Jautājumi no Dienvidiem

Mana studiju kolēģe no Indijas nesen seminārā uzdeva jautājumu, kas izraisīja karstas diskusijas grupā — pat nespējām laikā pabeigt nodarbību. Turpinājām debatēt WhatsApp, kas gan nav prātīgs risinājums, jo aprautie teksti nevairo sapratni.

Bet jautājums bija šāds: kāpēc starptautiskā sabiedrība nereaģē uz krīzi Mjanmā tikpat asi kā uz krīzi Ukrainā? Jā, militārā hunta, kas sagrāba varu pirms diviem gadiem, nav ārējs ienaidnieks, kas pārkāpj neatkarīgas valsts robežu, taču teroram un kara noziegumiem pakļautie miljoni Mjanmas iedzīvotāju tāpat zaudē mājas, tiek nogalināti un spīdzināti, bet ieročus šim karam hunta saņem no Krievijas.

Nedēļu vēlāk kolēģe no Kotdivuāras uzdeva līdzīgu jautājumu par karu Kongo, kas salīdzinājumā ar Ukrainu ir punduris Google meklētāja rezultātos, starptautisko mediju starmešos un palīdzības apjomā. Taču ilgstošās vardarbības dēļ šī dabas resursiem tik bagātā Āfrikas valsts gāžas humānās katastrofas bezdibenī — miljoni zaudē mājas, 25 miljoniem trūkst pārtikas, bet ANO Bēgļu aģentūra nespēj nodrošināt pat pusi no palīdzībai nepieciešamajiem līdzekļiem.

Ikreiz šajās diskusijās dzirdu tā saukto globālo Dienvidu valstu pārmetumus par bagāto Rietumu demokrātiju dubultajiem standartiem, pat ja argumentu ķēde nenonāk līdz neglītajai koloniālisma vēsturei. Šīs sarunas vienmēr atstāj smagu sirdi. Jo vairāk tāpēc, ka viena no manām atbildēm ir — mīļie draugi, kritizējot vērts paturēt prātā, ka Rietumu demokrātija nav ne perfekta, ne pašsaprotama aksioma, tas ir pastāvīgs cīņas lauks. Vērtība, kas ir daudz trauslāka, nekā no malas izskatās.

Līdzīgi raksti

Karstie Jāņi

Arvien karstāk iet pasaulē, un es nedomāju tikai termometra vasarīgos rādījumus. Izraēla masīvi bombardē Irānas kodolprogrammas objektus, Teherāna atbild ar triecieniem pa Telavivu un citām pilsētām, un arī Latvijai nākas organizēt pilsoņu evakuāciju no nāves draudiem Tuvo Austrumu peklē.

Buldozers tukšgaitā

Paldies vēlētājiem, ka cīņa par Rīgu beigusies veiksmīgi — buldozers galvaspilsētu nenošķūrēs! Tas rūc skaļi, bet tukšgaitā, jo Aināra Šlesera savtīgo interešu koalīciju ar prokremliskiem spēkiem nav tikusi pie varas.

Par ko lai balso?

Pirms pašvaldību vēlēšanām šovasar šo jautājumu dzirdu daudz biežāk nekā citkārt. Un jautātāju balsī skan gandrīz vai izmisums. Jo viņi dzīvo Rīgā un jūtas kā spīlēs starp pienākumu iet uz vēlēšanām, lai nepieļautu galvaspilsētas atgriešanos korupcijas renstelē, bet vienlaikus «gaišo spēku» kandidātiem trūkst harismas, paveikto darbu saraksts šķiet pārāk īss, vai par viņiem pirmo reizi esam padzirdējuši tikai tagad, kampaņas karstumā.Mani šis jautāju

Ieslēdz Kārli

Cik neparedzama ir dzīve! Pāršķirstu pagājušā gada žurnāla Jāņu numuru, kur no vāka smaida staltais pasaules apceļotājs Kārlis Bardelis. Viņam rokās vareni airi, divu vīru augumā. Rokas, airi un neticami sīksta griba — tas ir spēks, kas ļāva Kārlim šķērsot okeānus visapkārt zemeslodei. Intervijā par viņa ceļojumu ir daudz skaistu vietu, bet tagad īpaši zīmīgs man šķiet citāts par pārvarētajām briesmām: «Goda vārds, nenodarbinu savu prātu ar domām par bēdīgu iznākumu vai nāvi! Mana izvēle ir pārslēgt domas uz citu, labāku kanālu.»Pagājis gandrīz gads, un

Jaunākajā žurnālā