Stipros pamatos balstīts

  • Andrejs Gusačenko, Domuzīme
  • 24.08.2022.
  • Domuzīme
Juka Rislaki. Starp dzīvību un nāvi. Latviešu aģenti Somijas—PSRS spiegošanas karā. Latvijas Mediji, 2022.

Juka Rislaki. Starp dzīvību un nāvi. Latviešu aģenti Somijas—PSRS spiegošanas karā. Latvijas Mediji, 2022.

Žurnāls Domuzīme, 2022, nr. 4

Rakstnieks, žurnālists un mākslinieks Juka Rislaki (Jukka Rislakki) ir populārākais mūsdienu somu autors Latvijā. Rislaki raksta par Latvijas un Somijas, daļēji arī par Krievijas un PSRS vēsturi, rūpīgi analizēdams notikumus un pievērsdams uzmanību vēstures mītu nojaukšanai. Arī jaunākajā darbā Starp dzīvību un nāvi, kas latviski izdots maijā, autors savu stāstu veidojis uz stingriem vēstures avotu un zinātniskās literatūras pamatiem. 

Rislaki prasmīgi apvienojis vairāku valstu arhīvu dokumentus, laikabiedru atmiņas un intervijas ar cilvēkiem, kas savulaik strādājuši drošības dienestos, būdami grāmatā minēto notikumu aculiecinieki un dalībnieki. Grāmatas vizuālajam noformējumam izmantotas unikālu dokumentu un citu materiālu fotogrāfijas no rakstnieka kolekcijas. Akadēmisko lasītāju iepriecina dāsnais atsauču klāsts un plaša bibliogrāfija somu, angļu, latviešu, krievu un poļu valodā. Kaut gan Rislaki grāmata pieder pie populārās lasāmvielas jomas, tā neapšaubāmi ir zinātnisks pētījums. Es teiktu: tā tuvojas zinātnisku pētījumu kategorijai. Papildu vērtību tam piešķir dokumentu un Latvijā nepieejamas ārzemju zinātniskās literatūras analīze. Lasītājam lieti noderēs arī grāmatā minēto personu rādītājs.

Jaunākajā žurnālā

Svarīgs vārda skaniskums un iekrāsojums

Jubilejai nākot, Jānis Rokpelnis pārlasījis savu pirms pusgadsimta iznākušo pirmo dzejoļu krājumu: «Pabrīnījos, tur visas manas dzejas tēmas un poētika jau koncentrētā veidā ir iekšā.»
  • Proza
  • 30.10.2025.

Tēta mugura

Ilustrācija — Kristaps Kalns
  • Eseja
  • 30.10.2025.

Jāapgūst māksla tulkot sevi

Noklusējuma ilustrācija: cilvēks ar datoru

Latvija ienāk pilī

1919. gada 8. jūlijs. Pulcēšanās Daugavmalā pie Rīgas pils, lai sagaidītu Latvijas Pagaidu valdību atgriežamies no Liepājas. Foto — Vilis Rīdzenieks. Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja krājums
  • Proza
  • 30.10.2025.

Melnais Andrejs

Noklusējuma ilustrācija: cilvēks ar datoru
  • Dzeja
  • 30.10.2025.

ziema

Noklusējuma ilustrācija: cilvēks ar datoru
  • Proza
  • 30.10.2025.

Vateks

Noklusējuma ilustrācija: cilvēks ar datoru