Cita vārda nebūs • IR.lv

Cita vārda nebūs 10

Scenogrāfa Mārtiņa Vilkārša radītā telpa ir tāds padomjlaiku kultūras nams — vieta ne īsti mākslai, ne dzīvei. Arī Elizabete (Inga Alsiņa) un Džons (Juris Žagars) Proktori tur nespēj sakārtot attiecības. Foto — Mārtiņš Vilkārsis
Edīte Tišheizere, žurnāla Ir teātra kritiķe

Dailes teātra izrāde Salemas raganas — gluži vai svilinoša aktualitāte, kas ne vienmēr pārliecina

Lauras Grozas-Ķiberes iestudējumiem allaž raksturīga kaisme, ar kādu režisore strādājusi. Var pieņemt vai nepieņemt režisores iedziļināšanos cilvēka psihes tumšākajos kaktos, izvēli par labu Rietumu teātra centros aprobētai un panākumus guvušai dramaturģijai, taču ir skaidrs, ka viņa ikreiz tajā tiešām atradusi sasaukšanos ar kaut ko sev ļoti personisku un svarīgu.

Tāpēc pārsteidzoša ir politiski aktīvā amerikāņu dramaturga Artura Millera uz reāliem 17. gadsimta beigu notikumiem balstītās lugas Salemas raganas (The Crucible, 1953) izvēle. Tā ir dramaturga atbilde uz tobrīd ASV notiekošajām «raganu medībām» pret kreisi noskaņotiem pilsoņiem, kuras iniciēja un vadīja senators Džozefs Makartijs, un arī Millers tika izsaukts uz senāta Antiamerikāniskās darbības izmeklēšanas komisiju.

Lugas notikumu centrā ir jauna meitene Abigaila, kas, greizsirdības dzīta, vispirms pati iesaista savas draudzenes maģiskos rituālos, bet pēc tam sāk apsūdzēt citas Salemas ciema sievietes sakaros ar sātanu, cerot pa burzmu tikt vaļā no sava bijušā saimnieka un mīļākā Džona Proktora sievas Elizabetes.

Izrādē svarīgāks par mīlas un naida trijstūri, ko veido Ilzes Ķuzules-Skrastiņas Abigaila, Jura Žagara Džons Proktors un Ingas Alsiņas Elizabete, ir tā radītais aizdomu un apsūdzību process — mežonīgs, postošs un neapturams kā lavīna. Izrādes pirmajā cēlienā gandrīz taustāmi tiek austs visaptverošs aizdomu tīkls, bet ļaudis sadalīti taisnajos un netaisnajos, kas padara lugas izvēli visnotaļ skaidru. Gaužām daudz līdzības tajā ir ar notikumiem te un tagad, kaut arī šodien nevienu publiski nekar un pat nevelk pie kauna staba. Taču aizdomu ēnas maitā attiecības, un bērniem lauku ciemos — paskatieties Jāņa Dombura sarunu ar Induli Zālīti! — jāatbild par mirušu vecāku reiz izdarīto.

Lai lasītu šo rakstu tālāk, lūdzam autorizēties ar savu epastu vai sociālā tīkla kontu:


Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties mūsu lasītāju pulkam. Abonējot digitālo žurnālu, saņemsi piekļuvi rakstiem nekavējoties.

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu