LŽA: par politiskā spiediena nepieļaujamību pret medijiem

  • Ir redakcija
  • 25.11.2021.
Latvijas Televīzijas darbinieka soma. Foto: Toms Koklītis, LETA

Latvijas Televīzijas darbinieka soma. Foto: Toms Koklītis, LETA

Latvijas Žurnālistu asociācijas valde par nepieņemamu uzskata pret sabiedriskajiem medijiem vērstu politisko spiedienu, kāds jūtams saistībā ar situācijas atspoguļojumu uz Polijas-Baltkrievijas robežas.

Jau ilgāku laiku uz Baltkrievijas-Polijas robežas ir saspīlēta situācija. Baltkrievijas varas mudināti, pāri robežai cenšas pārkļūt simtiem un pat tūkstošiem patvēruma meklētāju. Lai arī skaidrs, ka krīze ir mērķtiecīgi izraisīta, liela daļa cilvēku, kas iesprūduši uz robežas, ir maldināti un nonākuši izmisumā. Ziņojot par notikumiem uz mūsu kaimiņvalsts robežas, to nevar ignorēt.

Pēdējās dienās sociālajos tīklos aktīvi tiek kritizēts, kā Latvijas Televīzija un Latvijas Radio atspoguļo situāciju uz Baltkrievijas-Polijas robežas, uzskatot, ka humanitārie apsvērumi šajā krīzē ir jāaizmirst.

Reaģējot uz polarizētajiem viedokļiem sociālajos tīklos, par medijiem atbildīgās Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas vadītājs Artuss Kaimiņš Twitter profilā paziņoja, ka sasauks komisijas sēdi, lai izvērtētu sabiedrisko mediju darbu, jo “demokrātija nav visatļautība”.

Vārda brīvība ir liela vērtība. Pilsoņi Baltkrievijā cīnās par savām tiesībām brīvi runāt, brīvi domāt un rīkoties. Aicinām politiķus īslaicīgu emociju uzliesmojumos neaizmirst, kā darbojas demokrātiska valsts. Mediji ir brīvi no politiķu ietekmes un nepilda pasūtījumus, kas tiek formulēti Twitter.

Raksts turpināsies pēc reklāmas

Tie laiki, kad žurnālistus sauca “uz paklāja” taisnoties par savām izvēlēm, par laimi, ir jau vairāk nekā trīsdesmit gadus tālā pagātnē. Visi tie cilvēki, arī žurnālisti, kas Atmodas laikā cīnījās par Latvijas neatkarību, cīnījās arī par brīvu un neatkarīgu presi. Arī mūsdienu Latvijā neatkarīgi sabiedriskie mediji ir tiesiskuma un demokrātijas pastāvēšanas priekšnosacījums. Tāpēc Saeimas komisijas sasaukšana, pamatojoties ar sarunu tviterī, ir demokrātiskai valstij nepiedienīga rīcība.

Veselīgai demokrātiskai valsts iekārtai ir nepieciešama mediju kritika, tai skaitā – sabiedrisko. Mūsu valstī ir radīti mehānismi, kā risināt domstarpības ar medijiem. Ja jums ir pamatotas aizdomas, ka mediju saturā ir pārkāptas ētikas normas, pieļautas faktu kļūdas vai ir bijuši citi pārkāpumi, jebkurš var vērsties LŽA Ētikas komisijā vai Latvijas Mediju ētikas padomē.

Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu likums nosaka: “Sabiedriskie elektroniskie plašsaziņas līdzekļi ir brīvi no politiskas, ekonomiskas, atsevišķu interešu grupu un citādas iejaukšanās to darbībā.” Kā arī - “Valsts nodrošina sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu neatkarību.”

Satura un avotu izvēle ir sabiedriskā medija redakcijas ziņā. Jebkurš var izteikt viedokli par sabiedriska medija saturu, taču politisks spiediens nav pieņemams. Tā ir vienkārša patiesība, ko atgādinām politiķiem un sabiedrībai.

 

LŽA valde

Līdzīgi raksti

Viedoklis Inta Lase

Kāpēc paļauties uz “gan jau aizies” ir bīstami, jeb aizvadīto vēlēšanu rūgtās mācības

Vēlēšanu organizēšanas procesā ir vairāki kritiski svarīgi brīži, kuros pieņemtie lēmumi tieši ietekmē to, vai balsošanas diena un balsu skaitīšana ritēs gludi, vai politiski destruktīviem elementiem būs viegli atrast ieganstu vēlēšanu godīguma apšaubīšanai un vai vēlētājs uzticēsies rezultātam.

Viedoklis Jana Simanovska

Ko darīt ar guļošu Tiesībsargu?

22. maijā Saeimas deputāti nesagaidīja Tiesībsarga gadskārtējo ziņojumu, jo amatpersona nevarēja ierasties veselības stāvokļa dēļ. Tas nebija pirmais gadījums, kad Tiesībsarga veselības stāvoklis atturēja Juri Jansonu no ierašanās Saeimas vai komisijas sēdē.

Jaunākajā žurnālā