
NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktors Jānis Sārts. Foto: Lita Krone, LETA
Rīgā bāzētā NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra (StratCom) direktors Jānis Sārts izstāsta, cik viegli un lēti ir iespējams manipulēt ar sociālo tīklu saturu. Viņš ir pārliecināts, ka šāda krāpšanās ir jāierobežo vismaz Eiropas Savienības un ASV līmenī.
Decembra sākumā StratCom publicēja pērn maijā un jūnijā veiktā eksperimenta rezultātus, kura ietvaros bija par 300 eiro nopircis no 11 Krievijas un piecām Eiropas likumīgi reģistrētām firmām 3530 komentārus, 25 750 «laikus», 20 000 skatījumus un 5100 sekotājus lielajos sociālajos tīklos Facebook, Instagram, Twitter un YouTube. (Ar pētījumu var iepazīties šeit.)
Pētnieki pamatā mērķēja uz pašu izveidotiem viltus kontiem, taču pārbaudīja arī, «vai tas strādā tādā pašā apjomā uz reāliem un augsti sensitīviem kontiem», kuru skaitā bija arī triju Eiropas Komisijas viceprezidentu konti. Viņi identificēja 18 739 kontus, kuri tika izmantoti nopirkto darbību veikšanai, par daļu no tiem parastajā kārtībā informēja sociālo tīklu kompānijas, ka tie nav autentiski, taču tās pēc tam slēdza tikai apmēram 4% no šiem kontiem.