Vai pandēmija mums ir ko iemācījusi par finanšu plānošanu?

  • Lana Ratniece
  • 23.02.2022
Ilustratīvs attēls

Ilustratīvs attēls

Pandēmija ir skārusi daudzas nozares visā pasaulē, un apdrošināšana nav izņēmums. Pandēmijas ēnā aizvien biežāk saskaramies ar stāstiem, kad smagas slimības sekas ietekmē mūsu vai kāda tuvākā ikdienas gaitas. Pēc Swedbank Life Insurance SE datiem 2021. gadā galvenie nāves cēloņi bijuši audzēji (27%), sirds un asinsvadu slimības (23%), kā arī Covid-19 (11%). Tas neviļus liek domāt par situāciju, kā būtu, ja es vai mans tuvākais vairs nevarētu finansiāli parūpēties par ģimeni.

Kā rāda 2022. gada janvārī Swedbank veiktās iedzīvotāju aptaujas dati, zaudējot pusi no saviem ģimenes ienākumiem, liela daļa ģimeņu būtu soļa attālumā no bankrota.

Attiecīgi Latvijā katra trešā ģimene ar bērniem (35%), ienākumiem pēkšņi samazinoties uz pusi, nespētu segt savas ikmēneša izdevumus. Viņiem nāktos aizņemties un būtiski samazināt tēriņus. Teju tikpat liela daļa (29%) spētu “savilkt jostu” un veikt maksājumus, bet tas būtiski ietekmētu viņu dzīves kvalitāti. Turklāt līdz ar augošo inflāciju un ekonomiskajām svārstībām, pieaug arī ikdienas izdevumi, kam papildus vēl nāk uzņemtās saistības - auto līzings, hipotekārais kredīts, uz nomaksu paņemtās sadzīves lietas u.c. Augstāka riska grupā bez papildu nodrošinājuma krīzes situācijām ir cilvēki ar vienu vai vairākiem apgādājamajiem, kā arī tie, kas šobrīd veic ikmēneša maksājumu par uzņemtajām saistībām.

Jaunākajā žurnālā