
Linda Mežule. Foto — Gints Ivuškāns
Mums ir paveicies — Latvijā dzeramā ūdens ir daudz, arī krāna ūdens ir labi attīrīts, stāsta Rīgas Tehniskās universitātes asociētā profesore Linda Mežule. Viņas vadībā zinātnieki izstrādājuši jaunu tehnoloģiju ūdens attīrīšanai tām pasaules vietām, kuru iedzīvotājiem nav tā paveicies kā mums
Kāda laime ir atstāt vēstures grāmatām un filmām atmiņas par tiem laikiem, kad pilsētu lielākās epidemioloģiskās problēmas izraisīja netīrs dzeramais ūdens! Viduslaiku Rīgā nāve zarnu infekcijas slimības dēļ bija tikpat iespējama kā kaujas laikā. Tikai 19. gadsimtā, cīnoties ar holeras epidēmiju, cilvēki beidzot saprata saikni starp lietoto ūdeni un slimības izplatīšanos.
Jau vairāk nekā gadsimtu viena no būtiskākajām zinātnes nozarēm ir ūdens pētniecība, un par to, cik tā ir svarīga, pirms vairāk nekā 10 gadiem atgādināja leģionāru slimības uzliesmojumi Latvijā. Infekcijas avots bija Legionella ģints baktērijas saturošs karstais ūdens, un toreiz starp pirmajiem cilvēkiem, kas pētīja šīs baktērijas, bija arī bioloģijas studente Linda Mežule.