
Katrīna Ošleja
Dēls vaicāja pēc padoma, kuru studiju virzienu labāk izvēlēties. Es aizdomājos, cik lielā mērā mūsu dzīves nodarbi ietekmē izvēlētā studiju specialitāte.
Profesijas līdzi tehnoloģijām attīstās arvien straujāk. Vēl pirms pieciem gadiem nezinājām, ko nozīmē sociālo mediju mārketings, koučings vai detaļu drukāšana, un to nevienā augstskolā nemācīja. Tātad tam nav iespējams sagatavoties.
Vienlaikus savā praksē redzu, cik veiksmīgi var attīstīties cilvēku karjera, neraugoties uz to, ka viņu izglītība nekādā veidā nav saistīta ar darba nozari. Zinu lielisku būvniecības projektu vadītāju ar mūziķa izglītību, teicamu psihoterapeitu, kas beidzis Mākslas akadēmiju.
Strauji attīstās arī mūsu personības iekšējā pasaule, turklāt visas dzīves garumā. Vai varam paši paredzēt, kas aizraus un šķitīs vērtīgs pēc 5 vai 10 gadiem? Cilvēki arvien biežāk dzīves gaitā maina savu arodu. To var paveikt pat profesijas ietvaros: ja esmu mācījies par ārstu, varbūt ārstēšu cilvēkus visu mūžu, bet varbūt kļūšu par pasniedzēju vai slimnīcas galveno ārstu, ministru, zāļu firmas pārstāvi. Mums ir iespēja mainīt profesiju visu dzīvi.