Poruka logi

  • Benedikts Kalnačs, Domuzīme
  • 28.06.2023.
  • Domuzīme
Viesturs Vecgrāvis. Pie augstā loga. Dienas Grāmata, 2023.

Viesturs Vecgrāvis. Pie augstā loga. Dienas Grāmata, 2023.

Žurnāls Domuzīme, 2023, nr. 3

Viestura Vecgrāvja monogrāfija par Jāni Poruku ir gaidīts un nozīmīgs darbs. Poruks ir viens no spilgtākajiem 19. un 20. gadsimta mijas latviešu rakstniekiem, kura daiļrade atklāj šī laikposma autoru radošo spēju ietilpību, dažādu virzienu un strāvojumu mijiedarbi. Tā apliecina arī gadsimtu mijas latviešu inteliģences intelektuālo nesātību. 

Pētījums tapis, pateicoties autora noturīgajai interesei par romantismu latviešu kultūrā, par 19. un 20. gadsimta mijas latviešu rakstniecību un Poruka daiļradi. Monogrāfija veidojusies kā ilggadīgu pārdomu rezultāts, un tajā atklājas gan rakstnieka loma aplūkotā laikposma literāro procesu dinamikā, gan Poruka personības daudzveidīgo izpausmju tuvplāni. Rediģējot un iestrādājot monogrāfijas tekstā arī agrāk tapušās apceres, nostiprinājusies pētījumam raksturīgā eseju forma. Iespējams, tieši tā vislabāk var apcerēt tik pretrunīgu personību kā Jānis Poruks. Pētījums atklāj rakstnieka iekšējās šaubas un radošos meklējumus, kuru izpausmes cieši saistītas ar pasaules literatūras un kultūras procesu apzināšanu. 

Jaunākajā žurnālā

Paradoksālais Livonijas mantojums

Andris Levāns.
  • Dzeja
  • 23.12.2025.

Slīpsvītras

Noklusējuma ilustrācija: cilvēks ar datoru

Katram sava fronte

Te iemūžināts brīdis, kad atvestā mašīna un krava atdota tieši ukraiņu vienības rokās. Hlopci mazliet iepozē. Raksta autores foto

Kāds biju, tāds palieku

Fricis Menders Jūrmalā 1969. gada vasarā. Kadrs no Pauļa Lazdas filmētā materiāla viesošanās laikā Latvijā. Latvijas Nacionālā arhīva krājums
  • Proza
  • 23.12.2025.

Viļņas utopija

Noklusējuma ilustrācija: cilvēks ar datoru
  • Apskats
  • 23.12.2025.

Paaudze V?

Noklusējuma ilustrācija: cilvēks ar datoru
  • Dzeja
  • 23.12.2025.

Margeda Tidira

Noklusējuma ilustrācija: cilvēks ar datoru