Žurnāla 10 gadi skaitļos

  • Ilva Āķe, Anda Baklāne, Valdis Saulespurēns, Viesturs Vēveris, Domuzīme
  • 26.12.2024.
  • Domuzīme

Žurnāls Domuzīme, 2024, nr. 6

Svērt un mērīt ievākto ražu ir cilvēka dabā — skaitīt kastes un kilogramus, priecēt acis, mērojot plauktus ar glīti sarindotām burciņām, pataustīt un pasvārstīt rokās kādu īpaši iespaidīgu eksemplāru. Vajadzība saskaitīt ir ne tikai utilitāra, bet arī emocionāla, nostiprinot saikni ar darbu, veidojot īpašnieka un identitātes jūtas.

Kādās mērvienībās mērīt žurnāla vērtību un jēgu? Dažkārt mērīšana ir diagnostika, stipro un vājo pušu noteikšana, rosinājums turpināt sākto vai mainīt kursu; mērījumi var atklāt un demonstrēt, pierādīt un argumentēt. Dažkārt mērīšana ir tikai spēle — ziņkārības apmierināšana, laika kavēklis.

Doma par Domuzīmes skaitīšanu radās spontāni, un analīze nav iecerēta kā augstākajā mērā akadēmiska un nopietna, bet tā veikta tik centīgi un precīzi, cik vien bija iespējams salīdzinoši īsajā atvēlētajā laikā. Izmantoti Latvijas Nacionālās bibliotēkas analītikas datubāzes dati un Domuzīmes pilnie teksti, kas nonākuši Digitālajā bibliotēkā. Kad notiek skaitīšana, žurnāla Domuzīme 2024. gada pēdējie divi numuri vēl nav līdz galam apstrādāti un iegrāmatoti, tāpēc šie dati aprēķinos nav iekļauti.

Jaunākajā žurnālā

Paradoksālais Livonijas mantojums

Andris Levāns.
  • Dzeja
  • 23.12.2025.

Slīpsvītras

Noklusējuma ilustrācija: cilvēks ar datoru

Katram sava fronte

Te iemūžināts brīdis, kad atvestā mašīna un krava atdota tieši ukraiņu vienības rokās. Hlopci mazliet iepozē. Raksta autores foto

Kāds biju, tāds palieku

Fricis Menders Jūrmalā 1969. gada vasarā. Kadrs no Pauļa Lazdas filmētā materiāla viesošanās laikā Latvijā. Latvijas Nacionālā arhīva krājums
  • Proza
  • 23.12.2025.

Viļņas utopija

Noklusējuma ilustrācija: cilvēks ar datoru
  • Apskats
  • 23.12.2025.

Paaudze V?

Noklusējuma ilustrācija: cilvēks ar datoru
  • Proza
  • 23.12.2025.

Pasaules gals

Ilustrācija — Egils Mednis