Pseidozinātne vai vienkārši meli? 3

Pikets Vecrīgā pret obligātu vakcināciju. Foto: Zane Bitere, LETA
Gunārs Nāgels, laikraksta "Latvietis" palīgredaktors
Print Friendly, PDF & Email

Pandēmija ir skaidri izcēlusi gaismā daudzus trūkumus mūsu sabiedrībā. Tie skar plašu jautājumu loku– komunikāciju, nespēju izvērtēt informācijas avotus, nespēju orientēties statistikā un visbeidzot – bezatbildību.

Komunikācija Latvijā no valsts vadības un no ekspertu puses ir bijusi nožēlojama. Paskaidrojumi ir bijuši zem katras kritikas. Vēstījums taču ir vienkāršs – arvien vairāk cilvēku inficējas, daudzi saslimst vieglāk vai smagāk, un zīmīgs skaits mirst mokās. Gan veci, vārgi pensionāri, gan jauni cilvēki perfektā fiziskā formā. Izplatoties vīrusa Delta variantam, atkal parādās mobilie morgi, piemēram, Alabamas štatā ASV, jo līķu ir par daudz.

Ir nesaprotami, kā varēja izplatīties stāsti, ka vispār neesot tāda vīrusa, un, ja gadījumā tāds tomēr būtu, tad tas ir salīdzinoši nekaitīgs un no tā neviens nemirstot. Vai patiešām kritiskā domāšana un informācijas avotu izvērtēšana ir tik zemā līmenī?

Šajos laikos, kad esam pārpludināti ar informāciju, tai skaitā ar mērķtiecīgiem meliem, skolu programmā pirmajā vietā jābūt tieši apmācībai un praksei vērtēt to, ko lasām internetā. Citādi būsim jau zaudējuši hibrīdkaru un ne tikai pret vīrusu.

Ir tikai divi varianti, kā glābties no kovida. Pirmais – fiziski izvairīties no vīrusa, lietojot maskas un distancējoties. Otrais – vakcinējoties. Neviens variants nav simtprocentīgi garantēts. Tieši šī simtprocentības neesamība samulsina daudzus, jo acīmredzot neesam ieguvuši izglītību par to, ko nozīmē varbūtības. Tas arī ir liels trūkums skolas programmā.

Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs teica: “Vakcinācija diemžēl nepasargā no saslimšanas ar Covid-19, taču tā būtiski pasargā no smagas saslimšanas ar vīrusu. Tāpat vakcinācija novērš vīrusa pārnēsāšanu un izplatību. Neviens medikaments nav 100% efektīvs. Šeit ir runa par to, ka liela daļa cilvēku nesaslimst.”

Vai Saeimas deputāte, bijusī ministre, meloja, maldināja vai vienkārši izrādīja savu statistikas neizpratni, kad viņa 20. augustā apgalvoja: “Saslimstības īpatsvars ir 1% starp NEVAKCINĒTIEM un 7,4% starp VAKCINĒTIEM”?

Kā pierādījumu viņa citēja Veselības ministrijas datus par periodu no 2. līdz 8. augustam. Bijuši 48 047 Covid testi. No 46 439 nevakcinētām personām un 653 personām ar pirmo poti – 451 jeb 1% bija Covid pozitīvi. No 955 vakcinētām personām – 71 jeb 7,4% bija Covid pozitīvi.

Zinot, ka šajā laikā bija vakcinēti jau kādi 700 000 jeb 37% iedzīvotāju, ir skaidrs, ka testētie nav ne tuvu nejaušai izlasei. Tikai 2% no testētiem bija vakcinēti – tātad testēti tika ļoti “izredzēta” daļa no vakcinētiem. No šādas izlases nevar veikt nekādus secinājumus.

Tā ir tipiska pseidozinātne – izmantot īstus rezultātus, lai nāktu pie viltus secinājumiem. Ja viltus secinājums turklāt ir kaitīgs un pat pret veselo saprātu, tad rodas daži ļoti neērti jautājumi.

Komentāri (3)

Ilze Pētersone 01.09.2021. 07.18

Vislielākā bezatbildība ir nevakcinēties, jo pagaidām tā ir vienīgā iespēja, kas ātrāk ļaus pieveikt kovidu un mums atgriezties normālā dzīvē. Uzticamas informācijas par kovidu no speciālistiem ir bijis pietiekami, ja vien bijusi vēlēšanās ar to iepazīties. Protesti un pļāpas “kovida nav” līmenī nerodas no informācijas trūkuma.

+4
0
Atbildēt

0

QAnon 01.09.2021. 17.05

Taisni brīnums, ka sociālliberasts, Gunārs Nāgels, nav sataisījis rakstu sēriju par drausmīgo attieksmi pret “bēgļiem” Austrālijā, kur tos nometina uz salām, bez iespējām parazitēt!

0
0
Atbildēt

0

QAnon 31.08.2021. 17.48

Meli protams. Morālie invalīdi, sociālliberasti melo ka ausis kust. Es paļaujos uz to, ka reiz meļiem, kuru meli nodarījuši ļaunumu sabiedrības veselībai, vai latviešu valstij, rīkles pielies ar svinu.

0
-2
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu