Ķīpsalā smilšu kalna vietā pie Vanšu tilta būs pludmale 22

Šopavasar nolīdzinātā vieta Ķīpsalā pie Vanšu tilta, kur vēl nesen pacēlās smilšu kalns. Foto: Andrejs Baburovs, LETA
Kristaps Ozoliņš
Print Friendly, PDF & Email

Pašvaldība pludmalē pie Vanšu tilta izvietos ģērbtuvēs, soliņus, atkritumu urnas

Pirmsvēlēšanu drudzī iekļuvusi smilšu kaudze Ķīpsalā pie Vanšu tilta jeb tas, kas no tās palicis pāri pēc buldozeru cītīgas darbošanās vairāku nedēļu garumā šopavasar. Piektdien būs atrisinājums šai darbībai – Rīgas augstākā vadība te inspicēs jaunas pilsētas pludmales ierīkošanu, vēsta pašvaldības portāls.

Vairāk nekā gadu Ķīpsalā notika dažādas darbības ar smilšu kalnu, ilgstoši Rīgas vadība un Rīgas brīvosta neatbildēja sabiedrībai, kas paredzēts šajā vietā, kāpēc netiek uzklausītas iedzīvotāju domas par neglīto smilšu kaudzi pašā pilsētas centrā. Pēc sabiedrības un mediju spiediena pērnvasar sākās no Daugavas gultnes izsmelto smilšu kalna pakāpeniska samazināšana, smilšu izvešana un nolīdzināšana.

Tagad, kā liecina informācija Rīgas pašvaldības portālā, Ķīpsalā pie Vanšu tilta, kur atradās ap 75 tūkstošu kubikmetru lielā smilšu kaudze, tiks izveidota jauna atpūtas vieta ar pludmali un ģērbtuvēm, soliņiem, atkritumu urnām. Te arī plānots ierīkot bērnu spēļu laukumu un vietu pludmales volejbola spēlēšanai. Drīzumā nolīdzināto vietu sāks labiekārtot.

Tiesa, pirms šajā vietā tika izpūstas Daugavas gultnes smiltis, izveidojušos smilšu sēri Ķīpsalā bija iecienījuši rīdzinieki, lai sauļotos un atpūstos. Tomēr te nebija oficiālas peldvietas un pludmales.

Ir.lv aptaujājot Ķīpsalas iedzīvotājus, jaunumi par pludmales iekārtošanu vecajā vietā dažus iepriecina, bet citi teic, ka nebūtu nekas pret izskanējušajiem plāniem te izveidot kuģu un jahtu piestātni. Pludmales atbalstītāji atgādina, ka iepriekšējā atpūtas vieta Ķīpsalā bija dabiski izveidojusies un tāpēc skaista ar to, kāda tā bija. Savukārt tie, kam tīk jahtu ostas ideja, uzskata, ka tas tikai veicinātu Ķīpsalas attīstību un piesaistītu investorus. Tiesa, pagaidām Rīgas attīstības plāns 2006. – 2018. gadam par šo vietu noteic, ka “Balasta dambis netiek apbūvēts un ir galvenā Vecrīgas un Daugavas labā krasta silueta uztveres vieta”.

Tomēr jau pagājšgad arhitekte un urbāniste Evelīna Ozola bija skeptiska par darbībām ap smilšu krāvumu. Ir.lv viņa teica, ka Daugavas padziļināšana, smilšu bēršana noteiktā vietā, to līdzināšana, sabiedrības neinformēšana ir bijusi daļa no nākotnē paredzētā un medijos jau izskanējušā kruīza kuģu piestātnes plāna.

 

Komentāri (22)

Gunārs Nažinskis 02.05.2013. 21.45

Vai tikai šis nodoms nav paredzēts pirms vēlēšanām? Nostrādās teicami – galvenais paspēt līdz 1. jūnijam. Interesanti, vai iepirkums pludmeles ierīkotājiem & paredzētajām uzpariktēm jau ir pasludināts …

+3
0
Atbildēt

0

Una Grinberga 02.05.2013. 23.10

Slāviskā “gaume” sāk pārņemt Rīgu – Arkādijas parka vides objekti, pusplikie atpūtnieki gandrīz vai centrā… Bezgaumības kalnagals!
Izveidot skaistu skulptūru dārzu un mazo jahtu piestātni ar pāris vasaras restorāniem uz pontoniem nevar paspēt līdz 1.jūnijam, bet pielīdzināt smiltis un uzlikt divas kabīnas gan – pie tam neizjaucot Šķeles plānus.

+5
-4
Atbildēt

8

  Una Grinberga > Una Grinberga 03.05.2013. 08.47

  @Krix
  Neko neesmu teicis par Lucavparku, jo tas ir paredzēts atpūtas dažādībai… Žēl, ka Tev liekas, ka Vecāķi ir slikta vieta, jo tur pludmale ir sakopta un tīra! Tā jau ir – Rīgai jāizskatās kā Maskavas priekšpilsētai nevis kā Hamburgai, Amsterdamai, Stokholmai, Parīzei vai citām Eiropas metrapolēm.

  0
  -2
  Atbildēt

  0

  andris902 > Una Grinberga 03.05.2013. 09.01

  ….Nasing spešal!…. ” bet ne jau nu smilšu uzbērumu pašā centrā, kur slāviskie cilvēki ietu sauļoties (latvietis noteikti ir diskrētāks!)”
  ———————————————
  ….oho!…jauna nianse domāšanā?….nu-ū, to mēs varētu atrisināt – pašvaldības policija nodrošinātu caurlaižu režīmu, lai latviskie elementi savas kārnās miesas publiskās vietas neizrādītu…. 🙂

  ….jābūt izcilam talantam, lai vienkāršas lietas novestu līdz absurdam….pārsteidzi!…. 🙂

  +1
  -3
  Atbildēt

  0

  Una Grinberga > Una Grinberga 03.05.2013. 00.32

  @zane
  1) Parīze atrodas valsts vidienē.
  2) Savukārt tiem rīdziniekiem, kas vēlas pludmali, ar sabiedrisko transportu var doties uz Vecāķiem vai Bolderāju – 40min un 1Ls turp un atpakaļ.
  3) Tā ir vieta blakus tiltam, ar netīriem ūdeņiem no ostas un Rīgas ielām… Pirmkārt, ir jādomā par cilvēku veselību un drošību nevis ērtībām!
  4) Un tuvākajā apkārtnē nav daudz potenciālo peldētāju – viņiem tāpat būs jābrauc ar sabiedrisko transportu!
  5) Vanšu tilts ir ceļš uz lidostu – viss, kas atrodas ceļa malā, ir valsts un pilsētas vizītkarte – vai tiešām puskaili ķermeņi pilsētas centrā ir tas, ar ko mēs varam lepoties?

  +4
  -5
  Atbildēt

  0

  Una Grinberga > Una Grinberga 03.05.2013. 07.45

  @zane
  Lielākā daļa Tavu punktu nav saistīti konkrēti ar šo vietu un tās plāniem. Es arī labprāt priecātos redzēt gan jahtu ostu, gan skaistu promenādi gar upi, gan peldošās mājas utt… bet ne jau nu smilšu uzbērumu pašā centrā, kur slāviskie cilvēki ietu sauļoties (latvietis noteikti ir diskrētāks!). Tā vietā trūkst atpūtas vietu, kur var baudīt Rīgas panorāmu – vienkārši skaistu dārzu ar soliņiem, varbūt kādu atrakciju (nelasīt: karuseļi :))…

  Jebkurā gadījumā – nav runa, kam tur ir jābūt, bet par Ušarika cinismu un populismu attiecībā uz pilsētplānošanu – publiskā telpa ir rūpīgi jāveido kopā ar sabiedrību! Ja lielākais vairums vēlas pludmali – ok, tas nebūs tas vienīgais iemesls man pamest Latviju un vismaz zināšu, ka tā vēlas pārējie… bet īpaši praktisks un estētisks risinājums tas nebūs (vismaz manuprāt)!

  +1
  -2
  Atbildēt

  0

  lebronj2356 > Una Grinberga 03.05.2013. 08.44

  Jā, nasing Rīgā vēl trūka vietas bagāto izklaidēm – jahtklubs, cik man zināms jau ir :), lai parastie ļautiņi pavācās prom…uz Bolderāju, kur ūdens tīrība arī nav tā labākā. Lucavsalas parks arī cik saprotu netīk ? Manuprāt Rīgā, kur ir relatīvi maz parku un atpūtas zonu pilsētniekiem ir ļoti nozīmīgi radīt vēl tādas vietas, nevis nodot tās “investoru” rokās !

  +1
  0
  Atbildēt

  0

  andris902 > Una Grinberga 02.05.2013. 23.48

  ….”pusplikie atpūtnieki gandrīz vai centrā… Bezgaumības kalnagals!”….
  —————————————–

  -“Lai ierīkotu pludmali, nemaz nav vajadzīga jūra. Katrā ziņā tā uzskata Francijas galvaspilsētas Parīzes varas iestādes, kas Sēnas krastā jau kuro gadu pēc kārtas ber smiltis un novieto palmas. Pludmales atklāšanas brīdī svētdienas rītā lielākā daļa sauļošanās vietu jau bija aizņemtas un vecāki slinki noraudzījās, kā viņu atvases būvē smilšu pilis vai lēkā ap atvēsinošajiem ūdens smidzinātājiem. «Šeit ir lieliski. Es atnācu jau pusdesmitos no rīta,» aģentūrai Reuters stāsta 23 gadus vecā zviedru tūriste Linda Isberga. «Man šķiet, es vienkārši atpūtīšos, bet ja man kļūs garlaicīgi, šeit vienmēr ir citas izklaides iespējas.» Parīzes mēra, sociālista Bertrāna Delano izlolotā pludmale ir divas vairāk nekā trīs kilometrus garas smilšu josla uz slēgtas ielas Sēnas labajā krastā. Šoreiz pludmale ir trīsreiz lielāka nekā pērn, papildināta ar skatuvi mūzikas priekšnesumiem, bibliotēku, volejbola laukumiem, klintī kāpšanas sienu un dušām, vēsta AFP. Īpašs laukums smilšu piļu celtniecībai atvēlēts bērniem. Pludmalē ir divreiz vairāk guļamkrēslu, saulessargu un palmu. Atpūtnieki var noīrēt 200 velosipēdus, izbraukt ar laivām pa Sēnu un baudīt apgaismojumu visu nakti. Pavisam upes krastā tika izgāzti trīs tūkstoši tonnu smilšu. Karstākajās dienās pirms gada vairāki cilvēki sūdzējās, ka viņiem pārpildītajā pludmalē pat nebija kur uzklāt dvieli, tāpēc šoreiz tās teritorija ir palielināta. Pagājušogad eksperiments Paris Plage izrādījās necerēti veiksmīgs: pilsētas pašvaldības piedāvāto iespēju izmantoja vairāk nekā 2,3 miljoni sauļoties gribētāju, un Parīzes mērs nolēma četras nedēļas ilgo atrakciju pārvērst par ikgadēju pasākumu. Tā būs pieejama līdz 17.augustam un ir radīta ar domu, lai arī trūcīgie galvaspilsētas bērni, kuri nevar aizbraukt uz Biskajas līča vai Vidusjūras kūrortiem, reiz varētu izbaudīt pludmales gaisotni.”

  ….cik Rīgā – Daugavas krastos (ne tikai) ir legālu un labiekārtotu pludmaļu?….pilsētā, kurā netiek izmantotas dabas dotās priekšrocības – tā ir nolaidība, izdomas trūkums, vietas rezervēšana “pareizajiem” investoriem?….

  +5
  -4
  Atbildēt

  0

  garausiitis > Una Grinberga 03.05.2013. 09.12

  Nezinu kā ir ar slāviskajiem elementiem ,kas sauļosies, bet informācijai – no smilšu kaudzes uz lidostas pusi ir pirms gadiem 10 ( uz 49 gadiem ) ofšoram iznomāts 20 000 kv.m zemesgabals . Ofšoru kurēja Brīvības ielā 40 ,kas norāda uz saikni ar Koziolu un Šleseru . Pieļauju ,ka pludmales izveidošana varētu būt pirmsākums tālākiem plāniem šī gabala apguvē. Atceros , ka bija doma ko līdzīgu Saules akmenim tur būvēt , tikai tas pleķis bija par mazu 🙂

  +2
  0
  Atbildēt

  0

  andris902 > Una Grinberga 03.05.2013. 01.27

  …labi!….atbildu pa punktiem –

  1. Parīzi minēju kā piemēru, atsaucoties uz Tavu puritānisko repliku par “plikņiem”;
  2. pilsētā, kurā tik daudz neizmantotu iespēju atpūtai pie ūdens, neradīt labiekārtotas atpūtas vietas – tā ir aprobežotība, vai nolaidība;
  3. piesārņoti ūdeņi no ostas?….esi aizmirsis straumes virzienu?…:)
  4. valstī ir iestādes, kuras uzrauga ūdens kvalitāti…ja nebūs labiekārtotu pludmaļu, ļaudis nepeldēsies?
  5. vai esi pavērojis, kāda izskatās pilsēta un Daugavas krasti no ūdens, ne tikai pa mašīnas logu?…iesaku kādreiz pārvietoties ar kādu ūdens transporta līdzekli, par redzēto – būsi vīlies!
  6. varbūt jaunajai pilsētas domei derētu kāds pieredzes apmaiņas brauciens, lai iepazītos kā Eiropā tiek apgūts katrs kvadrātmetrs krastmalas – un tas viss pilsētnieku un tūristu ērtībai un atpūtai;
  7. vai esi redzējis jaunā Jūras pasažieru termināļa projekta skices? – man patika!…arī jahtu osta tur paredzēta… 🙂

  +6
  -3
  Atbildēt

  0

Sandris Maziks 02.05.2013. 21.59

Pludmale ar visu viesnīcu. Smilšu uzbēršanas vietu Ušmeriks kopā ar Burovu un citiem žuļikiem bija izvēlējušies, lai varētu pārdot par maksimālo cenu.

+2
-2
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu