
Sīriešu bēgļu ģimene Berlīnē pie Brandenburgas vārtiem pozē: no kreisās - Nada, Noor, Laith Majid Al-Amirij, Taha, Ahmeds un Mustafa. Foto: EPA/LETA
Jaucot kopā bēgļus un migrantus, var rasties bīstamas sekas bēgļu dzīvībai un drošībai
Mediju virsrakstos ik dienu parādās ziņas par to, ka pasaulē ir gandrīz 60 miljoni piepsiedu kārtā pārvietoto cilvēku, un par laivām, kuras šķērso Vidusjūru. Arvien biežāk mēs redzam, ka medijos un publiskajās diskusijās pamīšus tiek lietoti termini "bēglis" un "migrants".
Vai starp šiem diviem vārdiem ir kāda atšķirība un vai tas ir svarīgi? Jā, te ir atšķirība un tas ir svarīgi. Šiem diviem terminiem ir skaidras un atšķirīgas nozīmes, un, tos jaucot, rodas problēmas abām grupām. Izskaidrojums tam ir sekojošs.
Bēgļi ir cilvēki, kuri glābjas no bruņota konflikta vai vajāšanas. 2014. gada beigās visā pasaulē bija 19,5 miljoni šādu cilvēku. Viņi bieži vien ir tik apdraudēti un tik nepanesamā situācijā, ka viņi šķērso valstu robežas, meklējot drošību tuvējās valstīs. Tā rezultātā viņi tiek starptautiski atzīti par "bēgļiem", kuriem ir pieejama valstu, ANO Bēgļu aģentūras (UNHCR), kā arī citu organizāciju palīdzība. Viņiem tiek sniegts šāds atzinums tieši tāpēc, ka viņiem ir pārāk bīstami atgriezties mājās un ir nepieciešams patvērums kaut kur citur. Tie ir cilvēki, kuriem patvēruma atteikums var radīt nāvējošas sekas.