Covid-19 pēddziņi 2

«Kad iztaujāju repatriācijas reisu pasažierus, bija salīdzinoši viegli atrast likumsakarības. Tagad, kad slimība izplatās Latvijas teritorijā, ir jau daudz grūtāk,» saka Sigita Geida. Foto — Reinis Hofmanis
Gunita Nagle
Print Friendly, PDF & Email

Latvijā ir tikai 35 epidemiologi, kuri pandēmijas laikā seko jaunā koronavīrusa izplatībai — izpēta katru gadījumu un meklē likumsakarības. Tieši viņu secinājumi ietekmē politiķu lēmumus par sabiedrisko dzīvi. Kāda ir šo epidemioloģisko detektīvu ikdiena?

Placināt līkni! Lai gan šo Covid-19 pandēmijas slāpēšanas mērķi epidemiologi un politiķi atkārto daudzās valstīs, sekmes patiesībā ļoti atšķiras. Pateicoties agrīniem lēmumiem par ārkārtas situācijas ieviešanu, mūsu zemē koronavīrusa izplatība ir krietni lēnāka nekā citur. Vācu Frankfurter Allgemeine Zeitung apkopotie dati uzskatāmi rāda, cik ļoti dažādi ir rezultāti — ASV un Lielbritānijā, kas novēloti reaģēja uz draudiem, saslimstība ik dienu pieaug par vairāk nekā 11% un inficēto kopskaits dubultojas aptuveni sešās dienās. Turpretī Norvēģijā, kur valda stingri karantīnas noteikumi, ikdienas pieaugums ir zem 4% un saslimušo skaits dubultojas tikai 19 dienās. Un Latvijā ir līdzīgi — ikdienas pieaugums 4%, inficēto skaits divkāršojas 18 dienu laikā.

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt drukātā vai digitālā žurnāla abonentam. Esošos abonentus laipni lūdzam ienākt:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties mūsu lasītāju pulkam. Abonējot digitālo žurnālu, saņemsi piekļuvi rakstiem nekavējoties.

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu