sirds slimības
- Viedoklis
- 11.04.2024.
Cīņai ar diabētu jābūt arī politiķu dienaskārtībā
Cukura diabēta pacientu skaits turpina strauji pieaugt visā pasaulē, un tas pamatā tiek saistīts ar neveselīgu dzīvesveidu un aptaukošanos. No vairāk nekā 100 000 diabēta pacientu Latvijā ap 90% ir 2. tipa cukura diabēts, un arvien biežāk ar to saslimst arī bērni un gados jauni cilvēki, kuriem ir liekais svars. Tāpat palielinās ar diabētu saistīto komplikāciju apjoms, radot arvien lielāku apdraudējumu sabiedrības veselībai kopumā.

- Pusdienās
- 26.07.2023.
Necilvēcīgais karstums
Eiropas pilsētās krīt karstuma rekordi, tāpēc Ir jautā kardioloģei Gintai Kamzolai, kā karstums ietekmē cilvēka organismu

- Viedoklis
- 05.04.2022.
Izsludināt sirds mazspējas problēmu risināšanai veltītu gadu
Pēdējo gadu uzmanības centrā daudzviet pasaulē nonāk sirds mazspēja, kuras izplatībai ir tendences augt. Latvijā savlaicīgi vajadzētu kompleksi risināt vairākus šīs problēmas aspektus vienlaikus, jo arī pie mums, novecojot sabiedrībai, priekšplānā izvirzās sirds mazspēja ar biežu hospitalizāciju, izdevumiem valstij un pacientiem, arī ar novecojušiem standartiem vai rutīnām.

- Viedoklis
- 14.05.2021.
Latvijas veselības aprūpes sistēma turpina radīt jaunus pacientus
Latvijā lielu daļu kardiovaskulāro saslimšanu varētu novērst ar efektīvāku veselības aprūpes funkcionēšanu un savlaicīgiem profilakses pasākumiem. Diemžēl esošajā sistēmā tas nav iespējams, jo tā nespēj pacientiem nodrošināt svarīgu pakalpojumu pieejamību, pandēmijai situāciju tikai pasliktinot. Arī pērn ar pompu pasniegtā jaunā zāļu izrakstīšanas kārtība diemžēl nekalpo par labu pašiem pacientiem, ilgtermiņā prognozējot lielāku medikamentu izmaksu slogu uz pacientu, dārgākas valsts izmaksas pacientu ārstēšanā un pat agrīnu pacientu mirstību. Tikmēr kompensējamo zāļu sarakstā ir medikamenti, kuriem tur nav jābūt, bet nav to, kuru pieejamība ir kritiska.

- Redaktores sleja
- 22.01.2020.
- Nellija Ločmele
No sirds
Tā nebija kļūda, prokuratūras pārstāve stingrā balsī atbild uz žurnālista jautājumu, vai tiešām Latvijas likumsargi ir rīkojušies pareizi, ļaujot tiesāšanai Āfrikā izdot Latvijas pilsoni Kristīni Misāni. Viņai draud 15 gadu cietumsods Dienvidāfrikā — valstī, kura pēc aparteīda pieredzes nav nekāda tiesiskuma un cilvēktiesību gaišā bāka pasaules kartē. Viņas noziegums — bez saskaņošanas izvedusi no valsts savu meitu. Lai gan Kristīne skaidro, ka glābusies no partnera vardarbības, viņas bēgšana tiek kvalificēta kā bērna nolaupīšana. Latvijā to vērtētu kā bērna saskarsmes tiesību liegšanu, par ko maksimālais sods ir brīvības atņemšana tikai uz trim mēnešiem. Ironiski — tieši mazā soda termiņa dēļ prokuratūra arī atteikusi Kristīnes lietu pārņemt Latvijā, jo to varētu tikai tad, ja nodarījums būtu pelnījis vismaz gadu cietumā.

- Viedoklis
- 17.04.2018.
Efektīvāka kardiovaskulāro slimību ārstēšana: diabēta loma
Latvijā ir vieni no augstākajiem novēršamās mirstības rādītājiem Eiropas Savienībā – uz 100 000 iedzīvotāju priekšlaicīgi no dzīves aiziet 215 sievietes un 501 vīrietis. Tas attiecīgi divas un trīs reizes pārsniedz ES vidējo rādītāju. Ir secināts, ka vismaz katru otro no šīm pāragrajām nāvēm varētu novērst, vēl vairāk uzlabojot pieejamību veselības aprūpes pakalpojumiem un iedzīvotājiem saņemot savlaicīgu un efektīvu ārstēšanu.

- Tēma
- 15.03.2017.
Sirdssāpes ar sirdszālēm

- Radars
- 07.04.2014.
Kas notiek Latvijas kardioloģijā?

- Sports
- 16.05.2012.
Pārskrējās

- Analīze
- 13.07.2011.
Te nu bija vafele!

- Tēma
- 15.03.2017.
Sirdssāpes ar sirdszālēm
Gadiem pozicionēts kā līdzeklis, kas palīdz izturēt lielas slodzes, Latvijas eksportspējīgākais medikaments - mildronāts jeb meldonijs - tagad piedzīvo identitātes krīzi. Veltīgi izrādījušies ražotāja centieni panākt tā izslēgšanu no dopinga vielu saraksta. Savukārt farmakoloģiskie pētījumi, kas pirmo reizi sistemātiski apkopoti starptautiskā zinātniskā publikācijā, apliecina - mildronāts ieteicams pret infarkta vai insulta risku. Kā sirds slimnieku zāles varēja kļūt par dopingu?

- Radars
- 07.04.2014.
Kas notiek Latvijas kardioloģijā?
Kāpēc jāpārvērtē prioritātes jeb sarunai jābūt par pacientu, nevis naudu

- Sports
- 16.05.2012.
Pārskrējās
Skriet ir labi. Skriet ir veselīgi. Bet - kā apjaust, kad skriešanā sasniegts kritiskais punkts un laiks paiet malā? Pirms gada maratonā to nesaprata Nils Ušakovs un kāds zviedrs. Pirms diviem mēnešiem, skrienot gar jūru, nomira Lauris

- Analīze
- 13.07.2011.
Te nu bija vafele!
Kamēr likumi neprasa sirdij kaitīgo transtauku klātbūtni produktos atšifrēt, neesam no tiem pasargāti
