
Bagāža. Foto: Jānis Saliņš, F64
Aiz skaitļiem pazūd cilvēciskā un vēsturiskā dimensija
Par cilvēku aizbraukšanu no mūsu valsts Latvijas sabiedriskajā sarunā sparīgi runājam jau ilgāku laiku, taču, spriežot pēc plašsaziņas līdzekļu satura, liekas, ka Latvijas dalības Eiropas Savienībā desmitgadē šī tēma nu aizēnojusi visus pārējos ieguvumus un zaudējumus no klātesamības pasaules bagātāko valstu pulciņā.
Sarunā par aizbraukšanas tēmu esam ļoti naski šausmināties par milzīgajiem skaitļiem, nereti aizbraukušajiem pieskaitot arī mūžībā aizgājušos valsts iedzīvotājus, un tikpat naski esam bakstīt ar pirkstu abstraktās un "nīstamās" valsts varas virzienā, tai uzveļot visu vainu par cilvēku individuāli pieņemtiem lēmumiem.
Liekas, ka mūsdienu pasaulē esam labi apguvuši matemātisko metožu pielietojumu dažādu sabiedrisku norišu un parādību pētniecībā, un nenoliedzami, ka skaitļi ir visiem skaidri saprotama valoda, tāpēc arī tik bieži izmantoti. Tomēr nereti aizmirstam, ka aiz sausajiem skaitļiem, ja runa ir par sabiedriskām norisēm un parādībām, slēpjas konkrēti cilvēki ar savām jūtām un sajūtām, lēmumiem un rīcību.