Sadarbspējīgs kvadrātkods

Lita Silova.
Foto — Reinis Hofmanis

Lita Silova. Foto — Reinis Hofmanis.

Lita Silova ir filoloģijas doktore, literatūrzinātniece, latviešu valodas skolotāja un viena no žūrijas, kas šogad izvēlējās gada vārdu, nevārdu un spārnoto teicienu. Ar Litu runājām par to, kā šobrīd klājas latviešu valodai, kā rodas jauni vārdi un kā pamudināt jauniešus lasīt grāmatas

Gada vārda, nevārda un spārnotā teiciena pasludināšana ir tradīcija, kuru pirms 19 gadiem ieviesa Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopa sadarbībā ar Latvijas Rakstnieku savienību. Šos vārdus neizgudro kopa vai žūrija, bet iesūta sabiedrība. Ar katru gadu pieteikumu ir arvien vairāk. Žūrija balsojumā izceļ kādu, viņuprāt, izcilu vai īpaši nejēdzīgu jaunvārdu. 

Kas tik nav bijis — par gada nevārdu savulaik tika pasludināts «eiro», taču vārds iegāja valodā uz palikšanu. Savukārt gada vārdi «smacenis» (smogs) un «sejauts» (mutes un deguna aizsegs) tā arī nav iedzīvojušies. Galu galā, sabiedrība ir tā, kas veic izšķirīgo balsojumu — vai jaunajam vārdam būs dzīvot vai zust, vai pat krist milzu apsmieklā, kā tas noticis ar rotaļlietu «grozāmgrābsli» un transportlīdzekli «stāvdrāzi».

Jaunākajā žurnālā