuši mājas, iespējams, nogalinājuši cilvēkus, bet tev nav bijis nekādas iespējas to novērst,» pērn pavasarī Piļščikovs stāstīja laikrakstam The Financial Times.

Ukrainai steidzami bija nepieciešami jauni un moderni ieroči — tas bija skaidrs visiem. Bet tieši kādi?

«Ukrainas militārajā un politiskajā vadībā nebija vienprātības par to, kādas lidmašīnas mums ir nepieciešamas. Tieši Juice bija tas, kurš pamatoti pārliecināja amatpersonas gan Ukrainā, gan ASV, ka mūsu situācijā visefektīvākie būs F-16 iznīcinātāji,» Ir stāsta Hanna Hopko, bijusī Ukrainas parlamenta deputāte un jaunās organizācijas Starptautiskais Ukrainas uzvaras centrs līdzdibinātāja. Tieši šis nodibinājums sāka koordinēt ukraiņu interešu lobēšanu ASV. 

Lai pārliecinātu amerikāņus dot ieročus, bija jāveic liels sabiedrisko attiecību un pārliecināšanas darbs. Viens no veidiem — parādīt Ukrainas aizstāvju īstās sejas, tas ir, kvalificētus, izglītotus un drosmīgus cilvēkus. Ar šādu lūgumu centrs vērsās pie Ukrainas Gaisa spēku vadības, kura piedāvāja savus kandidātus. To vidū bija arī Juice.

Raksts turpināsies pēc reklāmas

Kad Piļščikovs 2022. gadā jūnijā viesojās Vašingtonā, viņš izskatījās kā Holivudas zvaigzne — simpātisks vīrietis, kurš labā angļu valodā paskaidroja, kāpēc Ukrainai ir nepieciešami moderni iznīcinātāji. «Kad viņu parādīja amerikāņu televīzija, Juice izskatījās kā pilots no populārās filmas Top Gun. Moderns, profesionāls un amerikāņu skatītājam saprotams,» atceras kolēģi no ieroču piesaistīšanas kampaņas. «Reizēm viņu ierāva TV ēterā burtiski pēc izkāpšanas no pilota kabīnes.»

«Viņš absolūti visu darīja amerikāņu stilā, lai viņu uzskatītu par savējo,» vēlāk atcerējās Juice māte Lilija Averjanova. Un gan Juice, gan viņa kolēģiem galu galā izdevās pierādīt, ka ukraiņi spēs ātri apgūt jauno militāro tehniku. 

Turklāt vienlaikus nācās pārliecināt priekšniekus Kijivā par pašā Ukrainas armijas vadībā nepieciešamajām pārmaiņām, proti, modernu pieeju militārajā plānošanā un vadībā. Protams, nācās saskarties ar neizpratni un nevēlēšanos veikt reformas.  

«Viņam rūpēja pilnīgi viss,» atceras draugi. Ja jaunie piloti nerunāja angliski, Juice pārliecināja viņus sākt valodu kursus. Kad pietrūka pilotu ķiveru, Juice atrada partnerorganizāciju, kas tagad tās iepērk ārvalstīs.

Juice pašam bija iespēja iepazīties ar to, kā darbojas ASV Gaisa spēki, un viņš sapņoja līdzīgu līmeni sasniegt arī savā dzimtenē. Diemžēl viņa sapņi aprāvās šā gada 25. augustā, kad kaujas mācību laikā saskrējās divi ukraiņu iznīcinātāji. Taču jaunais vīrietis pēc sevis ir atstājis lielisku militāru sasniegumu — tieši ar viņa palīdzību Ukrainas armija tiks pie modernajiem F-16. Tiklīdz tiks pabeigtas pilotu mācības, Ukraina saņems pirmos 19 «kaujas piekūnus» no Dānijas armijas krājumiem. Tas varētu notikt jau šā gada beigās. Tiem sekos 42 Nīderlandes ziedotie F-16.

* Rakstu sērija Ticot uzvarai pieejama brīvpieejā, pateicoties AS Latvijas Finieris atbalstam. #KopāParUkrainu

Līdzīgi raksti

Karš Ukrainā Anastasija Ringis, speciāli Ir

Kā ukraiņi izveidoja savu dronu ražošanu

Kā Ukrainai izdevies dažu gadu laikā attīstīt savu dronu industriju

Karš Ukrainā Anastasija Ringis, speciāli Ir

Maskas ir kritušas - Putins ir galvenais šķērslis kara izbeigšanai

Pirmo reizi trīs kara gadu laikā ir notikusi Krievijas un Ukrainas delegāciju tikšanās, kā bija vēlējies ASV prezidents. Taču tas nenozīmē, ka miers pietuvojies

Karš Ukrainā Anastasija Ringis, speciāli Ir

Pamiera mirāža jeb Kas īsti notiek Melnajā jūrā*

Kāpēc bez Krimas atbrīvošanas nebūs iespējams miers Melnajā jūrā, skaidro atzīts ukraiņu eksperts Andrijs Klimenko

Karš Ukrainā Anastasija Ringis, speciāli Ir

Trampa dāvana*

Nogriežot finansiālu atbalstu medijiem, ASV paver ceļu Kremļa propagandai Ukrainā

Jaunākajā žurnālā