Eksperti: Marihuānas legalizētāju uzvarām ASV būs īss mūžs 14

Kādā demonstrācijā plakātā attēlots prezidents Obama smēķējam zālīti. Foto: AFP/LETA

Līdztekus prezidenta vēlēšanām vairākos ASV štatos notika arī referendumi par pilsoņiem svarīgiem jautājumiem

Kaut arī vēlētāji referendumos ASV Kolorādo un Vašingtonas štatā nule kā atbalstījuši marihuānas legalizāciju, šīm uzvarām varētu arī nebūt ilgs mūžs, jo federālā valdība sāks cīņu pret šiem jaunievedumiem, trešdien norādīja divas bijušās Savienoto Valstu narkotiku kontroles jomas amatpersonas.

Federālā valdība varētu vērsties tiesā, lai bloķētu atsevišķas jauno tiesību aktu normas, vai arī sūtīt brīdinājuma vēstules marihuānas veikaliem, kam savukārt varētu sekot šo veikalu slēgšana, līdzīgi kā tas jau noticis ar medicīniskās marihuānās tirdzniecības vietām, par kurām valdībai bija radušās aizdomas, ka tās ir saistītas ar narkotiku kontrabandu, ziņo LETA/AFP.

“Šī [legalizācija] advokātiem ir ļoti simboliska uzvara, bet tai būs īss mūžs,” sacīja Obamas administrācijas narkotiku kontroles priekšnieka bijušais padomdevējs Kevins Sabets. “Centienos īstenot šos soļus viņiem gaidāma smaga cīņa, ņemot vērā prezidenta un federālo dienestu iebildumus,” norādīja Sabets.

Kolorādo un Vašingtona otrdien referendumos legalizēja atpūtas mērķiem domātās marihuānas tirgošanu pieaugušajiem. Līdzīga iniciatīva Oregonā tika noraidīta.

Referendumu rezultāti atspoguļo valsts mēroga noskaņojumu par labu marihuānas likumu liberalizēšanai. 50% amerikāņu atbalsta marihuānas legalizāciju, kamēr 46% ir pret, pērn konstatēts Gelapa institūta aptaujā.

ASV Tieslietu ministrija, kas marihuānu uzskata par nelegālu narkotisku vielu, paziņoja, ka federālais Likums par kontrolējamajām vielām “paliek nemainīgs”. “Mēs izvērtējam referenduma iniciatīvas, un patlaban mums nav nekādu papildu komentāru,” teikts valdības paziņojumā.

Vairākos ASV štatos otrdien notika referendums par marihuānas legalizēšanu. Kolorādo šis ierosinājums atbalstīts ar 54% balsu par un 46% pret, Vašingtonas vēlētāji marihuānas legalizēšanu apstiprināja ar 55% pret 45% balsu, savukārt Oregonā šis likumprojekts noraidīts ar 56% pret 44% balsu.

Līdz ar ASV prezidenta vēlēšanām amerikāņiem dažādās pavalstīs otrdien bija iespēja izšķirt arī virkni citu jautājumu, sākot ar geju laulībām un beidzot ar novecojušo segregācijas normu atcelšanu Alabamas štata konstitūcijā.

Kopumā 27 pavalstīs vēlētājiem tika dota iespēja piedalīties 172 štata mēroga referendumos, kā arī nobalsot par virkni vietējo iniciatīvu.

Daudzas no iniciatīvām nodotas balsošanai, cerot vēlētājus aizvilināt uz vēlēšanu iecirkņiem, līdz kuriem citādi daļa pilsoņu nemaz neaizietu.

 

Komentāri (14)

mary75 08.11.2012. 13.49

Marihuanu sen būtu jālegalizē, tā ir daudz nekaitīgāka par alkoholu.
Patreiz milzu līdekļi aiziet narkotirgoņiem, policijai, utt., tā vietā, lai legāli tirgotu un gūtu ienākumus.
No narkotiku dekriminalizācijas visvairāk baidās narkotirgoņi, korumpētā policija, un dažādas struktūras, kas pelna, cīnoties ar narkotikām, un tai cīņai nav nekādas perspektīvas, kaut izmaksā tā miljardus.

+9
0
Atbildēt

1

  Vita Kaminska > mary75 08.11.2012. 18.24

  Tikai precizējot – dekriminalizācija mafijai, iespējams, pat dara labu, jo parastais lietotājs, uzpīpēt gribētājs, jutīsies brīvāks (jo likums palicis maigāks), un tiem kam bij bail (to ir maz) sadūšosies nomēģināt un patēriņš, visticamāk, nosvārstīsies ar pluss zīmi.
  Turpretī, ja legalizē – tad nu gan, atkarībā jau atkal, ar kādiem noteikumiem legalizē, bet ja tur iekšā ir arī viss iekļauts par AUDZĒŠANU, ka to dara sertificētie – tad viss ok, un mafija, pa lielam, zaudē šajā gadījumā.

  Tā kā – dekriminalizēšana ir naudas ietaupīšana tiesu sistēmai, lietotāju dzīves nebojāšana un policijas darba atvieglošana – nu tad, lai itkā ķer LIELOS sliktos (kā nu kurā valstī, kur nu to kurš dara) – pa lielam jau, iegūst lietotājs no šī visvairāk.

  Legalizēšana – nodokļu iekasēšana un iespējams, kontrolēta audzēšana utt utt – ieguvēji, praktiski visi, izņemot LIELOS SLIKTOS (izņemot tos, kas legalizēsies, kas arī nebūt nav slikti)

  Katrā ziņā, viens vai otrs – tas noteikti ir labāk nekā WAR ON DRUGS! Kas, tomēr, vairāk vai mazāk notiek arī pie mums, tikai to tā baigi neafišē, jo nu nav jau tādas baigās šaušanas un tā.. bet nu, daudzu jaunu cilvēku dzīve ir sabojāta, jo, bija kabatā 3grami zāles… un tad aiziet – mēs visi maksājam par to debilo procesu, kad to nabadziņu arestē, izmeklē, tiesā un pat ieliek cietumā – murgs kaut kāds.

  +3
  0
  Atbildēt

  0

oktaavs 08.11.2012. 12.49

Marihuānas apriti vajag atstāt bandītu rokās, lai šie kļūst vēl bagātaki. Nez, kam tas ir izdevīgi ?
Pēc “apkarotāju” loģikas visi holandieši mētātos gravmalēs, vai sen jau būtu miruši. Tikai Holande, nez kāpēc, ir viena no attīstītākajam valstīm pasaulē.
Pateikšu vēl briesmīgāku domu. Visas narkotikas vajag legalizēt un pārņemt valstu kontrolē. Pārdot uz receptēm aptiekās. Procedūru var izdomāt.
Lai pirmais met akmeni tas, kas teiks, ka alkohols un tabaka nav narkotikas.
Cik gadus pasaule jau ar tām cīnās ? Vismaz 100 ? Un kādi rezultāti ? Nekādi !
Aug līķu kalni, bet mafija kļūst arvien bagātāka.
Protams, ka tas nekad nenotiks, jo no nelegālas aprites barojas mafija, politiķi un pat veselas valstis.

+8
0
Atbildēt

4

  Sanšains > oktaavs 08.11.2012. 13.56

  west:
  Tikai Holande, nez kāpēc, ir viena no attīstītākajam valstīm pasaulē.
  ===============================
  Vai Nīderlande ir attīstīta tāpēc, ka ir atļautas vieglās narkotikas?!:)

  Nē, drīzāk gluži pretēji – Nīderlande, tāpat kā citas Rietumu nācijas, PAGAIDĀM vēl ir attīstītas, jo eksperimentējot un izvirstot vēl nav paguvušas notērēt agrākos laikos uzkrāto sociālo, ģenētisko un arī naudas kapitālu.

  +1
  -9
  Atbildēt

  0

  janisvaivods63 > oktaavs 08.11.2012. 18.13

  Lai ieteiktu šādu priekšlikumu, ir jābūt ļoti lielai ticībai valsts un tās ierēdņu armijas spējai godīgi un efektīvi pildīt uzliktos pienākumus. Es tik ļoti mūsu ierēdņiem neuzticētos…

  0
  0
  Atbildēt

  0

  Kristīne > oktaavs 08.11.2012. 17.24

  “Nīderlande, tāpat kā citas Rietumu nācijas, PAGAIDĀM vēl ir attīstītas, jo eksperimentējot un izvirstot vēl nav paguvušas notērēt agrākos laikos uzkrāto sociālo, ģenētisko un arī naudas kapitālu”
  ===
  nez, kad tad bija tas “kapitāla uzkrāšanas laiks”? Pagājušā gadsimta sākumā, kad nelegālu vielu īsti nebija, bet kokaīnu lietoja pret zobu sāpēm?

  +2
  0
  Atbildēt

  0

  Vita Kaminska > oktaavs 08.11.2012. 18.16

  Tas tavs “pagaidām” tur Nīderlandē jau ir no 1976. gada, kopš tur atvēra pirmo kofīšopu! Tad jau var secināt, ka šie diez gan ilgi turas vēl, bet nu jā – pēc tava teiktā, gan jau drīz demoralizēsies visa Holande, jo nu cik tad ilgi narkosies, vai ne?

  🙂

  +2
  0
  Atbildēt

  0

Kristīne 08.11.2012. 12.24

Šamie nav “eksperti”, bet “apkarotāji”. Par ekspertiem derētu tomēr saukt pasākumā neiesaistītus ļautiņus, kas analizē tendences u. tml., nevis vienas vai otras puses “karotājus”.

+6
0
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu