Kas notiek ar Stūra māju?

  • Gunārs Nāgels
  • 24.04.2023
Bijušajā Valsts Drošības komitejas ēkā jeb Stūra mājā. Foto - Edijs Pālens, LETA

Bijušajā Valsts Drošības komitejas ēkā jeb Stūra mājā. Foto - Edijs Pālens, LETA

Kā zināms, ēkā Rīgā, Brīvības ielā 61, daudzus gadus ar dažādiem oficiāliem nosaukumiem mājoja padomju okupācijas varas represīvā iestāde – čeka. Tur cilvēki tika spīdzināti un arī nošauti. Viss notika it kā miera laikos.

Notikumi Ukrainā liecina, ka Maskavas vara nav ar laiku kļuvusi maigāka, tāpēc vēl jo vairāk mums ir pienākums saglabāt, rādīt un skaidrot, kas šajā ēkā ir noticis.

Ēka pieder valstij, un to apsaimnieko Valsts akciju sabiedrība Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ). Ēkas nelielā daļā pirmajā stāvā un pagrabstāvā kopš 2014. gada atrodas Latvijas Okupācijas muzeja izstāde Čekas vēsture Latvijā ar iespēju turpat veikt ekskursiju pa čekas kamerām. Pārējā ēkas daļa stāv tukša jau daudzus gadus.

Okupācijas muzejs vēl 2020. gadā atbalstīja Stūra mājas pārdošanu un apgalvoja, ka "ir līdz sīkumam izpētītas gan pašas telpas un izpētīti čekas 1940./1941. gada upuru likteņi. Atklāts daudz, kas agrāk nebija zināms, un ar to iepazīstināta gan Latvijas, gan ārvalstu publika." Diemžēl patiesība ir tāda, ka nav visas telpas "līdz sīkumam izpētītas". Jāpiebilst, ka galvenie atbildīgie par Okupācijas muzeja izstādes veidošanu, kā arī telpu un čekas vēstures pētīšanu jau vairākus gadus nestrādā Okupācijas muzejā.

Jaunākajā žurnālā